Milí čtenáři,
i když rozlohou je Liberecký kraj druhý nejmenší, má rozhodně co nabídnout, a to ať v létě, či v zimě. Je plný turistických cílů, mezi něž patří přírodní zajímavosti, němí pamětníci dávné historie, kouzelné výhledy i romantická údolí. V leckterých případech jsou tato místa jedinečná i v rámci celé naší republiky.
Není snadné vybrat z množství krás jen několik konkrétních. Jedním z mých oblíbených míst je například Popova skála, dominanta východní části Lužických hor, která se vypíná na hřebeni nedaleko Hrádku nad Nisou, kde jsem celý život doma. Když mi vybyde trocha času a chci si vyčistit hlavu, urovnat myšlenky nebo třeba jenom zlepšit fyzičku, míří mé kroky právě k ní.
Na jejím vrcholu získá člověk potřebný nadhled a potěší své oko výhledem na velkou část celého kraje – od Jizerských a Lužických hor přes masiv Ještědského hřbetu až po kopce Českolipska. A vždy když jsem na cestě mezi Turnovem a Lomnicí nad Popelkou, nezapomenu se na chvíli zastavit u vyhlídky nad Tatobity a rozkročit se pohledem na panorama Českého ráje.
Místem, kde načerpávám vnitřní sílu, je barokní chrám Navštívení Panny Marie v Hejnicích. Toto přirozené duchovní centrum kraje, spravované po staletí bratry františkány, neztratilo svou důstojnost ani v uplynulých desetiletích, kdy bojovalo s nepřízní režimu. Nyní opět svobodně vítá poutníky z celého světa.
Nelze opomenout také zdejší pamětihodnosti. Snad každý zná hrady Trosky či Sychrov, k vidění je tu ale ještě celá řada dalších, méně známých, ale přesto pozoruhodných hradů. Doslova za zázrak by se dalo popsat zmrtvýchvstání hradu Grabštejn, jemuž ještě před třiceti lety hrozila naprostá zkáza.
Mohl bych jmenovat řadu dalších míst, ale přesto by se pořád objevovala nová. Vždyť například jenom malebných vesnic a vísek, které si nerušeně žijí svým venkovským životem, je ve zdejším regionu nepočítaně.
Tento kraj nelze nemít rád.
Martin Půta
hejtman Libereckého kraje
Na jarní prázdniny do Lužických hor
Tlačenice v horských střediscích není váš šálek čaje? Vyrazte do Lužických hor užít si klidné prázdniny, a když se zima umoudří,
dojde i na zimní radovánky. Zalyžovat si tu můžete jak v menších areálech, tak vyrazit do čerstvé stopy.
Tratí je tu tak akorát, abyste se neztratili ani netlačili. A můžete si užít i zimní sporty uvnitř. Zabruslit si zajeďte na zimní stadion do Varnsdorfu, Rumburku nebo České Lípy. Dáváte‑li přednost spíš čerstvému vzduchu, pak se sklouznete na každém druhém rybníce. Stačí se zeptat místních znalců.
Nasněžilo? Hurá! Sjezdovky si nasadíte v areálech na Polevsku a Horním Podluží, kde na vás dýchne pravá horská atmosféra – bufety s občerstvením, skipark, sněžná děla i profesionální lyžařská škola s půjčovnou. Vyznavači běžeckého lyžování si užijí v okolí Polevska. Nejen tam najdete ideální podmínky pro začátečníky, zkušenější jistě rádi vyrazí zdolat Lužickou magistrálu až pod nejvyšší horu Luž. Velkou výhodou je i přeshraniční propojení stop na české a saské straně hor. Aktuální informace najdete na portálu bilestopy.cz.
Mráz zalézá za nehty? Poznejte ta nejteplejší místa – sklářské hutě. Rozžhavený vzduch a stíny z ohně tančící po stěnách, místo, kde se černý mour setkává s křehkou krásou křišťálového skla. Tradiční řemeslo, v podstatě už synonymum pro Lužické hory, si můžete zblízka prohlédnout hned na několika místech.
Slunce vykouklo zpoza mraků? Nejvyšší čas vyrazit na výlet, který potěší i dětičky. Tipy na výlety najdete na www.doluzihor.cz. O jarních prázdninách se v Lužických horách nudit nemůžete.
text © DMO Lužické a Žitavské hory, z. s.; foto © Matyáš Gál, Radek Timoftej
Facebook Lužické hory a Podještědí – neobjevený klenot severu
Instagram Lužické hory
www.doluzihor.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.