Zpřístupnit veřejnosti přírodní a kulturní dědictví, zejména podstávkové domy a lidovou architekturu, se podařilo Ústeckému kraji díky vytvoření přeshraničního turistického produktu pro pěší a cyklisty. Dotčeným územím je Ústecký kraj (České Švýcarsko, Šluknovský výběžek), Liberecký kraj (Českolipsko), Saské Švýcarsko, Lužické hory, region Zittauer Gebirge (jižní část Horní Lužice).
Projekt Za společným dědictvím na kole i pěšky dává možnost procestovat okouzlující krajinu podstávkových domů pěšky nebo na kole na česko‑německém pomezí. Cyklisté mohou od jara do podzimu objevovat nepříliš známé části Šluknovska, Lužických hor a regionu Zittauer Gebirge, které se nachází v blízkosti známějšího Českého Švýcarska.
Na všech okruzích se setkají s řadou památek, zvláště pak s podstávkovými domy, které jsou jedinečným druhem lidové architektury. Jedná se o roubené domy, typické pro oblast severních Čech a přilehlých oblastí Německa a Polska. Jsou sjednocujícím prvkem regionu a společně s přírodním dědictvím vytvářejí malebnou krajinu podstávkových domů. V regionu se vyskytují od 15. až 16. století. Většina dnes stojících domů na pomezí severních Čech, Horní Lužice a Dolního Slezska pochází z 18. a 19. století.
Pro tento typ lidové architektury je charakteristická podstávka. Jde o dřevěnou sloupovou konstrukci, která stojí před roubenými stěnami přízemí. Podpůrná konstrukce nese zatížení střechy a u dvoupodlažních domů také patro. Vytipovaných objektů lidové architektury (podstávkových domů), jejichž interiér je možné navštívit, je na české straně zájmového území celkem 121, na německé straně jich bude s ohledem na zachovalost většího množství domů odhadem dvakrát více. Přesný počet není znám.
Nejvíce jsou využívány pro ubytování a stravování – penziony, hotely, restaurace, v nejvýznamnějších podstávkových domech jsou na české i německé straně umístěna muzea a galerie (např. Kamenický Šenov, Sebnitz, Seifhennersdorf, Jiřetín pod Jedlovou, Neusalza‑Spremberg, Chrastava, Sohland, Eibau a další), informační a setkávací centra (Lipová, Ebersbach, Dittelsdorf, Nový Bor a další), ale i obchody, úřady (Rynoltice), a dokonce i základní škola (Jetřichovice). Krásu podstávkových domů v kontextu malebné krajiny můžete obdivovat na několika trasách. Cyklistické putování po severních Čechách a německém příhraničí je vhodné pro celou rodinu. Na cyklookruhy je možné nastoupit kdekoli, ať už z české nebo německé strany. Do regionu je možné přijet autem nebo po železnici. Okruhy vedou po značených cyklotrasách, povrchy jsou převážně zpevněné.
Vydejte se na cyklojízdu po trase Českým Nizozemím nebo po Pašerácké trase, Lužické trase, Královské trase nebo po nejdelší z nich – Trase po podstávkových domech, a potvrdí se vám motto Ústeckého kraje: Ústecký kraj – Brána do Čech – Krásu hledejte doma.
Na webu www.zaspolecnymdedictvim.cz najdete další podrobnosti a mapy okruhů.
Více tipů na akce, výlety a dovolenou v Ústeckém kraji najdete na webových stránkách kraje.
text © KÚ Ústeckého kraje; foto © archiv Ústeckého kraje
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.