První židovští obyvatelé se v Dobrušce objevují již v 16. století. Jejich počet postupně narůstal, až mohli ustavit vlastní náboženskou obec. V roce 1721 vzniklo dobrušské židovské ghetto, tvořené sedmi domy v prostorách dnešního Šubertova náměstí. Dobrušští Židé měli domy v dědičném nájmu.
V domě č. II (dnes 646) upravili krátce nato synagogu a v domě č. I (dnes 45 – budova muzea) byla zřízena mikve pro celou dobrušskou obec. Dům č. I byl největší ze všech židovských domů. Bydlel v něm patrně představený obce a rabín nebo kantor a sloužil zřejmě jako centrum celé obce.
Velké klenuté místnosti v přízemí mohly být užívány jako modlitebna nebo škola. Tomuto určení a poloze vedle synagogy zcela odpovídá také zřízení mikve, která měla význam duchovní očisty (ponoření do vody, z něhož vychází také obřad křesťanského křtu), a v tomto smyslu byla vždy zřizována v blízkosti synagogy. Prostor, kde byla mikve zřízena – podélná, valeně klenutá místnost – patří patrně k nejstarším částem stavby před rokem 1721. Dobrušská mikve plnila svůj účel do 19. století, posléze byl dům prodán a zřízena v něm pošta. V roce 1985 získalo objekt do užívání městské muzeum, které zde otevřelo stálou expozici „Židé v dějinách Dobrušky“. Expozice je přístupná denně kromě pondělí od května do září (květen, červen a září 8–15 hod.; červenec a srpen 9–17 hod.). Součástí prohlídky je i promítání videofilmu o historii dobrušské židovské obce (v české, anglické nebo německé verzi).
Jiří Mach
Vlastivědné muzeum Dobruška
Šubertovo nám. 45
518 01 Dobruška
Tel.: +420 494 629 667
E-mail: muzeum@mestodobruska.cz
www.mestodobruska.cz/muzeum
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.