(30 let)
Vydejme se společně k výraznému orientačnímu bodu Prahy, na pražský Žižkov, k vysílači. Než si mohl odvysílat svých 30 let, předcházela tomu odborná, až nerudovská dilemata „kam s ním“, když výkonný vysílač rozhlasového a televizního signálu Praha moc potřebovala.
Osazení vysílače do Petřínské rozhledny bylo provizorní, ze kterého památkáři doslova „kvetli“. Tak se jim podařilo roku 1984 vybrat coby vhodnou lokalitu zpustlé Mahlerovy sady. Vysílač začali stavět v roce 1985 IPS Ostrava dle návrhu arch. Václava Aulického a statiků Jiřího Kozáka a Alexe Béma. Ještě předtím si ale musel Aulický z 20 různých návrhů prosadit futuristickou variantu „rakety“. Toho roku, kdy započala stavba vysílače, si má maminka bláhově plánovala, jak bude se mnou v kočárku drandit ne až tak zpustlým Mahlerovým parkem. Stavba její plány razantně ukončila, stejně jako se zasadila o nenávratnou devastaci pohřebiště zdejšího židovského hřbitova, kdy byly během stavby hroby i náhrobky ničeny a ve velkém odváženy na skládku. Jen část ostatků byla přemístěna na Nový židovský hřbitov na Olšanech. Zkušební vysílací provoz proběhl v březnu 1991 a 3. 5., 38 let a 2 dny po zahájení televizního vysílání u nás, přešel vysílač do standardního režimu. Restaurační část (66 m) a vyhlídková část (93 m) byly otevřeny veřejnosti 17. února 1992. Na pilíře vysílače 29. 5. 2000 vyšplhalo 10 „miminek“ Davida Černého a od 22. 5. 2006, u příležitosti 125. výročí povýšení Žižkova na město a 15. výročí zprovoznění vysílače, je vysílač každý večer nasvícen v barvách trikolory. V letech
2011–2012 vzniklo ještě díky rekonstrukci nad restaurací luxusní hotelové apartmá. Proměnou prošly i Mahlerovy sady. Žižkovská věž je nejvyšší stavbou v Praze s výškou 216 m.
Lucie Sládková, foto © Wikimedia Commons, autor Huhulenik
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.