Milí výletníci,
přijměte pozvání do malebného města s působivým historickým příběhem.
Jaký je Tábor? Skalní ostroh vtěsnaný mezi vodní plochu nádrže Jordán a řeku Lužnici nabízí historii i současnost, přírodu i památky, kulturu i sport, klid i aktivní život. To vše je zde ve vzájemném a unikátním spojení.
Kulturní aktivity tak často vycházejí z odkazu historie, jako například mohutný středověký festival Táborská setkání. Tradičně ho zahájí příchod husitského vojevůdce a slavného táborského hejtmana Jana Žižky z Trocnova s družinou jeho husitských bojovníků. Znít budou bubny, kopyta koní, volání husitů a zaplanou louče.
„Potkáte“ zde ale i hudební, divadelní či literární festival, klubové akce, gastronomické slavnosti nebo vrcholné události sportovní.
Nejen cyklokrosové fanoušky zvu do Tábora v roce, kdy si město Tábor bude připomínat výročí 600 let od úmrtí již zmíněného válečníka, velitele husitských vojsk Jana Žižky. Tábor bude hostit od 2. do 4. února 2024 nejlepší cyklokrosaře při mistrovství světa. Ať už měl Jan Žižka jakoukoliv pověst, vždy ho jako vojáka v poli zdobila houževnatost, správná taktika, smysl pro disciplínu a odhodlanost. Slovutný Jan Žižka zemřel 11. října 1424 během bitvy u Přibyslavi. Byl sice s Táborem ideově rozejit, ale v srdcích mnoha Tábořanů zůstává jako nepřemožitelný hegemon své doby.
Tomu, kdo není zaměřen úzce na památky a historii, otevírá Tábor své krásné okolí pro možnosti aktivního trávení volného času a relaxaci. Okouzlující lehce zvlněná krajina zve k pěší turistice, vyjížďkám na kole i vodáckým dobrodružstvím.
Vítejte tedy v bráně do jižních Čech!
Štěpán Pavlík,
starosta města Tábor
Když se řekne Tábor, vybaví se většině lidí Jan Žižka v doprovodu husitských bojovníků. A název města opravdu pochází z této doby. Husité jej nejspíše zvolili jako odkaz na biblickou horu Tábor, může jít ale i o odvozeninu výrazu tabur, kterým se v maďarštině označuje vojsko v obranném postavení.
V křivolakých uličkách potkáváte husitské zbrojnoše, šlechtice i žebráky, noční tmou se nesou tóny středověké hudby a řinčení zbraní a medovina teče proudem. Že jste se ocitli ve středověku? Ale ne, to se jen konají každoroční Táborské slavnosti, kdy se vlády nad městem ujímá husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova a symbolicky přebírá vládu nad Táborem. Za rachotu bubnů a světel pochodní slavného hejtmana doprovází zástup jeho husitských bojovníků.
Slavný husitský vojevůdce sehrál důležitou roli v budování města i při vzestupu jeho moci a slávy. Roku 1419 se podílel na defenestraci na novoměstské radnici a v témže roce odešel s dalšími radikálními husity do Plzně, odkud byl však donucen k ústupu a útočiště nalezl v nově osídleném městě Tábor. Táborská strana ho zvolila jedním ze čtyř hejtmanů a v této funkci dosáhl dalších vojenských úspěchů.
V době probuzeného národního vědomí na konci 19. století se táborská městská rada rozhodla uctít jeho památku vztyčením sochy na náměstí. Původní bronzový projekt vypracovaný tehdy začínajícím slavným sochařem J. V. Myslbekem se nezdařil. Zanedlouho po svém odhalení v roce 1877 musela být socha kvůli vadě použitého materiálu snesena a nahradila ji pak pískovcová socha, kterou roku 1884 zhotovil Josef Strachovský. Na podstavci pomníku jsou vyznačena místa Žižkových vítězných bitev. Nápis na pomníku navrhl velký český historik a výborný znalec husitské epochy František Palacký. Kromě pomníku najdete v Táboře i bustu Jana Žižky, a to v Pražské ulici.
Středověká atmosféra ale Tábor neopouští ani po zbytek roku. Navštívit můžete pozůstatek hradu Kotnov, podzemní chodby či Husitské muzeum s interaktivní expozicí. V létě ožívá středověká minulost města na Housově mlýně, kde na vás čeká krčma, husitská zbrojnice nebo třeba mučírna.
Top akce roku 2024 k 600. výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova v Táboře:
20. 7. – Dobytí hradu Příběnice – rekonstrukce historické bitvy na louce u klokotského kláštera
13.–15. 9. – Táborská setkání – mezinárodní historický festival
11.–12. 10. – Žižkův vojenský Tábor – ukázky výcviku husitského vojska s doprovodným programem
Více na
www.visittabor.eu
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.