Galerie Myšák, Vodičkova 31/710, 110 00 Praha 1
mobil: +420 730 171 451
e-mail: info@muzeumfantastickychiluzi.cz
www.muzeumfantastickychiluzi.cz
Nejzábavnější muzeum v Praze!
Fascinující svět neskutečných optických klamů.
Perfektní zábava pro všechny bez rozdílu věku.
Jedinečný zážitek a super fotky.
Více jak 100 interaktivních zábavných exponátů.
Největší muzeum trikových iluzí v Praze.
Vítejte v magickém světě optických iluzí! Staňte se součástí strhující expozice fantastických optických klamů a velkoformátových trikových obrazů. Vydejte se za jedinečným zážitkem do toho nejzábavnějšího českého muzea. Před návštěvou se nezapomeňte ujistit, že je váš fotoaparát plně nabitý a má dostatek místa v paměti, abyste mohli pořídit nevídané a legrační fotky a videa.
Vyzkoušejte kouzelnou židli nebo magickou místnost, která vás promění v trpaslíka nebo obra. Nechte se kouzelníkem vystřelit z děla nebo levitovat ve vzduchu. Vaše hlava se náhle ocitne na stole nebo si na vás pochutná King Kong. Slavný alchymista Edward Kelley vás kouzlem uvězní ve své středověké laboratoři a dinosaurus si vás ve svých pařátech odnese do hnízda. Nechte se překvapit, čím vás zaručeně pobaví Charlie Chaplin nebo Albert Einstein. Uvidíte opravdový úsměv Mony Lisy a není to ten, který znáte z obrazu! Projdete se hlavou dolů po stropě místnosti, proměníte se v primabalerínu, uvidíte svůj skutečný obraz v zrcadle, stanete se nejkrásnějším člověkem na světě a zažijete mnohé další... Dýchne na vás kouzlo starých časů a dozvíte se zajímavá tajemství optických iluzí.
Muzeum fantastických iluzí, které „vykouzlil“ náš nejúspěšnější český iluzionista Pavel Kožíšek, je úžasné místo pro děti a dospělé, kde nebudete věřit vlastním očím! Svým provedením je zcela originální a odlišné od všeho, co bylo dosud nejen v České republice k vidění. Návštěvu výstavy můžete zakončit ve slavné kavárně a cukrárně Myšák z roku 1922, která je přímo vedle muzea. Že se nejedná o obyčejnou cukrárnu, vám napoví i věhlasná klientela. Na zákusek sem chodila například Ema Destinová, Oldřich Nový nebo prezident Tomáš G. Masaryk.
Muzeum fantastických iluzí Pavla Kožíška najdete na turisticky zavedené pěší trase v historickém centru Prahy ve Vodičkově ulici 31 u Václavského náměstí v 1. patře Galerie Myšák. Muzeum má výbornou dopravní dostupnost, která je zajištěna metrem A, B a tramvajemi. Zastávka tramvaje je v bezprostřední blízkosti muzea. Otevřeno je každý den 7 dní v týdnu včetně státních svátků od 9.00 do 21.00.
Přejeme skvělou zábavu!
Nadace Jana a Medy Mládkových
U Sovových mlýnů 503/2, 110 00 Praha 1
tel.: +420 257 286 147
www.museumkampa.cz
STÁLÁ EXPOZICE
František Kupka, Otto Gutfreund: Mistři světového malířství Expozice v Museu Kampa představuje jednu z nejvýznamnějších kolekcí děl průkopníka abstraktního umění. Výstava je rozšířena o dlouhodobé zápůjčky děl Františka Kupky a součástí expozice je rovněž výstava soch Otto Gutfreunda.
VÝSTAVY
Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte! – žijící legenda knižní ilustrace a animovaného filmu, emeritní profesor a dlouholetý vedoucí ateliéru ilustrace a knižní grafiky na UMPRUM Jiří Šalamoun (*1935) se do povědomí několika generací zapsal především jako autor výtvarné podoby Maxipsa Fíka. Dobrotivému mluvícímu psovi z kresleného animovaného večerníčku je v autorově doposud nejrozsáhlejší retrospektivní výstavě v Museu Kampa právem věnována podstatná část expozice. Jiří Šalamoun ale v žádném případě není tvůrcem jediného opusu: byl výtvarníkem řady dalších animovaných filmů, vytvořil desítky volných litografií a plakátů a vydal také dvě sbírky básní a jednu sbírku snů. Především však graficky upravil a svými obrázky doprovodil více než stovku knih publikovaných nejen u nás, ale také v Německu či v Polsku. Kurátoři: Terezie Zemánková, Michaela Drtinová a Luboš Drtina | do 30. 9.
Pravoslav Sovák – retrospektiva k 95. narozeninám – retrospektivní výstava nabízí pohled na více než osmdesát let Sovákovy fascinující tvůrčí činnosti | 19. 9.
DOPROVODNÝ PROGRAM
změna programu vyhrazena, kapacita programů je omezena.
aktuální informace na www.museumkampa.cz/programy
11. 09. | 15.00 | S Tracyho tygrem za Šalamounem - rodinná dílna Přijďte se s námi ponořit do příběhu Tracyho tygra, pokusit se objevit své vlastní (vnitřní) zvíře a blíže se podívat na principy animace, které s trochou cviku ovládne úplně každý! Rezervace míst na rezervace@museumkampa.cz, kapacita je omezena, cena 150 Kč /dítě + doprovod zdarma (2. doprovod +50 Kč)
LETNÍ SCÉNA MUSEA KAMPA
informace o představení, prodeji vstupenek, termínech a začátku představení na www.letniscenamuseakampa.cz
Divadelní představení Werich
Divadelní představení Meda
WERICHOVA VILA
U Sovových mlýnů 501/7, 110 00 Praha 1
tel.: +420 251 511 669
www.werichovavila.cz
Stálá expozice ve sklepení a prvních patrech vily je věnovaná Janu Werichovi, jeho době, tvorbě a současníkům, Osvobozenému divadlu, či Vladimíru Holanovi. Relaxační klubová zóna v přízemí, podkroví Werichovy vily i zahrada nabízí návštěvníkům různorodý kulturní program, divadelní představení, přednášky, koncerty, semináře a taneční vystoupení, workshopy a komentované prohlídky.
AKCE
aktuální informace o programech a začátku představení sledujte na www.werichovavila.cz/udalosti/
07. 09. | 19.00 | Klasika u Wericha: Parnas Quintet
08. 09. | 19.00 | Stand-up pánů Čermáka a Staňka
14. 09. | 13.00 | Slavnostní zahájení festivalu Děti, čtete?
16. 09. | 19.00 | Holanovské večery – Asociace spisovatelů
23. 09. | 19.00 | Stand-up pánů Čermáka a Staňka
Štefánikova 68/12, 150 00 Praha 5
mobil: +420 776 036 111
www.museumportheimka.cz
otevřeno út–ne 10.00–18.00
STÁLÁ EXPOZICE
Sklo jako umění Expozice věnovaná modernímu a současnému sklu, na jejíž podobě spolupracují Museum Kampa a Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Stálá expozice představuje nejen sbírky těchto dvou institucí, ale i zápůjčky od již slavných či na uměleckou scénu teprve vstupujících sklářských výtvarníků. Nejsou opomenuta díla osobností jako Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, Miluše a René Roubíčkovi, Václav Cigler, Vladimír Kopecký, Jiří Harcuba, František Vízner a další.
VÝSTAVA
Pozdravy z Tojamy: 30 let českého skla v Japonsku Výstava se soustředí na důležitou etapu vzájemného prolínání českého, zejména ateliérového, skla a umění Dálného východu. Prezentuje skupinu sklářských umělců, kteří dlouhodobě v letech 1991–2021 pedagogicky působili nebo působí v ateliéru tzv. studených technik na Toyama City Institute of Glass Art na japonském ostrově Honšú. Vystavující umělci: Vl. Klein, Fr. Janák, J. Marek, P. Mrkus, P. Trnka, L. Semecká, S. Müller, V. Řezáč a J. Šára. Kurátor výstavy: Milan Hlaveš | do 5. 9.
Hra. Hra? Hra! – Luba Bakičová, Barbora Štefánková Výstava představí práce dvou mladých, v současnosti nejvýraznějších a profesně velmi úspěšných představitelek mladé autorské sklářské tvorby a designu v Čechách. Jejich díla jsou vizuálně rozdílná, téměř protikladná, ale obě autorky mají i mnoho společného. Výstava, která bude obsahovat menší instalace, volné objekty a skleněné šperky, určitě zaujme svým obsahem, ale i způsobem prezentace. Kurátorka: Sylva Petrová | od 18. 9. do 5. 12.
DOPROVODNÉ PROGRAMY PRO VEŘEJNOST
aktuální informace o programech a termínech konání sledujte na www.museumportheimka.cz/programy/
WORKSHOPY PRO DĚTI A DOSPĚLÉ
aktuální informace o programech a termínech konání sledujte na www.museumportheimka.cz/programy/
04. 09. | 11.00 | Japonské rituály a Mirror Man - přednáška V letech 2012-2016 působil Mirror Man (www.stanislavmuller.com a www.mirrorman.cz) v Japonsku a pronikl k tradičním rituálům, které v kontextu s performance představí Radka Müllerová. Můžete se těšit na spiritualitu a historii sahající až do období Heian-džidai, kdy v Japonsku vzniká zenové umění čajového obřadu a aranžování květin (ikebana) a na jaře se začíná slavit svátek Hanami, který spočívá v pozorování květů sakury a v obdivu k pomíjivé kráse. Můžete se těšit na Mirror Mana v tradičních rituálech, které zažil při svém putování po Japonsku, kdy lámal smůlu nebo jak požádal o šintoistickou očistu O-harai. Rezervace míst na e-mailu: programy@museumportheimka.cz nebo na telefonu +420 776 036 111 | cena 50 Kč / přednáška / 90 minut
04. 09. | 13.30–17.30 | PoPRASK náušnice – workshop pro děti a dospělé Vyrobte si originální náušnice ze střípků skla. Workshop je inspirován starou japonskou technikou kintsugi, opravy rozbité keramiky zlatem. Umění přijímat poškozené. Vámi vytvořené náušnice budou originálním řešením jak esteticky opravit, upravit rozbité a zároveň vytvořit jedinečný doplněk. Kapacita dílen je omezená, prosíme proto o rezervaci času (13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00) na e-mailu: programy@museumportheimka.cz nebo na telefon: + 420 776 036 111 | cena 60 Kč / náušnice (pár) / 30 minut
08. 09. | 16.30 | Po stopách výstavy 7+1 MISTŘI ČESKÉHO SKLA Komentovaná prohlídka pořádaná u příležitosti 102. narozenin paní Medy Mládkové. Tematicky navazuje na výstavy českého skla, které paní Mládková uspořádala ve Spojených státech a Museu Kampa. Seznámíte se s díly osmi umělkyň a umělců, kteří byli na těchto výstavách zastoupeni a dozvíte se něco o jejich tvorbě, tématech, jimž se věnovali a technikách, kterými tvořili. Rezervace prohlídky na e-mailu: programy@museumportheimka.cz nebo na telefonu +420 776 036 111 | vstup zdarma
11. 09. | 10.00–18.00 | MEDA 102 – Workshopy pro děti a dospělé v parku před museem Přijďte s námi oslavit 102. narozeniny Medy Mládkové! V parku před museem pro vás budou připraveny tvůrčí workshopy tematicky zaměřené na výrobu skleněných šperků. Pod vedením našich lektorek si budete moci zdarma vyzkoušet svoji kreativitu a vytvořit vlastní umělecké dílo. Zkrátka nikdo neodejde s prázdnou | vstup zdarma
22. 09. | 17.00 | Setkání s učiteli – komentovaná prohlídka Musea skla Portheimka Komentovaná prohlídka pro pedagogické pracovníky. Představení stálé expozice současného uměleckého skla a krátkodobé výstavy Hra. Hra? Hra! – Luba Bakičová, Barbora Štefánková. Seznámení s doprovodnými programy pro školy. Prosíme o potvrzení účasti do 20. 9. na e-mailu: programy@museumportheimka.cz nebo na telefonu +420 776 036 111
Jana Zajíce 7, 170 00 Praha 7 (200 m od stanice tram Sparta)
www.muzeumkavy.cz
STÁLÁ EXPOZICE
Káva a kávoviny v proměnách času a kultur Expozice seznamuje návštěvníky nejen s historií kávy a kávových náhražek, s jejich pěstováním, sklizní, zpracováním a přípravou nápojů. Unikátní sbírkové předměty dokumentují vývoj Historických pražiček, kávomlýnků, kupeckých zásobníků, dóz na kávu a kávoviny, ale také předmětů a přístrojů spojených s přípravou a servírováním kávy. Zajímavými dokumenty dobové grafiky jsou prvorepublikové reklamní tiskoviny a faktury jednotlivých firem. Výstavu doplňují odborné texty v českém a anglickém jazyce a krátký film věnovaný fenoménu kávy.
GALERIE SCARABEUS
informace o výstavách viz rubriku Galerie, výstavy
dodržujte aktuální vládní opatření vzhledem k pandemickému stavu
ZAHRADA GALERIE SCARABEUS
S naučnou stezkou „Příroda a umění“ a výstavou Igora Hlavinky.
dodržujte aktuální vládní opatření vzhledem k pandemickému stavu
NÁRODNÍ PEDAGOGICKÉ MUZEUM
Valdštejnská 18, 110 00 Praha 1 – Malá Strana
tel.: +420 257 533 455
e-mail: pedagog@npmk.cz
www.npmk.cz
STÁLÁ EXPOZICE
Odkaz J. A. Komenského. Tradice a výzvy české vzdělanosti Evropě Expozice je zaměřena na tisíciletou historii vzdělanosti českého národa od středověku až po současnost v evropském kontextu (popisky česko-anglické). Prezentovány jsou unikátní školní pomůcky, učebnice, staré tisky, mapy aj. Součástí expozice jsou školní kabinet, ukázka školních tříd z 1. republiky a ze 70. let 20. století, písařský koutek, interaktivní program o životě, díle a odkazu J. A. Komenského, elektronicky zpřístupněný fond školních vysvědčení, promítání dokumentů aj.
VÝSTAVA
Škola a válka. Branná výchova v české škole Výstava představuje historii školního předmětu „branná výchova“ v jeho komplexnosti: v povědomí široké veřejnosti dosud přetrvává vzpomínka na socialistické pojetí branné výchovy, poprvé se však tento předmět objevuje již za první republiky v souvislosti s ohrožením republiky ze strany nacistického Německa, kořeny navíc můžeme nalézt již za monarchie | do 30. 6. 2022
PEDAGOGICKÁ KNIHOVNA J. A. KOMENSKÉHO
Jeruzalémská 12, 110 00 Praha 1
tel.: +420 221 966 411, 415
e-mail: pedknihovna@npmk.cz
www.npmk.cz/knihovna; www.csk.npmk.cz
Specializovaná veřejná knihovna zaměřená na oblast pedagogiky, psychologie, vzdělávání a školství. Samostatným knihovním fondem je Sukova studijní knihovna literatury pro mládež, která nabízí dětskou literaturu od poloviny 18. století do současnosti.
I v září nabízí knihovna pro registrované uživatele přístup do významné zahraniční databáze Taylor & Francis Social Science & Humanities Library (SSH) i mimo budovu Pedagogické knihovny. Významná databáze obsahuje více než jeden milion plných textů recenzovaných článků z téměř 1500 titulů časopisů z celé řady oborů (pedagogika, psychologie, sociologie, ale i muzeologie, pomocné vědy historické, teologie a mnoho jiných). V případě zájmu, prosím, pište na e-mail pujcovna@npmk.cz.
Strahovské nádvoří 1, 110 00 Praha 1
tel.: +420 220 516 695
e-mail: post@pamatnik-np.cz
www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz
LETOHRÁDEK HVĚZDA
Obora Hvězda, Praha 6 – Liboc
spojení: stanice metra A – Petřiny; tram 1, st. Sídliště Petřiny
otevírací doba: otevřeno denně mimo pondělí 10.00–18.00
Letohrádek Hvězda je otevřen od dubna do října
MALÁ VILA PNP
Pelléova 20/70, 160 00 Praha 6 – Bubeneč
spojení: stanice metra A – Hradčanská, tram
AKCE
03. 09. | 18.00 | „Stávám se sluncem.“ Uvedení tematického čísla kulturního čtrnáctideníku A2 – uvedení čísla kulturního čtrnáctideníku A2 věnovaného Bohumile Grögerové. Doprovodný program s přednáškou a koncertem se koná u příležitosti výstavy SETINY v letohrádku Hvězda.
19. 09. | 15.00 | Workshop: Co se slovy všechno poví – workshop pro děti inspirovaný experimentální tvorbou Bohumily Grögerové s důrazem na zachycení slova v obrazu nebo obrazu ve slovu.
23. 09. | 17.00 | „Dokud se nade mnou nezavře voda“ – přednáškové pásmo Pavla Novotného a Ondřeje Buddeuse u příležitosti výstavy SETINY v letohrádku Hvězda.
25. 09. | 19.00 | Lenka Jungmannová: „Slovům každý rozumí“ – hra formou koláže zachycuje život Bohumily Grögerové. Jednotlivé repliky byly vybrány z jejích děl a poté rozděleny mezi tři ženské hlasy tak, aby její osud mohl být vnímán jako individuální příběh i jako obecná situace české spisovatelky 2. poloviny 20. století. Protože Bohumila Grögerová ve svých dílech pracovala s vlastní historií jako by to byla fikce, tematizuje koláž také otázku autorství a vztah mezi skutečností a uměleckým experimentem.
Online projekt | Karantéňan III. Nejkrásnější Online projekt Karantéňan vyhlašuje třetí a poslední výzvu na prázdniny! Karantéňan III. Nejkrásnější odhaluje tajemství soutěže o Nejkrásnější české knihy roku. Spolu s tajemnicí soutěže v novém videu pátrá po tom, jak se knižní krása hodnotí, a kdo vlastně nejkrásnější knihy vybírá. Více informací najdete zde.
VÝSTAVY
SETINY – Bohumila Grögerová 7. srpna 2021 by oslavila sté narozeniny česká spisovatelka, překladatelka a experimentátorka Bohumila Grögerová. Jakkoliv rozmanitá byla její tvorba, sahající od překladů z několika jazyků přes aktivní účast v mezinárodním hnutí konkretistů až po knižní deníky a eseje, dá se v celku jejího díla nalézt několik úběžníků vlastních nejen všem jejím textům, ale i způsobu myšlení a chování v civilním životě. Výstava vychází z principů její tvorby (dekonstrukce, koláž, vrstvení časoprostorových rovin, univerzalismus) a z téměř padesátileté spolupráce s Josefem Hiršalem. Přenáší je do dialogu se současností a zohledňuje navíc to z díla či života Grögerové, co ještě nikdy žádný divák či čtenář neměl možnost spatřit a číst. Letohrádek Hvězda je ideálním prostředím, v němž jsou zúročeny autorčiny myšlenkové hříčky o celkové prostupnosti světa („...co se děje ve mně, děje se i v domě“), či její fascinace kvantovou fyzikou, vesmírem, fraktály, kaleidoskopy a zrcadly | do 31. 10.
Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda Výstava představuje nejen život arcivévody Ferdinanda, ale i unikátní stavbu letohrádku Hvězda, který byl postaven podle jeho vlastního návrhu. Expozice v přízemí renesanční budovy seznamuje se stavebním vývojem letohrádku, ojedinělou štukovou výzdobou i rolí, kterou Hvězda spolu s rozsáhlou oborou hrála v pražském dvorském životě 16. století. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické plány a fotografie letohrádku a obory Hvězda, originály i odlitky antických děl či dobové předměty spojené s dvorskou zábavou a lovem. Součástí výstavy je i pracovní list pro děti, který představuje expozici zábavnou a hravou formou | do 31. 10.
PUBLIKACE
SETINY – katalog k výstavě Úvodní text katalogu k výstavě, uspořádané ke 100. výročí narození Bohumily Grögerové, je osobně laděné vyznání Hany Novákové, která s autorkou čtyři roky natáčela její filmový portrét. V hlavním textu nazvaném Pokušení jazyka se Ladislav Šerý věnuje problematice různých přístupů k fenoménu řeči, který lze chápat z více hledisek: z pohledu reprezentace; z pohledu dějin, neustále produkovaných ex post na základě společenských, politických a mocenských diskursů; z hlediska kultury, vytvářející sofistikované soustavy mýtů, jejichž hlavním nositelem je jazyk, a konečně z hlediska samotné literatury, jejímž osudem je sebereflexe, masochistické sebezpytování a odhalování vlastních iluzí. Pavel Novotný se zabývá fonickými básněmi a rozhlasovými hrami Bohumily Grögerové a Josefa Hiršala, jež představují polozapomenutou kapitolu jejich tvorby, přestože jde o originální, vyzrálá a inovativní díla.
Bohumila Grögerová a Josef Hiršal: Job-boj Reprint proslulé sbírky konkrétní a experimentální poezie Josefa Hiršala a Bohumily Grögerové představuje jeden z prvních pokusů prozkoumat možnosti experimentální poezie v českém kulturním kontextu. Kniha vyšla v jediném vydání v roce 1968 a dlouhou dobu byla prakticky nedostupná. Navazuje na výboje futurismu, dada a meziválečné avantgardy a je rozdělena do dvanácti kapitol: Vznik textu, Gramatické texty, Logické texty, Stochastické texty, Syngamické texty, Intertexty, Objektáže, Přísloví, Partitury, Portréty, Mikrogramy a Koacerváty. Autoři byli napojeni na mezinárodní hnutí konkrétní poezie a jejich texty ukazují jazyk nejen jako nástroj komunikace, ale také jako specifický výtvarný materiál, který navíc poukazuje na ideologické zneužití řeči a její byrokratickou vyprázdněnost.
Literární archiv 52/2020 Nakladatelství 1918–1949. Mezi okrajem a centrem Tématem 52. čísla sborníku Literární archiv jsou nakladatelství v letech 1918–1949. Oblasti nakladatelské činnosti, kterých se dotýká, jsou spolupráce nakladatelství s autory, výtvarníky a grafiky při přípravě knihy, finanční stránka vydávání, propagace knihy, její distribuce a prodej, věnuje se také podobě a proměnám knižní nabídky, profilových edičních řad či nakladatelských strategií. Neopomíjí ani populární literaturu – sleduje vývoj a proměny raných neperiodických publikačních platforem českého komiksu a vydávání raných nakladatelských edic detektivního žánru na českém území.
Historické oděvy a doplňky z let 1850–1920
Valdštejnská 150/4, 110 00 Praha 1 – Malá Strana
mobil: +420 723 960 308
e–mail: kouzlostarychcasu@gmail.com
www.kouzlostarychcasu.cz
SBÍRKA
Unikátní soukromá sbírka viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit z období 1850–1920.
V komorním prostředí mohou návštěvníci obdivovat část rozsáhlé sbírky historických oděvů, doplňků a kuriozit vyšších společenských vrstev, které dokumentují výjimečnost a um ručních prací předešlých generací. Vystavené exponáty jsou volně uspořádány, aby návštěvník mohl vstoupit do děje a vnímat atmosféru příběhů, které vyprávějí. Ojedinělá sbírka, která vznikala desítky let, obsahuje několik set kusů kompletních oděvů, prádla, textilu, ale i stříbrných předmětů viktoriánského a edwardiánského období, pocházejících z celého světa. Část sbírek tvoří porcelán z českých a německých porcelánek do r. 1930.
Otevřena muzejní prodejní galerie, starožitné dámské, pánské a dětské oděvy, prádlo a doplňky, porcelán 1900–1930. Dekorativní předměty, repliky a drobné dárky.
VÝSTAVA
Život nad schody
Životní styl majetných na přelomu 19. a 20. stol.
Výstava ze soukromé sbírky | do 3. 10.
Volné pokračování výstavy Život pod schody věnované kontrastu životního stylu majetných a sloužících na přelomu 19. a 20. stol.
Komentované prohlídky s průvodcem 10.00–16.00 v každou celou hodinu.
Vzhledem k velkému zájmu o expozici doporučujeme telefonickou nebo e-mailovou rezervaci.
Muzeum a archiv populární hudby
Bělohorská 150, 160 00 Praha 6
mobil: +420 776 141 531–2, 605 369 286
e-mail: popmuseum.praha@gmail.com
www.popmuseum.cz (zde i výstavy k prohlídce)
EXPOZICE
Elektrické hudební nástroje, hra na nástroje a s přístroji, karaoke, databáze, audio a video ukázky z dějin československé populární hudby, specializované časopisy, knihy.
VÝSTAVY
Vladimír Merta 75. Příběh folkové legendy v obrazech Písničkář, publicista, fotograf, architekt, scenárista a filmový režisér. Do roku 1989 spoluvytvářel šedou zónu kulturní tvorby na pomezí zakázaného a povoleného a od roku 1990 účinkoval na desítkách alb | do 25. 9.
Dvacet let s Vokalízou Festival, který propojil břehy jazzu, blues a rocku a jeho neúnavná iniciátorka Jana Koubková | do 16. 12.
HISTORICKÁ BUDOVA UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉHO MUSEA V PRAZE
ulice 17. listopadu 2, 110 00 Praha 1
mobil: +420 778 543 901
www.upm.cz
VÝSTAVY
Mezi kýčem a akademií. Chromolitografie ve službách reklamy a umění Výstava představuje tiskařskou techniku chromolitografie, která se především v 2. polovině 19. století používala k tisku reprodukcí malířských děl, edukačních a vědeckých ilustrací, ale hlavně plakátů, reklamních tisků, svatých obrázků a která si neprávem vysloužila hanlivé označení barvotisk | do 5. 9.
100 let grafické školy v Praze Výstava dokumentuje historii školy v Hellichově ulici od jejího založení v roce 1920 až po současnost. Expozice se věnuje významným osobnostem z řad pedagogů i studentů, kteří zásadním způsobem formovali výuku fotografie, grafického designu, knižní vazby, konzervátorství a restaurátorství a dalších oborů vyučovaných na grafické škole v průběhu její stoleté existence | do 12. 9.
Plejády skla 1946-2019 Expozice představuje část světově proslulé sbírky skla Uměleckoprůmyslového musea v Praze druhé poloviny 20. století a začátku 21. století, tzv. autorské sklo. Výběr klíčových děl z různých desetiletí začíná rokem 1946, doprovází jej vysvětlující chronologické texty, včetně výroků slavných představitelů sklářské scény | dlouhodobá expozice
Jiří Laštovička / Prostřeno Připomenutí půlstoletí aktivní spolupráce sochaře Jiřího Laštovičky s výrobci porcelánu | vstup zdarma
DŮM U ČERNÉ MATKY BOŽÍ
Ovocný trh 19, 110 00 Praha 1
www.czkubismus.cz
EXPOZICE
Expozice Český kubismus představuje kubismus jako směr ideově propojující volné i užité umění a architekturu. V domě U Černé Matky Boží jsou vystaveny nábytkové soubory, samostatné kusy nábytku, dobové obrazy a grafiky, plastiky či doplňky z keramiky, skla a kovů.
Úvoz 24, 118 00 Praha 1
www.upm.cz
VÝSTAVA
Antonín Tonder: Fotografie Téměř zapomenutý fotograf byl souputníkem Josefa Sudka, Jaromíra Funkeho a dalších členů vyhraněné České fotografické společnosti | do 19. 9.
ŽIDOVSKÉ MUZEUM V PRAZE
U Staré školy 1, 3, 110 00 Praha 1
tel.: +420 222 749 211
e-mail: office@jewishmuseum.cz
PROHLÍDKOVÉ OKRUHY
1) Židovské muzeum v Praze (Maiselova synagoga, Španělská synagoga, Pinkasova synagoga a Klausová synagoga, Obřadní síň, Starý židovský hřbitov a Galerie Roberta Guttmanna) – Galerie Roberta Guttmanna není dočasně v prodeji
2) Pražské Židovské Město (Židovské muzeum v Praze a Staronová synagoga)
3) Staronová synagoga
Detailní informace o expozicích, cenách a možných slevách naleznete na www.jewishmuseum.cz.
PROGRAM PRO RODIČE S DĚTMI
Maiselova 15, 110 00 Praha 1 (dílna v přízemí)
19. 09. | 10.00 | Nedělní dílna pro rodiče s dětmi: Lvíček Arje vypráví o stvoření světa – lvíček Arje dětem vysvětlí, jak se slaví židovský Nový rok (Roš hašana), a bude jim vyprávět o stvoření světa a prvních lidech. Děti se naučí písničku a ochutnají tradiční sváteční pokrmy. Prohlídka: Starý židovský hřbitov | vstupné 70 Kč
MAISELOVA SYNAGOGA
Maiselova 10, 110 00 Praha 1
30. 09. | 19.00 | Příběh českých svitků Tóry: Beseda s Jeffreym Ohrensteinem – tématem besedy s předsedou organizace Memorial Scrolls Trust (MST) z Londýna Jeffreym Ohrensteinem bude fascinující příběh 1564 českých svitků Tóry, které se v roce 1964 dostaly do Londýna a mnohé z nich dnes slouží v synagogách po celém světě. Beseda se koná při příležitosti stálého propůjčení jednoho ze svitků Tóry pražské progresivní židovské komunitě Ec chajim, která se po Židovské obci Olomouc stane teprve druhou českou židovskou komunitou, do které se vrací český svitek ze sbírky MST. Beseda bude následně tlumočena do českého jazyka. Moderuje rabín David Maxa | vstup volný
AUDITORIUM ŽMP
Maiselova 15, 110 00 Praha 1 (3. patro)
13. 09. | 18.00 | Babí Jar–genocida kyjevských Židů za druhé světové války – v letošním roce uplyne 80 let od masakru v Babím Jaru, při kterém nacisté v okupovaném Kyjevě během dvou dní 29. a 30. září 1941 zavraždili téměř 34 tisíc kyjevských Židů. Do roku 1945 zde pak bylo zavražděno více než sto tisíc lidí různých národností, vyznání a společenského postavení. Přednáška ukrajinské historičky z Historického ústavu Akademie věd Ukrajiny Tetiany Pastušenkové představí historii lokality na pozadí dějin 20. století. Přednáška bude přenášena z Kyjeva se simultánním tlumočením a s možností následných dotazů. Po přednášce bude možné si prohlédnout výstavu v prostorách OVK. Akce se koná ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny v České republice | vstup volný
14. 09. | 18.00 | Mezináboženské polemiky v Bagdádu 10. století – teologicko-filozofické pojednání Kniha zjevených pravd a rozumových argumentů, jehož autorem je židovský náboženský myslitel Saadja ben Josef (882–942), bylo ve své době revolučním činem. V rámci židovské nábožensko-právní literatury totiž představuje nový typ textu, který lze popsat jako první vědeckou monografii v židovském prostředí. Spis, jenž vznikl v kosmopolitním prostředí Bagdádu 10. století, představí doc. Daniel Boušek z Katedry Blízkého východu FF UK a Dita Válová z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK, kteří text přeložili a opatřili úvodní studií | vstup volný
22. 09. | 18.00 | Eskalace protižidovské politiky po nástupu Reinharda Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora – před 80 lety, na podzim roku 1941, došlo k několika přelomovým událostem, které ovlivnily dění v Protektorátu Čechy Morava na mnoho dalších let. Přednáškový cyklus historiček Židovského muzea v Praze Jany Šplíchalové a Radany Rutové tyto, nejen pro židovské obyvatele tragické, milníky připomene. Přednáška je součástí cyklu Události roku 1941 ve vzpomínkách pamětníků a dokumentech ŽMP | vstup volný
23. 09. | 18.00 | Současný izraelský film: Široce otevřené oči – pátá část filmového cyklu filmové historičky Alice Aronové se odehrává v ultraortodoxní židovské komunitě v jeruzalémské čtvrti Mea Shearim. Fascinující příběh o lásce, o hledání víry a identity Široce otevřené oči (Izrael, Německo, Francie 2009, 91 min) natočil talentovaný izraelský režisér Haim Tabakman, jehož debut byl roku 2009 s úspěchem uveden v Cannes. Hlavní hrdina Aaron má prosperující řeznictví, spokojené manželství a čtyři děti. Po smrti svého otce hledá pomocníka do svého krámku. Ve chvíli, kdy se zde objeví hezký student Ezri, je jasné, že půjde o víc než o běžný pracovní vztah | vstup volný
Výstava Babí Jar na pozadí dějin 20. století Výstava vypráví příběh rokle Babí Jar v Kyjevě v průběhu minulého století. Původně malebná krajina se v roce 1941 stala jedním z největších popravišť v dějinách druhé světové války. Do jejího konce zde bylo zavražděno více než 100 tisíc lidí, z nichž dvě třetiny tvořili Židé. Autorem výstavy je historik, spolupracovník Muzea historie města Kyjeva a zakladatel občanského sdružení Babí Jar Vitalij Nachmanovič. Projekt byl realizován s podporou Ukrajinského ústavu národní paměti v Kyjevě a kanadské nadace Ukrajinsko-židovské setkání | po–čt 12.00–16.00, pá 10.00–12.00, během večerník programů a po domluvě | od 1. 9. do 31. 9. | vstup volný
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.