Město Svitavy na českomoravském pomezí má svým návštěvníkům co nabídnout. Historické jádro města s původními renesančními a barokními domy se řadí mezi skvosty měšťanské architektury 18. a 19. století.
Právě na podzim vynikají barvy domů po celkové rekonstrukci, ale nejsou to pouze rezidenční vily někdejších svitavských velkoprůmyslníků, množství barokních soch a jiných pamětihodností, co do města láká turisty.
Svitavské muzeum zaujme jedinečnou expozicí prací techniky a zcela novou moderní expozicí o Oskaru Schindlerovi, zachránci 1 200 Židů během holocaustu za druhé světové války. Životní příběh napraveného bonvivána přímo vybízí k vážnému zamyšlení. A ještě jedna perlička na závěr – Svitavy se staly sídlem nového Muzea esperanta, jediného svého druhu v ČR. A to za zhlédnutí jistě stojí.
Od 2. října do 17. listopadu bude ve všech veřejnosti přístupných prostorách muzea krom stálých expozicí k vidění jedinečná retrospektivní výstava jednoho z našich nejvýznamnějších fotografů Jindřicha Štreita. Její součástí bude část, věnovaná problematice drogově závislých, umístěná v prostorách nově adaptovaného kulturního centra Fabrika.
Výstava Jindřicha Štreita je koncipována jako retrospektiva jeho čtyři desetiletí rozvíjeného díla u příležitosti autorova životního jubilea. Výstava je rozdělena na 2 části. Ta první prezentuje fotografie z let 1978-1991, kdy se mu podařilo na malém prostoru několika obcí zachytit vesnici doby reálného socialismu, oproti dřívějším idylickým obrazům venkova ukazuje však kolektivizovanou socialistickou vesnici doby normalizace.
V druhé části výstavy se objevují tradiční motivy postkomunistické kocoviny se všemi jejími atributy: alkoholismem, rozkladem hodnot, chudobou, ale na druhé straně také budhismus a sepjetí s přírodou. K vesnici přidává v devadesátých letech další dva výrazné motivické okruhy: téma těžké manuální práce a sociální témata společností vymezených komunit. Ve snímcích starých lidí, mentálně i fyzicky handicapovaných, drogově závislých, emigrantů, vězňů či z různých náboženských pospolitostí v sobě Jindřich Štreit nezapře bytostně humanistického fotografa velkého srdce.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.