Milí čtenáři,
život je změna a změna je pro život dobrá. Tedy má‑li smysl. Například změna na postu ředitele ČT změnila její zpravodajství, jak bych to jen popsal, na něco jako Dobré ráno Brno. A co změny, které činí stát? Staří lidé z nich moc nejásají, protože stát se rozhodl jít cestou digitalizace. Jinými slovy řečeno, buď si pořídíš internet, nebo aplikaci – nebo zaplať! Stát se tak snaží dost nešetrně přimět důchodce k digitální komunikaci. Obklíčí je aplikacemi jako Moje VZP, eObčan, eDoklady, Portál dopravy a kdoví čím ještě. Vše ušito horkou jehlou. Když k tomu připočtu aplikace dodavatelů energií, internetu, telefonní operátory a další, je to noční můra i pro mnohem mladší, než jsou pokročilí senioři. Každopádně, kdo byl zvyklý někam zavolat, a vyřešit tak problém, může na to pomalu zapomenout.
Každá změna ale také něco stojí. Například stát musí zaplatit ty, co mu změnu dodají. A to by tak hrálo, aby to šlo levně. Vždyť kilometr dálnice vyjde dnes daňové poplatníky na 150 milionů, kilometr cyklostezky na 5 milionů, výškový metr rozhledny na 150 tisíc a dřevěné turistické odpočívadlo asi na 50 tisíc. Vše ve zlatých českých korunách. Zdá se vám to moc? To jsou ceny ale už po slevě, stávalo to mnohem víc. Proč stát tak utrácí? Kdo ví? Utrácí ale i soukromé firmy, jako třeba za most vedoucí odnikud nikam na Dolní Moravě, co stál 200 milionů, nebo největší krytý zábavní park v Praze o velikosti asi 9 000 m², který stál ještě víc stovek milionů korun. Chvályhodné, pro někoho marnotratné, ale pro drtivou většinu dětí skvělý zážitek. Děti totiž netrpí závratí, a nedostatkem peněz už vůbec ne, tuhle starost přenechávají rodičům. Navíc když je nejhůř, nakonec za záchrannou brzdu zatáhne babička či děda, kteří vnoučatům se splněním přání vypomohou, i když často to přání nechápou.
Toto březnové vydání se zaměřuje právě na nabídku pro děti, tedy žáky, kteří v rámci svých škol chystají tradiční, vzdělávací, zábavné, výchovné nebo jen výlety. Některé výlety budou horkými novinkami, jindy půjde o ověřenou kvalitu a často to budou i vylepšené projekty. Upřímně vzato, trochu dnešním dětem závidím, že to, co nám učebnice jen stěží popisovala, dnes vidí žáci pohyblivé, názorné, 3D, prostě skvěle představitelné. Před očima se jim odehrává dávná bitva, výroba chleba, stavba mostu, konstrukce krovů měšťanských domů, cesta vína a švestek do lahví, putování Poláčkových kluků, let Jana Kašpara nebo šroub Josefa Ressela v akci. Ovšem na druhou stranu bych si ono „vyměnit“ s dnešními dětmi hodně rozmýšlel. Ono totiž čím je člověk více životem semletější, více ví, poznal a zažil, trvá na poznaném. Každou změnu vnímá k horšímu. To by nám ale nemělo zabránit navštívit veletrh Holiday World & Region World od 15. března v pražských Letňanech. KAM vás srdečně zveme, a nejenom na stánek KAM po Česku.
Přeji všem našim čtenářům krásné předjarní výlety.
Luděk Sládek, šéfredaktor
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.