Chystáte se na dovolenou a letos padla vaše volba na dny strávené pod stanem? Určitě vás zajímá, jak a podle čeho si správný stan vybrat. O výběru stanu rozhoduje frekvence jeho používání, podmínky, v nichž plánujeme pod stanem zůstávat nejčastěji, ale také počet osob, které ho budou pravidelně používat. Záleží i na tom, co všechno s sebou plánujete nosit. To předurčuje některé základní parametry, na které bychom se před nákupem stanu měli zaměřit. A které to jsou?
Běžné turistické stany jsou relativně univerzální a velmi rozšířenou kategorií. Tyto stany jsou skladné, zpravidla jednoduše sestavitelné a nabízející příznivý poměr ceny a výkonu.
Specifickou skupinu tvoří naopak stany rodinné, které nabízejí výraznější komfort. Skladné nejsou nijak zvlášť dobře, ale není to ani jejich účelem. Počítá se s tím, že je jednoduše na místo určení odvezete nejspíš autem.
Samostatnou kategorii zastupují expediční určené turistům. Jsou vhodné do extrémních klimatických podmínek více informací se o tomto samostatném druhu dočtete třeba ve článku s výběrem nejlepších modelů expedičních stanů. Zvláštním typem stanu jsou i rybářské bivaky.
Rozměr stanu je nutné vybrat hlavně s myšlenkou na počet osob. Na jednoho člověka počítejte šířku asi 60 cm. Na výšku vezměte v průměru o 25 cm víc, než je výška postavy. Malé stany s výškou do 110 cm jsou vhodné primárně na přespávání.
Kromě počtu osob (zodpovědně si spočítejte dospělé i děti) nezapomeňte kalkulovat i s eventuálními zavazadly a dalšími věcmi, které s sebou chcete mít.
Základní rozdělení stanů dle tvaru je na:
Kupolové stany jsou poměrně stabilní a pevné. Staví se s pomocí dvou nebo více prutů. Nemusí se nijak kotvit. Jejich mírnou nevýhodou je především tvar sám, nejsou tak pohodlné. Uplatní se i jako outdoorové stany.
Stany typu tunel vám nabídnou dostatek prostoru a současně zůstávají dostatečně lehké. Už nejsou samonosné, to znamená, že ukotvit je musíte. Stabilita záleží hlavně na tom, jak stan postavíte vzhledem k terénu i ke směru větru. I tyto stany se hodí pro outdoor.
Stany tzv. áčkové se dnes již objevují jen velmi sporadicky. Je to hlavně proto, že nejsou příliš odolné vůči dešti. Váhou vody totiž dochází k prověšování boků stanu. Lže je ale na druhou stranu považovat za lehké a skladné.
Pro někoho, kdo stan potřebuje jednou za rok na dovolenou, není hmotnost úplně stěžejní. Pokud ale míníte stan častěji přenášet, případně si ho dát do batohu na záda, pocítíte nepříjemně doslova každý gram navíc.
Výrobci proto pro tento účel nabízejí tzv. ultralehké stany. Do této kategorie se řadí stany s hmotností pod 2,5 kg. Ovšem pozor, enormně nízká hmotnost na druhou stranu bude značit nízkou odolnost.
Soudobé stany využívají dva základní materiály v podobě nylonu či polyesteru. Dále je nutné opatřit kvůli vodoodpudivosti je silikonovým či polyuretanovým zátěrem.
Stany dělíme na jednoplášťové, obsahující pouze tzv. tropiko, tedy vnější plášť. Dvouplášťové stany sestávají ze svrchní nepromokavé části a vnitřní prodyšné vrstvy. Tropiko i podlážka mají dále stanovenou hodnotu tzv. vodního sloupce. Do běžných podmínek turisty v kempu je určen vodní sloupec tropika alespoň 3 000 mm a podlážky 5 000 mm.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.