Klášterec nad Ohří leží na rozhraní Doupovských a Krušných hor a městem protéká řeka Ohře. Dominantou města je neogotický zámek. Ten založili na začátku 16. století Fictumové. V rámci pobělohorských konfiskací jej získali Thun‑Hohensteinové, kterým zůstal až do roku 1945.
Rod Thun‑Hohenstein se do Klášterce nad Ohří dostal v roce 1623, kdy zakoupil klášterecké panství, a přestože Thunové patřili původně k cizí šlechtě, tak velmi významně ovlivňovali dění v Čechách.
V letošním roce uplyne 400 let od doby, kdy Thunové v osobě Kryštofa Šimona Thuna získali také klášterecké panství, které se stalo jádrem jejich majetku.
Město má v tomto roce pro návštěvníky připraveno několik kulturních akcí. Ještě nás čeká festival Klášterecké hudební prameny, který tento rok proběhne 3.–9. července a jeho uměleckým ředitelem je Jaroslav Svěcený. Městská galerie Kryt si v červnu pro své návštěvníky připraví připomenutí v podobě komorní výstavy a těšit se můžete také na krátkou publikaci, kterou město při této příležitosti plánuje vydat.
Thunové stáli také o zrodu druhé nejstarší porcelánky v českých zemích založené v roce 1794, nyní Thun 1794, a. s. Ta je dodnes největším výrobcem porcelánu u nás.
K zajímavostem města patří zámecký park, na který navazuje lázeňská zóna a lázeňský park. V Lázních Evženie můžete ochutnat tři minerální prameny a zajít si na oběd do restaurace Peřeje. Obnova objektu restaurace Peřeje byla oceněna titulem Památka roku 2021.
V rámci snahy o rozvoj lázeňství podepsalo město Klášterec nad Ohří v roce 2021 smlouvu o spolupráci se společností Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník a v současné době byla vybrána finální podoba nového lázeňského domu. Město také podporuje cyklodopravu. Najdete u nás zrekonstruovaný cyklopark, uzel všech našich cyklostezek, a v letošním roce jsme spustili projekt sdílených kol, která si návštěvníci mohou vypůjčit na 15 stanovištích, včetně lázeňského areálu.
A pokud vás kola omrzí, doporučujeme návštěvu aquaparku s jedním z nejdelších tobogánů v ČR nebo výlet na některý z blízkých hradů. Nedaleko Klášterce jsou to zříceniny hradů Šumburk a Egerberk.
text © Mgr. Lenka Fricová; foto © město Klášterec nad Ohří; Martin Motlík, Vojta Marvan
Turistické informační centrum
nám. Dr. E. Beneše 85
431 51 Klášterec nad Ohří
tel.: +420 474 359 687
e‑mail: icklasterec@muklasterec.cz
www.klasterec.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.