Sbalit se pořádně na dovolenou za hranice může být pěkná bojovka. Ne každý má náturu na to, aby si sbalil kufr pět minut před odjezdem na letiště a bezstarostně zařizoval všechno, jak se říká, “za chodu.” I to je samozřejmě možnost, ale mnohem zodpovědnější je řádně se připravit. A hlavně včas. Budete pak během cesty do vysněné destinace mnohem klidnější a méně vystresovaní. A my vám rádi poradíme, jak na to!
Začněte včas
Samozřejmě nemá smysl, abyste měli už měsíc dopředu v předsíni připravený kompletně zabalený kufr, to opravdu ne. Ale některé věci si zaslouží pozornost opravdu brzy. Hlavně letenky, ubytování a doklady.
Letenky
V rámci dovolených s cestovní kanceláří míváte letenky zajištěné spolu se vším ostatním, takže je nemusíte řešit. I tak ale neuškodí, když si je už předem připravíte do nějakého speciálního cestovního pouzdra, kam si k nim uložíte i další doklady, například pasy.
Ať máte všechno hezky u sebe a po ruce. Jestliže však cestujete na vlastní pěst, musíte se o letenky i ubytování postarat sami. A to je něco, co rozhodně potřebujete mít vyřešeno včas. Můžete si je zařídit i s několikaměsíčním předstihem. To vám poskytne výběr z mnohem více destinací, a taky se dá narazit na akční ceny, takže můžete na letenkách nakonec i pěkně ušetřit! Další skvělé tipy jak dostat levné letenky se podívejte na námi přiloženém videu Jak najít levné letenky?!.
Ubytování
A když už budete vědět jak se na dovolenou dostanete, potřebujete mít taky vyřešeno, kde tam budete bydlet! I hotely, domky a bungalovy mívají akční nabídky. Tady si však dejte pozor a rozhodně si o ubytování udělejte předem dostatečný průzkum. Občas se za nízkou cenou mohou ukrývat i potenciálně nepříjemné důvody, jako je třeba částečná rekonstrukce objektu, špatná dostupnost, ať už k moři nebo třeba k městu a zajímavých turistickým lokacím.
Doklady
Budete cestovat jen v rámci Evropské unie? Super, pak vám stačí jenom občanský průkaz. I ten si však překontrolujte, jestli mu náhodou nekončí v nejbližší době platnost. Některé státy mohou požadovat, aby váš doklad platil i několik měsíců po skončení vašeho pobytu, přičemž požadovaná délka se může lišit, tak je třeba dát si na to pozor. Může se to zdát banální, přesto na to spousta lidí zapomíná. Nemůžeme si přece pamatovat kdy nám končí každý doklad, že ano!
Pokud s vámi cestují děti, i ty budou potřebovat vlastní platný cestovní doklad. Můžete jim zařídit pas, který pro děti mladší 15 let platí na pět let, a nebo občanský průkaz. Ten se dá skutečně zařídit i pro malé děti. V obou případech je lepší zařídit je v dostatečném časovém předstihu, vyhnete se tak příplatkům za rychlejší vyřízení.
Také nezapomínejte na to, že do spousty zemí mimo Evropskou unii potřebujete pro vstup cestovní vízum. Ta se zpravidla musí řešit předem. Na jejich vydání mohou být různé lhůty, a to není nic, co byste chtěli promeškat. Pak byste taky nemuseli cestovat nikam, maximálně na zahradu. Zjistěte si k tomu veškeré informace, ať víte, co vás čeká. Některé země totiž ani nemusí mít v České republice zastoupení, a tak se může stát, že budete muset zajet vyřídit vízum do Německa. Všechny země, kam lze vycestovat pouze s OP naleznete na oficiální stránkách MZ.
Očkování
Když už se bavíme o putování do dalekých a exotickým krajin, tak nesmíme opomenout očkování. Ani vy ne. Poraďte se o vhodných vakcínách s vaším lékařem, případně se vydejte přímo do očkovacího centra, kde s vámi proberou nejvhodnější očkování. Myslete
i na to, že do určitých zemí jsou očkování povinná.
Finance a pojištění
Peníze jsou stejně jako správné cestovní pojištění naprostou nezbytností, ba přímo nutností. Obojí přispívá k tomu, aby vaše dovolená proběhla tak hladce a bezstarostně, jak to jen jde.
Finance
V případě financí je hlavní otázkou - kolik hotovosti s sebou chcete? Vždycky je dobré mít nějakou hotovost při ruce, kdybyste ji potřebovali, třeba na rychlé občerstvení na letišti po příletu do dané destinace. Nebo na toalety na benzinových pumpách, pakliže cestujete autobusem.
Samozřejmě, někteří lidé upřednostňují mít s sebou veškerou hotovost na utrácení připravenou v peněžence nebo někde stranou, bezpečně, hezky spočítanou, aby jim to vyšlo na celou dovolenou. V takovém případě je nejlepší si peníze směnit ještě doma, předem.
A nejsnazší a nejbezpečnější cestou je směna ve vaší bance. Tam máte jistotu férového kurzu.
Pokud se vám ale nechce cestovat s tolika penězi fyzicky při sobě, a hodláte se spoléhat na svou debetní kartu, je to rozhodně bezpečnější možnost. V případě krádeže či ztráty je kartu jednoduché zablokovat jediným hovorem nebo i kliknutím online. V případě, že vám někdo ukradne peněženku se 150 eury, můžete se s nimi rozloučit. Pro úplně největší jistotu zkuste zvážit pořízení kreditní karty. Na cestování je to jeden
z nejspolehlivějších parťáků. Nenechá vás ve štychu. Můžete ji brát jako finanční rezervu, protože se vám nestane, že by vám došly úspory, a k tomu i výběr z bankomatů bývá s dobrou kreditní kartou zdarma všude, a kurz se řídí podle aktuálního kurzu banky, která vám ji vydala.
Nikdy nevíte, co se může stát. Někde se neplánovaně zdržíte cestou na letiště a uletí vám letadlo. Budete potřebovat nové letenky, a třeba i nocleh na letištním hotelu. A k tomu jídlo a pití. Nebo si půjčíte auto a stane se nehoda, kterou budete muset zaplatit. Nebo se zraníte, chytí vás slepé střevo. V obou případech vaše náklady pokryje pojištění, jistě, jenomže až zpětně. A v některých zemích se může stát, že budete muset výdaje za ošetření či za poškození auta zaplatit na místě. V takových případech vás kreditní karta podrží a vy nebudete muset sahat do vlastních úspor.
Pojištění
Nepostradatelným krokem pro bezpečnou dovolenou je sjednání cestovního pojištění. Zbývá akorát vybrat si to nejlepší a nejvýhodnější, takové, které si můžete vybrat či sestavit přímo na míru vašemu dobrodružství. Přizpůsobte si ho podle sebe, ať už jedete relaxovat na pláž v Řecku nebo na vlastní pěst prozkoumávat Thajsko. Na portálu Testado.cz se můžete podívat na srovnání cestovního pojištění, pakliže si nejste jisti, které je pro vás to pravé ořechové. A pozor, u některých kreditních karet máte cestovní pojištění jako bonus zcela zdarma! Tak se na to doptejte v bance, pokud jste se rozhodli si kreditku na cestu pořídit. Jakmile máte pojištění sjednané, zbývá už jen jediná věc. Nezapomenout doma kartičku s potvrzením sjednání onoho pojištění! A v případě dovolené v rámci Evropské unie si s sebou vezměte i svoji kartičku pojištěnce.
Finální balení
No, a už nezbývá než se podívat na samotné balení! Ještě než začnete, zkuste si sepsat seznam věcí, které si s sebou hodláte vzít. Můžete ho procházet několikrát a spolehlivě si ho tak zapamatovat, můžete si v něm i odškrtávat položky, které bylo nutné ještě dokoupit, abyste měli jistotu, že jste na nic nezapomněli. A co všechno by tedy mělo vaše zavazadlo ideálně obsahovat?
Léky a hygiena
Lékárnička je zkrátka bez debat. Zabalte si s sebou léky, které užíváte pravidelně, to je důležité. K tomu se budou hodit i léky na bolest, na snižování teploty, teploměr, a, všichni to známe, prášky na průjem. S tím se pak pojí kapky na zklidnění žaludku. Pro jistotu byste si měli přibalit i nějaké základní léky na alergii, náplasti a ošetřující masti na drobná poranění či pokousání hmyzem. Komáři jsou všude!
Kromě lékárničky je nezbytná i hygiena. A nebavíme se jen o sprchovém gelu, šamponu a kartáčku na zuby, které jsou samozřejmostí. Myslete i na dezinfekční mýdlo na ruce, vlhčené ubrousky, a v případě, že se pravidelně a rádi líčíte, i odličovač.
Velký důraz by se měl klást i na intimní hygienu. Je sice možné si po domluvě s gynekologem zařídit posunutí periody pomocí hormonů, jenže ne každý tohle chce podstupovat. V takovém případě nezapomeňte na vložky, tampony, či menstruační kalíšek. Ať se vyhnete pobíhání po místních drogeriích a lékárnách.
Co s sebou do kufru
A konečně na řadu přichází samotné zavazadlo. Nemusí se jednat jen o kufr, samozřejmě, někdo preferuje například krosnu. Na tom, do čeho si zabalíte, zase tolik nezáleží. Obsah je to, oč tu kráčí!
Než se pustíte do vybírání pěti různých outfitů na hotelové večeře, připomeňte si, jaký je váhový limit zavazadel pro váš konkrétní let. A tomu přizpůsobte výběr oblečení. Na dovolenou k moři neodmyslitelně patří plavky. Zabalte si s sebou aspoň dvoje, ať je můžete střídat, ne vždycky se podaří, aby ty z předchozího dne do rána uschly. A přece si je nebudete oblékat studené a vlhké, to by si akorát říkalo o nastydnutí. Plus budete mít jistotu, že je máte v záloze, kdyby se těm prvním něco přihodilo. K plavkám se pak hodí nějaké jednoduché oblečení na pláž, například lehké plážové šaty nebo zavinovací šátky. To už je na vás a na vašem komfortu. Na pláž se, co se týče obuvi, nejvíc hodí žabky či nějaké pantofle. V těch můžete chodit po celém rekreačním objektu, i k bazénům a na obědy. Pokud víte, že jedete na oblázkovou pláž, zvažte pořízení bot do vody. Ušetříte si tím spoustu bolesti a vrávorání na kamenech po cestě z moře. V případě Chorvatska to bývá snad i nutností, jestliže se budete pohybovat v oblasti, kde se vyskytuje hodně mořských ježků.
Pro večeře a večerní procházky po trzích jsou lepší sandály. To se týká i případných výletů a procházek za památkami, mnohdy je i lepší sbalit si pro jistotu nějaké pevné boty, ve kterých se vám bude dobře chodit. Další samozřejmostí je spodní prádlo a ponožky. Těch nemusíte brát tolik, nejspíš bude i večer dostatečně teplo na žabky či sandály, ale opět platí, že je lepší je mít v záloze, než aby vám pak chyběly. A také nějaké slabší pyžamo, ať vám v noci není vedro, ale zase abyste nenastydli, pokud si na noc budete pouštět pokojovou klimatizaci. Pozor na to.
Oblečení na denní nošení záleží jenom na vás. Zda preferujete šortky a trička či tílka, sukně, nebo šaty. Hlavně, aby vám bylo dobře a pohodlně. Nezapomeňte s sebou mít i jednu sadu slušnějšího oblečení, pro případ, že by hotelové večeře vyžadovaly určitý dress code. Někde to tak bývá, možná jste to už i sami zažili.
Počítejte s tím, že by se nějaký den mohlo pokazit počasí, tak si zabalte i něco teplejšího. Třeba jedny dlouhé kalhoty a k tomu mikinu či slabou nepromokavou bundu.
Příruční zavazadlo
Poslední, ovšem neméně důležitou kapitolou, je příruční zavazadlo, aneb co si sbalit s sebou do letadla či autobusu! Začněme s jídlem a pitím.
Pokud cestujete autobusem či vlakem, nemusíte řešit množství tekutin, takže si s sebou vezměte skutečně dostatek vody, ať můžete dodržovat pitný režim, zvlášť pokud cestujete během parného léta. Bolehlav z dehydratace není nic příjemného. Do autobusu i vlaku si také můžete zabalit skoro neomezené množství jídla a svačin. Takže se klidně můžete spolehnout na onu klasickou českou metodu řízků s chlebem, a k tomu kopec sušenek a ovoce. Nebo si před cestou připravte zapečené toasty, ty také vydrží hodně dlouho a jsou moc dobré i studené. Pokud máte zálusk na nějakou tu zdravou svačinku, která se vám zároveň postará i o vyvážený přísun energie, popřemýšlejte o sušeném ovoci a oříškách. To je rozhodně chutná svačina, kterou navíc můžete v klidu uzobávat během čtení knížky, poslouchání hudby, podcastu, nebo během sledování filmu.
V případě letadla to už není tak jednoduché. I příruční zavazadlo má limity, nejen váhový, ale i co se týče rozměru. Navíc všichni víme, že na palubu vás s lahví pití zkrátka nepustí. To však neznamená, že si s sebou pití nemůžete zabalit vůbec. Na letišti obvykle máme být už dvě hodiny před odletem, abychom stihli všechna zavazadla odbavit a opatřit si palubní lístky. Je to spousta času, než se dostanete k bezpečností kontrole, za kterou už s vlastním pitím nemůžete, takže do té doby se hodí mít ho při sobě. Abyste neměli žízeň a nemuseli případně utrácet peníze za pití na letišti, kde bývají ceny zpravidla o dost vyšší. Lahev pak jednoduše vyhodíte před kontrolou, jsou tam k tomu připravené kontejnery.
Co se týče svačiny, něco malého s sebou obvykle mít můžete i do letadla. I tady bychom vás odkázali na oříšky a sušené ovoce. Do letadla to s velkými svačinami nemusíte přehánět, protože jídlo i pití obvykle dostanete na palubě, zvlášť během dlouhých letů.
A co zábava po cestě? Existují malé cestovní verze her jako je člověče nezlob se, šachy, dáma a podobně, případně si můžete zabalit i karty. A pokud nejste na hraní, nejlepším společníkem na cestu je kniha. A jestliže nejste zarytým zastáncem papírových knih, vezměte si čtečku. Tak s sebou budete mít neustále po ruce celou svoji knihovnu, tedy i zajištěný široký výběr podle nálady, a navíc v lehoučké kompaktní podobě!
Tak co, máte všechno? Doufáme, že ano! Snad jsme vám alespoň trochu pomohli. Užijte si dovolenou a pořádně si odpočiňte!
Eliška Procházková
volat můžete na čísla: +420 222 944 816-7
Linka je zpoplatněna tarifem volajícího.
e-mail: redakce@kampocesku.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.