Krajem Královéhradeckým - Humprecht - zámek uprostřed orchidejí; Opravdu Staré Hrady; Jičín, Libosad a poustevník; Hospital Kuks - někdejší lázně, dnes barokní depozitář; Noční safari ve Dvoře Králové.
Humprecht - zámek uprostřed orchidejí
Zámek postavený na stejnojmenném vrchu nad Sobotkou dominuje kraji od poloviny 17. století. Na první pohled vás na něm zaujme půlměsíc na věži, který roku 1829 vystřídal původní kříž. Lidé si šuškali něco o tom, že Černínové (majitelé zámku) byli nejspíš na dovolené v Turecku. Ale bylo to trochu jinak. Heřman Černín z Chudenic, zvaný Tureček, roku 1616 vedl poselstvo císaře Matyáše k tureckému sultánovi Ahmedu I. Mise byla úspěšná, přestože poselstvo strávilo v Turecku celý rok. Heřman Černín si svůj pobyt v daleké zemi jaksepatří užíval a často navštěvoval lázně i nevěstince. Na památku si domů přivezl, ne, nic, na co myslíte, ale zmíněný půlměsíc a také několik velbloudů. Ti dlouhá léta budili pozornost sedláků z širokého okolí. Pozornosti se těší Humprecht i dnes. Třeba svou úžasnou akustikou nebo kvetoucími chráněnými orchidejemi v jeho okolí.
Opravdu Staré Hrady
První zmínka o tvrzi pochází z druhé poloviny 14. století. Vystavěli ji Arnošt ze Staré a jeho vnuk Smil Flaška z Pardubic. Za Jiřího Pruskovského z Pruskova byla v letech 1571-1573 přestavěna na renesanční zámek. O 400 let později to však se zámkem vypadalo bledě - moc nechybělo a byl stržen. Naštěstí však po roce 1970 prošel celkovou rekonstrukcí. Dnes je tu archiv i muzeum a zámeckou částí vede prohlídkový okruh "Jak se žilo za císaře pána". Oživlé pohádkové bytosti jako princezny, čarodějnice, čarodějové a vodnice vás provedou "Časem zpátky do pohádky", "Zámeckým pohádkovým sklepením" a také "Hradní pohádkovou půdou".
Jičín, Libosad a poustevník
Město z přelomu13. a 14. století doznalo velkého rozmachu za majitele Albrechta z Valdštejna. Čtyřřadé lipové stromořadí spojuje město s krásnou barokní lodžií Libosad, kde byla v roce 2000 obnovena socha poustevníka, představující tradiční cíl vycházek domácích i přespolních. Za pozornost také jistě stojí dominantní Valdická brána, která spolu s kostelem sv. Jakuba Většího, zámkem a gotickým kostelem sv. Ignáce z Loyoly tvoří typickou siluetu města.
Hospital Kuks - někdejší lázně, dnes barokní depozitář
Po objevení minerálního pramene zřídil František A. Špork nové lázně, které pojmenoval Kuks. Součástí lázeňského komplexu bylo také divadlo, barokní špitál s lékárnou, kostelem Nejsvětější Trojice, postaveným v letech 1707-1724 Giovanni Alliprandim, ale především pak alegorické sochy Ctností a Neřestí od Matyáše Bernarda Brauna. Původní sídlo Šporků bylo pro zchátralost roku 1901 zbořeno. Dochovalo se pouze přístupové schodiště, některé plastiky, zejména ale areál špitálu, který je národní kulturní památkou.
Noční safari ve Dvoře Králové
Projížďka zahradou, zvláště pak po setmění, přenese každého v myšlenkách do nefalšované africké přírody. Zvuky cizokrajných ptáků, opičí vřeštění, vytí nebo řev šelem jsou tou nejživější kulisou, jakou si lze představit. Jízda patrovým safaribusem po parku trvá 50 minut a vede kolem výběhů nejrůznějších afrických zvířat. Pokračuje Africkým safari přímo mezi nosorožci, žirafami, zebrami nebo antilopami. Čeká vás také setkání se lvy a gepardy, číhajícími v šeru přicházející noci. Baf… Když se ráno po exotické noci probudíte v Safari kempu, iluze návratu z Afriky bude dokonalá.
text Martina Štěpánková, upravil Luděk Sládek, foto Petr Jura
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.