Pardubický kraj je součástí východních Čech, oblasti, o které statistiky cestovního ruchu nehovoří vždy příliš lichotivě. Proto jsem požádal pana Radko Martínka, hejtmana Pardubického kraje, o jeho pohled na některé z problémů.
Pardubický kraj je součástí východních Čech, oblasti, o které statistiky cestovního ruchu nehovoří vždy příliš lichotivě. Proto jsem požádal pana Radko Martínka, hejtmana Pardubického kraje, o jeho pohled na některé z problémů.
Co říkáte rozdílnosti krajů Pardubického a Královéhradeckého z pohledu oficiálních statistik?
Pardubický kraj vznikl oddělením od bývalého Východočeského kraje. Většina rekreačních zařízení a kapacit zůstala v severní části Královéhradeckého kraje. V našem kraji trpíme nedostatkem ubytovacích kapacit, ale je tady mimořádně krásná příroda a památky. Nicméně vliv na žebříček návštěvnosti, kde se pohybujeme mezi českými kraji na předposledním místě, má zanedbaná infrastruktura, kterou by měly změnit připravované projekty z evropských fondů. K tomu, aby se stal Pardubický kraj atraktivním regionem pro zahraniční i domácí návštěvníky, potřebuje dostatek fi nančních prostředků a kvalitnější služby. V období 2007 až 2013 se nabízí možnost výrazně posílit nabídku, rozšířit spektrum atraktivních míst a podstatně zvýšit kvalitu poskytovaných služeb. Přednost dostanou mimořádné nápady, které by lákaly turisty. Přednostně chceme podpořit v turisticky atraktivních lokalitách, které tvoří páteřní oblast cestovního ruchu v Pardubickém kraji, komplexní projekty zaměřené na rozvoj turistického ruchu. Máme na mysli oblast Králického Sněžníku, Kladruby nad Labem, Pardubice s renesančním zámkem, Litomyšl a Moravskou Třebovou.
Je patrné, že také v návštěvnosti památek je stále co zlepšovat. Kde vidíte příčinu toho, že památka UNESCO, zámek v Litomyšli, má menší návštěvnost než některé méně významné památky?
Jak je ale možné, že zámek Nové Hrady vykázal v roce 2007 návštěvnost 5 tisíc a za loňský rok to bylo již 40 tisíc návštěvníků? O Litomyšl je zcela určitě celoroční zájem. Po obnově zámeckého návrší v Litomyšli, kdy dojde k propojení zámku s regionálním muzeem a podzámčím, se zvýší pestrost služeb a atraktivita této lokality. Věřím, že se výrazně zvýší turistický ruch v Litomyšli. Zámek v Nových Hradech patří rodině Petra Kučery. Vlastníma rukama a z vlastních peněz postupně opravují celý areál. Každý rok přichystají pro návštěvníky novinky. Nesporně zajímavá je expozice jízdních kol v bývalém zámeckém špýcharu. Velkým lákadlem jsou zámecké zahrady u rokokového zámku, kam se lidé rádi vracejí.
Jak vnímáte vznik nové společnosti Orlické hory a Podorlicko, vzniklé na území obou krajů?
Považuji za logické, že se cestovní ruch neřídí hranicemi krajů. Orlické hory jsou pouze jedny.
Myslíte, že je potřeba změnit obecné povědomí o tradiční oblasti východní Čechy a striktně vymezit, co je kraj Pardubický a co Královéhradecký?
Podporujeme spolupráci se sousedním krajem. Značka Východní Čechy zahrnuje území obou krajů, což není pro turisty příliš čitelné. Připravujeme novou koncepci cestovního ruchu v kraji, kde sehraje propagace našeho Pardubického kraje důležitou roli. Určitě doplníme propagační materiály o internetovou prezentaci. Chceme oslovit mladší kategorii potenciálních návštěvníků a k tomu právě využijeme moderní komunikační technologie, jako jsou například spoty v rozhlase nebo prezentace na facebooku.
Závěrem mi dovolte otázku. Jaké místo v Pardubickém kraji můžete doporučit našim čtenářům, například pro rodinný výlet?
Určitě bych je pozval do Moravské Třebové, kde rodiny s dětmi najdou vše, co potřebují k rekreaci, a to zámek, aquapark nebo tenisové kurty. Pro společné výlety na kole nabízí okolí města ideální podmínky.
Děkuji za rozhovor…
Luděk Sládek
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.