Jedna z největších operací na území Československa, která začala 10. března a skončila 5. května 1945, přinesla svobodu celkem šestnácti městům a více jak šesti stům obcí. Jednalo se o útok Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru v prostoru severní Moravy, který měl zajistit průnik jednotek na území Československa.
Hlavní cíl - Ostrava. Pro Němce to byla jedna z posledních průmyslových a surovinových základen. Její udržení pro ně bylo otázkou životní důležitosti. Hlavní část operace začala 15. 4. a již 22. 4. byla osvobozena Opava, což umožnilo sovětským a československým vojskům rozvinutí útoku směrem na Ostravu. Rozhodující boj o město proběhl 30. 4. a Ostrava byla ještě téhož dne osvobozena, čímž hlavní část operace skončila. Dne 3. 5. byl osvobozen Těšín, Karviná, Třinec a Místek. Vojska pokračovala dále směrem na střední a severozápadní Moravu a Slezsko.
V místech nejtvrdších bojů ostravské operace byl otevřen Památník II. světové války v Hrabyni. Areál je tvořen hlavním objektem s expozicemi a výstavami, symbolickým hřbitovem se jmény padlých československých a sovětských vojáků a občanů severní Moravy a Slezska, kteří padli na všech frontách války, skanzenem bojové techniky a nástupní plochou.
Slezské zemské muzeum
Památník II. světové války, 747 63 Hrabyně 192
tel.: +420 553 775 091
www.szmo.cz
Tank u mostu Miloše Sýkory v Ostravě © Foto: Wikipedie; Foto: archiv SZM
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.