KAM na výlet s Veronikou Hulíkovou
Veronika Hulíková (1977) vystudovala dějiny umění na Univerzitě Karlově v Praze. Od roku 1997 pracuje v Národní galerii v Praze ve Sbírce umění 19. století a klasické moderny – v současnosti je její ředitelkou. Odborně se věnuje českému malířství přelomu 19. a 20. století.
Uspořádala monografické výstavy Otakara Lebedy (2009), Jakuba Schikanedera (2012) a Ludvíka Kuby (2013). Společně s Ottou M. Urbanem a Filipem Wittlichem připravila stálou expozici 1796–1918: Umění dlouhého století ve Veletržním paláci. A tady je pozvání Veroniky Hulíkové na výlet.
„Ráda bych čtenáře pozvala na zámek Čechy pod Kosířem nedaleko Prostějova. Klasicistní zámek byl rodovým sídlem rodiny Silva‑Tarouca a v letech 1849 až 1856 se stal téměř druhým domovem malíře Josefa Mánesa, který zde našel místo odpočinku, společenského kontaktu i zázemí pro cesty po Moravě a na Slovensko. Pro své mecenáše hrabě Augusta Alexandra a jeho manželku Isabellu Sofii vytvořil vedle portrétů řadu drobných „ornamentálních hříček“: zdobené dopisní papíry, ilustrace, návrhy nábytku a dekorativních předmětů či vějíře. Pobyty v Čechách pod Kosířem patřily k Mánesovým nejšťastnějším životním obdobím, v zámeckém parku našel ateliér i rybníky, ve kterých se učil plavat, a okolní krajina mu poskytovala bohatou inspiraci pro krajinářské, botanické i etnografické studie. V současné době je na zámku přístupná expozice věnovaná rodině Silva‑Tarouců a Josefu Mánesovi, ale také výstava zaměřená na filmové dílo Zdeňka a Jana Svěrákových.“
Děkuji za inspirativní a originální pozvání, které jistě potěší naše čtenáře.
foto © Luděk Sládek; archiv zámku Čechy pod Kosířem
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.