Není mnoho českých měst, jejichž opevnění je možné si prohlédnout v takovém rozsahu a s tolika zajímavými detaily jako právě ve Vimperku.
Vimperk byl ve středověku typickým podhradním městem. Hrad pánů z Janovic vznikl kolem poloviny 13. století a samotné městečko někdy před rokem 1359. Po husitských válkách drželi Vimperk Kaplířové ze Sulevic, kteří vedli vleklé války s pasovským biskupem. Tyto války se staly hlavním podnětem k vybudování kamenných městských hradeb po roce 1479. Tvořila je hradební zeď s věžemi a věžovými branami. Před hradbou byl místy vyhlouben příkop. K hradebnímu systému patřilo také jeho dochované předsunuté opevnění zvané Haselburg.
Členitý terén vyžadoval vyšší počet městských bran. Nejdůležitější byly brány Horní (též Pasovská, Soumarská) a Prachatická (též Vysoká, Mostní), stojící na dálkové komunikaci, která procházela po delší ose náměstí. Do podhradního prostoru se od východu vjíždělo Volyňskou (Dolní, Formanskou) branou a k hradu se stoupalo branou Zámeckou (Černou). Brány byly hranolovými věžemi s průjezdem a dlátovou střechou. K dnešku se dochovala jen Černá brána.
Kromě bran byly součástí městských hradeb také válcové věže (bašty), které umožňovaly vějířovitou střelbu a poskytovaly úkryt obráncům. Věže stály hlavně v nárožích města. Nejlépe se dochovala věž v severovýchodním nároží (poblíž Černé brány), s mnoha střílnami různých typů pro tzv. hákovnice. Právě v úseku mezi Černou bránou a severovýchodní baštou se nachází první část vznikající Stezky kolem opevnění. V letošním roce zde návštěvníci najdou pět nových panelů s podrobnými informacemi a nákresy městského opevnění. Budou zde i otázky pro děti, při kterých se hravou formou dozví zajímavosti o již zaniklých řemeslech. Panely pomáhal vytvořit odborník na opevnění PhDr. Vladislav Razím z Národního památkového ústavu.
www.vimperk.cz/ic
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.