Fotopasti v létě roku 2014 potvrdily, že se v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj narodila vlčata. Po více než sto letech se tak do České republiky vrátili vlci, kteří byli na našem území vyhubeni.
Poslední zvíře bylo zastřeleno v roce 1914 v Moravskoslezských Beskydech. Vlci, kteří se v tuzemském vnitrozemí usadili a úspěšně vyvedli mladé, přišli ze severu z oblasti sasko‑polského pohraničí.
Vlk je vrcholový predátor a reguluje přemnoženou spárkatou zvěř, která v lesích a na polích podle odhadů napáchá škody okolo sedmi miliard korun ročně. Jeho hlavní potravu tvoří divoká zvěř (asi 98 %), nepohrdne ale ani hospodářskými zvířaty, například ovcemi, pokud jsou na málo zabezpečených pastvinách.
Toto krásné zvíře se nyní opět stává součástí evropské kulturní i přírodní krajiny. V Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR se snažíme, aby střety mezi lidskými aktivitami a vlky byly co nejnižší, nebo nebyly vůbec. Vlk totiž do naší krajiny patří. Již několik let proto běží takzvaný program péče o vlka, hospodářům a chovatelům ovcí také pomáháme se zabezpečením jejich stád, a pokud dojde ke škodám, vyplácíme finanční náhrady. Programy péče a záchranné programy pro ohrožené druhy financujeme například z evropského projektu Prospective LIFE.
foto © Dana Bartošová; Jaroslav Vogeltanz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.