Vydejte se s námi cestou proti proudu času na místa, která uchovávají tradice a která vás odvedou daleko od města a moderních technologií. Na Východní Moravě jich najdete hned několik, převážně na Valašsku a na Slovácku. Užijte si krásný předvánoční čas v regionu, kde jsou tradice stále živé.
Říká se jim různě, ale nejčastěji muzea pod širým nebem nebo muzea v přírodě. Jedním z nejnavštěvovanějších je to na Východní Moravě. Valašské tradice, které jsou i dnes součástí života místních lidí, poznáte nejlépe ve Valašském Muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Tady se v několika prohlídkových okruzích vydáte do dob dávno minulých a poznáte laskavý, a přitom drsný život malebného Valašska na přelomu 19. a 20. století.
Valašské Muzeum v přírodě
Areál Dřevěného městečka byl otevřen již v roce 1925, a je tak nejstarším muzeem svého druhu ve střední Evropě. Další z částí skanzenu je Mlýnská dolina, která je nejmladším areálem Valašského muzea v přírodě. Byla otevřena v roce 1982 a jsou v ní sdruženy dodnes funkční technické stavby převážně na vodní pohon.
Při návštěvě rožnovského skanzenu poznáte Valašsko takové, jaké bylo v době před 100 a více lety. Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě a najdete tady hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn nebo kovárnu umístěny tak, aby co nejvíce připomínaly vesnice v krajině Beskyd v dobách dávno minulých. Vysoko nad Valašskou dědinou vzniká na jejím horizontu nový areál muzea, který nese název Kolibiska. Jeho první stavbou, která byla slavnostně otevřena v květnu 2023, je původní hájovna z Valašské Bystřice. Nyní si zde můžete prohlédnout první stavby – kromě hájovny také chlévy z Nového Hrozenkova a Bylnice. Během příštích let budou přibývat další stavby, a skanzen se tak rozroste o další areál, který ukáže zase další období života na Valašsku.
V průběhu prosince se tady každoročně konají nejrůznější akce, při kterých se předvádějí tradiční zvyky, a také se můžete těšit na pravé valašské speciality. Prosincový program zahajuje jedna z nejoblíbenějších akcí – Mikulášský podvečer, na který později navazuje víkendový Vánoční jarmark.
5. 12. | Mikulášský podvečer
14.–15. 12. | Vánoční jarmark
21.–22. 12. | Živý betlém
26. 12. | Štěpánská koleda
Skanzen Rochus v srdci Slovácka
Nad Uherským Hradištěm se rozprostírá Park Rochus. Slovácká krajina plná lidových tradic, výborného jídla, lahodné slivovice a bodrých lidí je zde zakonzervována v čase a prostoru. Nahlédněte do příbytků našich předků a během prosincových akcí tady můžete zažít zvyky a obyčeje předvánočního období na Slovácku.
30. 11. – 1. 12. | Adventní čas je tady zas
14. 12. | Radostná novina
26. 12. | Štěpánské koledování
A kam dál?
Své kouzlo má adventní čas v malebných uličkách Kroměříže. Sněhem pokrytá Květná zahrada vás dostane svou romantickou a klidnou atmosférou. Pokud ale zatoužíte po vánočních trzích a velkolepé světelné výzdobě, zavítejte do centra města nebo se třeba vydejte ještě dál, do Zlína. Tady si můžete po celý prosinec vychutnávat adventní období a všechno, co k němu patří, hned na několika místech v centru města.
Speciální TIP
7. 12. | Valašský mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách
Na takového Mikuláše jen tak nezapomenete! Naprosto ojedinělý autentický zážitek vám nabídne jedině Valašský mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách. Tady zjistíte, že tradice jsou skutečným pokladem tohoto regionu, a naladíte se na předvánoční období. Tradice mikulášské obchůzky má tady opravdu nezaměnitelné kouzlo.
text © Petra Zítková; foto © archiv CCRVM
Aktuálně o regionu na
FB/ @vychodnimorava
IG @vychodni_morava
www.vychodni-morava.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.