Milí čtenáři,
budovatelské úsilí tehdejšího lidu přinášelo i záslužné činy, jakým byla obnova Betlémské kaple podle projektu architekta Jaroslava Fragnera. Husitské revoluční hnutí bylo sice svým způsobem zneužito a idealizováno, ale kaple stojí a slouží veřejnosti. Podrobnosti obnovy se dočtete v níže uvedeném textu. Zajímavá je také pozvánka na Barrandovské terasy, kde tehdy probíhal čilý společenský život a byly prezentovány jako místo dobré nálady.
Alice Braborcová
BETLÉMSKÁ KAPLE OBNOVENA
Nezapomenutelné dojmy odnášeli si Pražané ze slavnostního tábora lidu, který byl svolán 5. července 1954 ústředním národním výborem hlavního města Prahy na Betlémské náměstí u příležitosti odevzdání Betlémské kaple Mistra Jana Husa našemu lidu.
Snaha obnoviti tuto památnou kolébku národní revoluční husitské tradice našeho národa, nemilosrdně zničenou r. 1786, datuje se již z doby po prvé světové válce, kdy byly zahájeny archeologické průzkumy domu č. 255 na Betlémském náměstí, stojícího na místě kaple. Již první výsledky ukazují překvapující zjištění, že vlastně Betlémská kaple nebyla úplně zbořena, nýbrž že podstatná část jejího zdiva zůstala zachována. Pro nedostatek pochopení u majitele domu a ve vládních kruzích byly však větší výzkumy zastaveny a teprve vítězství pokrokových sil v roce 1945 znamená začátek nové radostné fáze v dějinách Betlémské kaple. Konečně přestalo být úsilí o její obnovu záležitostí nadšených jednotlivců (jako byl prof. Dr. A. Frinta) a drobných spolků. Vláda Československé republiky na své schůzi dne 30. 7. 1948 za předsednictví A. Zápotockého na návrh ministra školství a osvěty prof. Dr. Z. Nejedlého se usnáší na znovuvybudování kaple a pověřuje tímto úkolem arch. Prof. J. Fragnera.
Ustoupilo se od památkářské zásady na konservování pouze těch částí, které z kaple zůstaly, a buduje se s ohledem na její jedinečný význam historický se všemožným ohledem na původní zachované části. Plán i obrazový materiál minulých dob byl prostudován, Dr. I. Borkovský provedl důkladné archeologické probádání náměstí i zdiva a pod vedením odboru pro výstavbu rady ÚNV byla stavba kaple v letošním roce dokončena.
A tak dnes stojí na Betlémském náměstí opět znovuzřízená kaple Betlémská, s průčelím o pěti goticky zalomených oknech se dvěma mohutnými štíty a strmými střechami s úžlabím uprostřed – stavba, která zachovala původní zdivo až do výše dřevěného stropu na straně západní i východní a z polovice i severní, která do podrobností nám zachovává starý interiér až do těch dvou pilířů opírajících zastropení z doby Husovy. Jsou zachována i dvě původní gotická okna, dvě okna čtverhranná, okno do mazhausu, vstup na Husovu kazatelnu, sanktuárium z doby Jakoubkovy i stará studně, součást kdysi zahrady Křížovy. Taktéž jsou dochovány zbytky nápisů na stěnách z traktátu Husova „O šesti bludech“ a z traktátu Jakoubkova o přijímání pod obojí způsobou. Zrekonstruována byla i kazatelna, oratoř Křížova a tribuna pro literátský sbor.
Pražský lid, který s velkým porozuměním sledoval budování kaple, je přesvědčen o dobrém poměru lidově demokratického státu k význačným památkám naší minulosti. Betlémská kaple ožívá opět jako slavné místo našeho města, naší vlasti, všeho pokrokového světa.
Městský dům osvěty – Středisko pro vlastivědnou práci ujalo se na pokyn ministerstva kultury čestného úkolu a koná v kapli každodenně v hodinových intervalech přednášky o významu kaple po stránce dějinné i budovatelské.
Ve všední den od 14 do 19 hod. a v neděli dopoledne od 9 do 12 hod., odpoledne od 14 do 19 hodin.
Jsme přesvědčeni, že nebude jediného Pražana, který by nenavštívil místa, kde se husitská tradice zrodila a že se skutkem stanou slova Husova, kterými krásně uzavřel ministr‑akademik Dr. Z. Nejedlý svůj projev při odevzdání Betlémské kaple pracujícímu lidu: „Prosím vás, zvláště Pražané, abyste na Betlem laskavi byli.“
ZAHRADY
ZAHRADA MINISTERSTVA FINANCÍ
Praha 1, U Lužického semináře
Tančíme v zahradě – každou sobotu od 18 hod. Za nepříznivého počasí v Metru.
STRAHOVSKÁ ZAHRADA
Praha – Strahov
Elektrofonické varhany a hoboj – Fr. Hanták (hoboj), Milan Šlechta (varhany) – Händel, Bach, Kuchař, Zipoli, C. Franck aj.
Stará hudba s flétnou – prof. Fr. Čech, Fr. Malotín (flétny), V. Moučka (cello), Dr. Vl. Čelakovský (cembalo) – Pez, L. da Vinci, Telemann, Rejcha, Haydn.
ZIMNÍ STADION
Praha 7, Štvanice
Soubor písní a tanů čínské lidové osvobozenecké armády. Soubor vystoupí v červenci na Zimním stadionu v 16.30 odpoledne. Po celý srpen bude pořádat zájezdy po celé republice a v Praze vystoupí opět 31. srpna a 4. září.
Estráda. Hraje orchestr Karla Valdaufa, zpívá Standa Procházka, Valdaufovo trio.
Kučerova skupina – písně Latinské Ameriky a Indonésie
FILMOVÉ PREMIÉRY V SRPNU
Svatba s věnem – sovětský barevný film podle divadelní hry N. Djakova vypráví prostý příběh o kolchoznících, kteří se skládali na věno nevěstě a ženichovi ze svého středu. Režie T. Lukaševič, B. Ravenskich. Hrají: V. Vasijlevová, V. Ušakov, V. Dorofejev, K. Kanajevová a jiní.
Ještě svatba nebyla – veselé vyprávění o muzice, muzikantech a usmířených tvrdohlavcích. Režie Jaroslav Mach. Hrají: Jaroslav Marvan, laureát státní ceny, J. Štěpánková, M. Pačová, zasloužilá umělkyně, Fr. Kreuzmann a jiní.
Píseň tajgy – sovětská barevná hudební veselohra. Režie Ivan Pyrjev. Hrají: V. Družnikov, N. Ladyninová, B. Andrejev, V. Vasiljevová a jiní.
Příhoda v Marienstadtě – polská barevná filmová veselohra. Režie L. Buczlowski. Hrají: L. Korsaková, T. Szmidt, A. Mikolajewski a jiní.
Pětka z Barské ulice – polský dobrodružný film, Režie Alexander Ford. Hrají: Alexandra šlaska, Tadeusz Janczar, Andrzej Kozak, Tadeusz Lomnicky, Marian Rulka a jiní.
Nebezpečný náklad – německý film. Napínavý příběh ze západoněmeckého přístavu. Režie G. V. Wagenheim. Hrají: W. A. Kleinau, W. Koch‑Hooge, E. Dunkelmannová, S. Düllmanová, E. v. Winterstein a jiní.
Pan Taxi – francouzský film s Michalem Simonem v hlavní roli. Režie André Hunebelle. Hrají: Jane Markenová, Jean Brochard, Pauline Cartonová, Espanita Cortezová, Claire Olivierová a jiní.
FILMOVÝ FESTIVAL
Krajská odborová rada společně s Čs. státním filmem uspořádají ve dnech 15.–22. srpna 1954 ve Výstavním paláci Filmový festival pracujících za účasti cizích zahraničních hostí a delegací.
PRAŽSKÁ ZOOLOGICKÁ ZAHRADA
V srpnu bude zoologická zahrada otevřena denně od 7.30 do 19 hodin. Každou neděli jezdí pravidelně dětská železnice proti pavilonu šelem.
Do zoologické zahrady byla už dovezena první část zásilky cizokrajné zvěře. Ve výbězích jsou již dva afričtí pštrosi, dva draví ptáci – hadilové, párek podivných ptáků čájí, vzácný druh papoušků a drobní pěnkavovití cizokrajní ptáci.
Ze savců dovezla již zoo párek gepardů, černého levharta, párek žíhaných hyen, 6 indických kaloňů a mnoho jiných menších exotických savců.
Z Indie doveze zoologická zahrada v srpnu 10 indických kober, několik druhů užovek a různé, pestré indické zmije.
Také v srpnu se zúčastní zaměstnanci zoologické zahrady dětských estrád se živými zvířaty.
POZVÁNKY
Při slunných dnech vás zveme na procházku, jejímž cílem jsou Terasy Barrandova. Z konečné stan. el. Dr. č. 5 asi 15 minut vzdáleno středisko dobré nálady s překrásnou vyhlídkou. Denně hudba – tanec, při špatném počasí uvnitř v kavárně. V neděli odpoledne hraje taneční orchestr Bobka Bryena – zpívá Irena Karlovská. Nabízíme vám po vaší procházce osvěžení a občerstvení kvalitními jídly a chutnou zmrzlinou. Navštivte nás, nebudete zklamáni. Jediný letní bar na terasách Trilobit otevřen denně.
Denně od 19–23 hod. taneční orchestr Mirka Procházky. Celý Barrandov je zaplaven květy všech druhů a vůní.
NOVINKY V KAVÁRNĚ ALFA:
Řecký klub BETA, který vás překvapí svou originalitou a vkusnou úpravou. Hraje rytmická skupina V. Hrušky, zpívá A. Farkašová a Zd. Kratochvíl. Dobrými a kvalitními nápoji vám poslouží B. H. Reimann.
OASA – je skutečnou oasou, kterou vytvořili naši techničtí pracovníci. Malebné prostředí v syté zeleni, kde podáváme i obědy a večeře. Hudba k tanci i poslechu.
Vydal Městský dům osvěty ÚNV hl. m. Prahy. Redakce a administrace v Praze 1, U Obecního domu 2. Vytiskly Středočeské tiskárny, závod 04. Cena 2 Kčs.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.