Pod hvězdárnou 768, 182 00 Praha 8
tel: +420 283 910 644
e-mail: dablice@planetum.cz
www.planetum.cz
PŘEDNÁŠKY
astronomické, přírodovědné a cestopisné
20. 10. | 18.00 | Schizofrenní vesmír – Mgr. Ondřej Váša, Ph.D. – přednáška vás prostřednictvím komentovaných uměleckých obrazů, ilustrací, fotografií a citací provede několika pozoruhodnými i úsměvnými milníky postupného „zašpinění“ a „zestárnutí“ vesmíru a ukáže, jak se teprve adopcí padajících hvězd stal náš vesmír skutečným universem.
POŘADY
komponované večery s pozorováním oblohy
13. a 27. 10. | 18.00 | Hledání harmonie světa + Nepolapitelný čas
Každý pátek | 18.00 | Co se děje na obloze?
POHÁDKY PRO NEJMENŠÍ
každou sobotu | 10.15 a 15.15 | O kouzelné pastelce – Ťulda a hvězdy
každou neděli | 10.15 a 15.15 | Měsíc u krejčího
POZOROVÁNÍ OBLOHY NA OBOU HVĚZDÁRNÁCH
předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.
Měsíc: Našeho nejbližšího kosmického souseda lze na večerní obloze v otevírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 11. do 21. října. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 13. října, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 20. října), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.
Planety: Z planet je na večerní obloze pozorovatelný Jupiter a Saturn. V první polovině měsíce pak bude na počátku otevírací doby pozorovatelná i planeta Venuše.
Zajímavé objekty: Z objektů hvězdného vesmíru lze pozorovat dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Z dvojhvězd je to např. Albireo ze souhvězdí Labutě. Na kulovou hvězdokupu s označením M15 se můžeme podívat do souhvězdí Pegasa. Dalším zajímavým objektem je Prstencová mlhovina v souhvězdí Lyry, kterou v dalekohledu vidíme skutečně jako malý prstýnek. V říjnu je již dobře pozorovatelná galaxie M31 v souhvězdí Andromedy. K pozorování hvězdokup, mlhovin a galaxií jsou vhodné bezměsíčné noci, kdy neruší světlo Měsíce.
Slunce: Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny, speciální chromosférický dalekohled pak odhalí sluneční protuberance.
v souhvězdí Lyry, kterou v dalekohledu vidíme skutečně jako prstýnek. Pozoruhodným objektem je i galaxie M31 v souhvězdí Andromedy vzdálená více než dva miliony světelných roků.
Slunce – na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny, speciální chromosférický dalekohled pak odhalí sluneční protuberance.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.