Milí čtenáři,
přestože tropických dnů přibývá, přituhuje. V pravé poledne bychom s lucernou v ruce hledali něco, co nezdražilo. Vážnost situace ukáže už září, kdy jdou děti do školy. I když je vzdělání na základní a střední škole zdarma, co musí rodiče ještě dokoupit ze seznamu školy, to je něco. U letošních prvňáků jen základní vybavení začíná na částce 7 000 Kč. Navíc nutno připočítat ještě obutí, oblečení, obědy, kroužky… Ale v jaké kondici jsou vlastně naše děti? Za dva poslední roky ubylo žáků s nadáním, ale dětí se speciálními potřebami (tedy se zdravotním a mentálním znevýhodněním apod.) bylo již 132 360. Výuka všudypřítomné angličtiny je důležitá! Pan Werich by jen dodal, že „čeština je řeč krásná, třeba když se řekne kulaťoučké jablíčko, Angličan musí říct‚ a little round apple’, malé kulaté jablko, čemuž chybí barva i vůně“. Pro většinu z nás je čeština rodný jazyk, pro některé však jen češtinou, přesto si musí uchovat vysoký standard ve vzdělávacím systému žáků.
Nebezpečí z prodlení klepe na dveře. Třeba když upozorňuje na „čtyři jezdce klimatické apokalypsy“, kterými jsou hladomor a podvýživa, extrémní počasí, konflikty a infekční nemoci. Situace je opravdu vážná, jen by si někteří neměli plést záchranu planety a zelenou totalitu. Nedělat unáhlená rozhodnutí, i když času ubývá, bude těžké, protože rok 2020 byl kratší o 1,3 milisekundy, rok 2021 už o 65,15 milisekundy a letošek vychází kratší o 116,53 milisekundy. Proč se Země najednou točí rychleji? Ví Bůh. Každopádně letošní 29. červen byl nejkratším dnem v měřené historii a 19. července přišla půlnoc o 1,47 milisekundy dříve. Selský rozum mi přesto velí, hlavně klid a nemalovat čerty na zeď.
V souvislosti s letošními prázdninami jsem narazil na termín „overturismus“. Po jistém pátrání mi vyšlo, že se jedná o jakési turistické rychlé občerstvení. Tento jev vzniká nečekaně, obtěžuje obyvatele záborem prostoru, hlukem, odpadky a potřebou neustálé investice do poškození. Česky řečeno jde o to, že v místě turisty vyhledávaném je hlava na hlavě, což nikomu nevyhovuje, místní obtěžuje a dané místo poškozuje. Tak vznikl boj proti overturismu, jehož cílem je omezit masovou turistiku. Třeba cenou, jako si nedat kafčo s kastelánem za 3 000 Kč, anebo neposnídat na zámku za 3 400 Kč. Možná ale bude stačit přestat si na něco hrát. A my ostatní si musíme místa k návštěvě dobře vybírat a přemýšlet, co pro nás ještě nějakou cenu má, a co už ne. Například v tomto vydání najdete pozvání za folklorem, zábavou, na slavnosti sv. Václava nebo do Bavorska. Najdete tu i něco pro vaše zadumané kroky přírodou, podél vody nebo na památky. Vše zdarma, nebo za hubičku. Krásné babí léto.
Luděk Sládek, šéfredaktor
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.