Téměř nepovšimnut stojí vlevo při silnici z Hořiček do Brzic v kopci Chrby kamenný kříž. Tento kříž je postaven na věčnou paměť události, kterou popsala v pověsti Silný Ctibor Božena Němcová.
Statný mládenec je ovčákem, který bydlí v chalupě pod bývalým hradem Riesenburkem v panství náchodském. Při procházce hradní pán potká siláka s jedlí na rameni, kterou vytrhl i s kořeny v pánově lese. Větou "A podruhé cti můj bor, ovčáku! " získává silák jméno Ctibor. Pro jeho sílu si ho však hradní pán váží a ještě mu přidá hrách a uzeniny, aby podstatně zesílil. Pán z Riesenburku totiž jel na turnaj do Prahy a siláka Ctibora potřebuje. Mezi hradním pánem a německým rytířem dojde k sázce o silnějšího panoše. Silný Ctibor se utká v zápase s cizím obrem a zvítězí. Obrův rytíř, aby nemusel zaplatit prohranou sázku, ujíždí ve voze pryč. Právě zde, v kopci Chrby, ho Ctibor dohoní, chytne za kolo a vytrhne z něho loukoť i s třemi špicemi. Cizí rytíř se musí vrátit do Prahy a zaplatit za prohranou sázku. Za tento udatný nevídaný kousek je Ctibor jmenován rytířem, dostává do erbu loukoť a usídlí se na nedaleké tvrzi Turyni. Žil dlouho a je pohřben v kostele na Hořičkách vedle svého hradního pána.
Na kamenném kříži, který je nedílnou součástí pověsti, je právě znázorněna loukoť kola.
Jiná pověst o kříži vypráví, že tudy jel sedlák s povozem naplněným obilím na trh do Jaroměře. Při pomalé jízdě do kopce Chrby prosil Boha, aby dobře prodal. Ale na trhu se mu pro špatné počasí nedařilo. Proto se v krčmě opil a pozdě večer jel s povozem domů. Právě na kopci si vzpomněl na svoji ranní prosbu a začal se Bohu rouhat. Zanedlouho se vůz převrhl a sedlák pod ním zemřel. Kůň došel s rozbitým vozem domů. Ráno ho našli v příkopě a tak jeho zbožná manželka dala tady postavit masivní kamenný kříž.
Leoš Poláček
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.