(240 let)
Český národopisec, podnikatel, matematik, vynálezce, autor přírodovědeckých, matematických a filozofických spisů, který se věnoval ekonomii a finančnictví nebo psal básně a prózu. Vskutku renesančním člověkem byl hrabě Jiří František August Buquoy. Jeho okruh zájmu a znalostí byl na svou dobu nebývale pestrý.
Jiří František se narodil 7. září 1781 v Bruselu, do Čech přišel s otcem a sourozenci po rozchodu rodičů (1787). Jeho život je spjatý s krajinou Novohradska, kde se ve svých 22 letech stal dědicem panství po strýčkovi a na kterém sestrojil první dřevěný parní stroj. Ve svých sklárnách objevil unikátní technologii výroby hyalitu, černého neprůhledného skla. V letech 1820–1835 byl ředitelem Národního muzea. Zemřel 19. dubna 1851 v Praze.
Odkaz šlechtice je i dobrým tipem na výlet. Jiří Buquoy vlastnil rozsáhlou část lesů na česko-rakouském pomezí, kde založil dva pralesy, Žofínský a Hojnovodský. Větší a známější Žofínský prales je sice pro návštěvníky uzavřený, pyšní se však stromy, které zde rostou až 400 let a prales se tu již od 18. století vyvíjí bez zásahu člověka. Prales Hojná Voda se dnes nachází na seznamu památek UNESCO a veřejnosti je přístupný, dokonce jím prochází naučná stezka. Oba pralesy jsou nejstaršími rezervacemi ve střední Evropě. Vydáte-li se po stopách Jiřího Františka, nezapomeňte si prohlédnout zámek Nové Hrady, který je s rodem Buquoy také úzce spjat.
-red-, foto © Wikimedia Commons
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.