Po obnovené lokální trati z Velkého Března do Zubrnic, spravované již 30 let spolkem dobrovolníků Zubrnická museální železnice, přijedeme stylovým motoráčkem do jediného muzea v přírodě na severu Čech, do Muzea v přírodě Zubrnice.
Vítá nás nádherná krajina Českého středohoří a malebné prostředí stále živé vesnice s více než 300 obyvateli v podhůří Bukové hory. Ta je přístupná díky naučné stezce spravované místním muzeem. Cestu k vrcholu hory si můžeme zpříjemnit použitím Průvodce po zaniklých obcích, osadách a samotách pod Bukovou horou, který je možno zakoupit v muzejním obchodě. Ale než se vydáme vzhůru na více než 300metrové převýšení, pojďme zabrousit do muzejních objektů.
Muzeum se rozprostírá uprostřed obce, a přináší tak pocit sounáležitosti s místním obyvatelstvem. Narazíte zde na roubené, hrázděné i zděné stavby staré několik staletí. Některé jsou původní, jiné byly zachráněny a přeneseny sem z okolních obcí. Během prohlídky se seznámíte s životem v oblasti, kde do konce druhé světové války žili a v rozsáhlých ovocných sadech, chmelnicích i na polích hospodařili čeští Němci. Poválečná proměna obyvatel pak život, zvyky a po staletí budovaný vztah ke krajině zcela změnila. A i to se snaží muzeum zachytit. Od dubna letošního roku k tomu přispěla i nově otevřená stálá expozice Chmel, který stavěl domy, která byla nainstalována na půdě zemědělské usedlosti č. p. 61, a v autentickém prostoru tak představuje způsob práce s chmelem v okrajové části Úštěcké chmelařské oblasti. Pěstování chmele bylo v tomto kraji významným činitelem ovlivňujícím život místních, způsob hospodaření i podobu zdejší krajiny a lidového stavitelství.
Návštěvníci se mohou seznámit s historií chmelařství v obci, uvidí kompletní nástroje užívané v tyčových chmelnicích, ale i šablony na označování pytlů, známky či postřikovač. Mimořádným exponátem je sušička na chmel. Expozice představí i poválečný osud jedné místní rodiny.
Ale neskončíme ponuře, přesuneme se obcí dále – do Mlýnského údolí. To bychom neměli minout. Nyní je v areálu muzea v provozu jeden funkční mlýn a najdeme zde poslední pozůstatky zaniklých vodních mlýnů. Jejich počet, na 12,5 km dlouhém Lučním potoce, byl ještě před 2. světovou válkou neuvěřitelných 25. Jedinečné je i samotné okolí. Ráznou horskou krajinu umocňují postupně obnovované sady, aleje ovocných stromů i drobné krajinné prvky. Putování můžeme zakončit opět u železnice a před cestou nazpátek si prohlédnout malé železniční muzeum na zastávce Zubrnice-Týniště.
Muzeum v přírodě Zubrnice
e‑mail: muzeumzubrnice@nmvp.cz
FB: Muzeum v přírodě Zubrnice | Zubrnice | Facebook
www.nmvp.cz/zubrnice
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.