Třebíč je město dobrých přátel, několika českých unikátů, jedinečné české whisky a také rodiště významných osobností. Poznejte památky, které obdivuje celý svět, zapsané na prestižním seznamu UNESCO. Okořeňte si svůj volný čas zážitky i poznáním a ochutnejte Třebíč.
Historické skvosty, které obdivuje celý svět
Areál bývalého benediktinského kláštera s bazilikou sv. Prokopa, židovská čtvrť a židovský hřbitov – to jsou třebíčské památky UNESCO. Propojuje je naučná stezka Po stopách opatů a rabínů, která odhaluje příběhy ze života obou náboženských komunit. Za návštěvu rozhodně stojí Zadní synagoga z roku 1669. Její interiér zdobí výmalba z počátku 18. století, která se řadí k nejkrásnějším barokním výmalbám na Moravě. Hned vedle můžete zavítat do Domu Seligmanna Bauera, který je expozicí židovského bydlení mezi válkami, a pokračovat můžete do některé z příjemných kaváren v židovské čtvrti. Tady na vás bude čekat kvalitní káva, domácí zákusky nebo židovské cukroví.
Bazilika sv. Prokopa patří ke skvostům středověkého stavitelství. Nejen odborníci ocení nástěnné malby v opatské kapli, románskou rozetu s původní desetidílnou kamennou kružbou nebo výjimečnou kryptu, jejíž klenbu podpírá padesát sloupů.
Kromě baziliky v areálu můžete navštívit Valdštejnský zámek se čtyřmi expozicemi Muzea Vysočiny Třebíč, zámeckou ledovnu, bylinkovou zahrádku, zámecký příkop a interaktivní expozici Cesty časem, kde si užijí zábavu děti i dospělí.
Tajemnou atmosféru zažijete na třebíčském židovském hřbitově. Ten je jedním z největších a nejlépe zachovalých židovských hřbitovů v České republice. Je tady pohřbeno přibližně 11 tisíc lidí a k vidění je na tři tisíce náhrobků.
Informační centrum Zadní synagoga svým návštěvníkům nabízí prohlídky židovské čtvrti s průvodcem. Na výběr máte ze dvou okruhů. V rámci prvního zavítáte do Zadní synagogy, Domu Seligmanna Bauera a projdete se židovskou čtvrtí. Druhý vás navíc zavede na židovský hřbitov.
Světoznámý malíř a zachránce stovek dětí
Dlouho se o něm nevědělo. Teď už o něm ví celý svět. Třebíčský rodák Antonín Kalina zachránil stovky židovských dětí vězněných za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald. V židovské čtvrti ho připomíná expozice Děti Antonína Kaliny, která se vám zapíše hluboko do mysli i do srdce. Ústředním exponátem je kovaný strom života s listy a jmény 860 zachráněných dětí.
S Třebíčí je spjat i významný malíř František Mertl, uměleckým jménem Franta. Rodnému městu daroval díla, která tvoří průřez jeho celoživotní tvorbou. Galerii FRANTA můžete navštívit v Národním domě na Karlově náměstí.
Navštivte a ochutnejte Třebíč!
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.