PŘEDMĚT MĚSÍCE
Jiří Běhounek (1929–2005)
Náhrobek rabiho Jehudy Levy ben Becalela, řečeného Maharal (ca. 1525–1609), a jeho ženy Perl bat Šmuel na Starém židovském hřbitově v Praze, 1996
7. září letošního roku uplyne rovných 400 let od úmrtí významné postavy židovských dějin, rabiho Jehudy Levy ben Becalela, známého též pod zkráceným přízviskem rabi Löw či akronymem Maharal (iniciály hebrejského spojení morenu harav leva – náš učitel rabi Leva). V souvislosti s tímto výročím (jidiš jarcajt) připravuje Židovské muzeum v Praze unikátní výstavu, která bude od 5. srpna do 8. listopadu 2009 přístupná v Císařské konírně Pražského hradu. Výstava přiblíží nejen Maharalovo dílo a odkaz, ale též místa, která jsou v prostoru někdejšího pražského Židovského Města (od roku 1850 nazývaného Josefov na počest osvíceného císaře Josefa II.) spjata s jeho působením a osobním příběhem.
Jedním z takovýchto významných bodů je i Maharalův hrob, bezesporu jedna z nejvyhledávanějších josefovských památek. Stejně jako postava Maharala, významného učence a duchovní autority své doby, jíž bývají kromě zásluh o rozvoj tradičního vzdělání připisovány také nejrůznější zázračné činy včetně stvoření umělé bytosti – golema, je i místo jeho posledního odpočinku, které sdílí se svojí druhou manželkou Perl bat Šmuel (Perl dcera Šmuelova), obestřeno legendami a těší se zvláštní úctě. O té svědčí mimo jiné i bezpočet kvitlach, drobných papírových lístků, které kladou příchozí na náhrobek v naději, že se v nich obsažená přání s Maharalovou pomocí naplní. V souvislosti s vydáváním fantastických pražských židovských příběhů, které se rozběhlo na sklonku 40. let 19. století, a zejména pak s rozvojem turismu ve 20. století se Maharalův náhrobek stal vděčným motivem žánrových obrázků a ilustrací. Do této početné skupiny prací patří také tisk z dílny významného českého ilustrátora Jiřího Běhounka (1929–2005), který věnoval velkou část své tvorby právě židovským legendám a pohádkám (jeho ilustrace jsou např. v knihách Leo Pavláta Osm světel a Pomsta čarodějky Simy či Isaaka Bashevi Singera Rabín a čarodějnice).
Foto: suchá jehla na papíře, 296 x 214 mm
signováno a datováno vpravo dole: JB 96, autorský tisk
ŽMP 179.329
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.