(525 let)
Příběh Dalibora z Kozojed je ukázkou rozdílu mezi legendou a pravdou. Dalibor, dnes známý jako ochránce chudých a neprávem uvězněný „houslista“, byl hamižný lump.
Pocházel ze starobylého rodu, který dokonce bojoval po boku Jana Lucemburského. Jenže jeho touha po majetku ho přivedla do sporu s otcem i bratrem. Jeho neoprávněné nabytí části rodinného majetku musel řešit dokonce dvakrát soud.
Obrat nastal, když se Dalibor zamíchal do sporu poddaných s jejich pánem –Adamem Ploskovským z Drahonic. Povstání proti robotním povinnostem z 13. července 1496 vedlo k tomu, že se Dalibor vzbouřenců „ujal“ i s majetkem svého souseda. To byl ale problém, který ho přivedl roku 1497 do věže čerstvě zbudovaného vězení na Pražském hradě. Kvůli Daliborovi museli právníci té doby dát hlavy dohromady a zákon „lex Dalibor“ byl na světě. Jeho podstatou bylo to, že kdo přijme pod ochranu vzbouřené poddané, má být popraven a majetek s poddanými takto získanými má být vrácen původnímu pánu. To by se nám v Čechách rozvinul pěkný nešvar…, který by mohl zásadně ovlivnit majetkové poměry. Dál už byl proces s Daliborem hračka. Rozsudek byl vynesen 13. 3. 1498 a zřejmě téhož dne i vykonán. Díky lidové fantazii se z Dalibora stal ochránce chudých, který se v nouzi naučil housti. Příběh dnes známe hlavně díky převyprávění Aloise Jiráska a opeře Bedřicha Smetany.
-babok-, foto © Wikimedia Commons
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.