Královské město Beroun se od 13. dubna pyšní prestižním titulem Historické město roku 2009. Město na řece Berounce má přes 18,5 tisíc obyvatel a jeho dominantou jsou dvě věžové brány z přelomu 13. a 14. století nebo budova radnice na Husově náměstí, jejíž současná pseudobarokní podoba pochází z roku 1903.
Otázka pro starostu Jiřího Bessera
Beroun se stal Historickým městem roku 2009. Co to pro Vás znamená?
Jsem šťastný, doopravdy šťastný. Ale říct, že je to jen můj úspěch jako starosty, by bylo příliš sobecké. Toto ocenění je úspěchem všech Berouňáků, ať už těch, kteří byli členy rady a zastupitelstva města v uplynulém šestnáctiletém období, zvelebovali své domy v městské památkové zóně, anebo těch, kteří nám jen prostě drželi palce. Odcházet do starostenského důchodu s pocitem, že se v našem městě lidem dobře žije, a navíc zažít tu atmosféru, která vyhlášení Historického města roku ve Španělském sále Pražského hradu provázela, je ta největší odměna, které se mně na závěr mé dráhy komunálního politika mohlo dostat. Své zkušenosti bych ale nechtěl jen tak uložit na dno šuplíku, a proto se do politického důchodu ještě nechystám. Získám-li důvěru voličů v nadcházejících parlamentních volbách, kam kandiduji jako nezávislý za TOP09 s podporou Starostů, budu se snažit o to, aby stát více vnímal obce jako partnery. Rád bych, aby si členové Parlamentu uvědomili, že právě obce a jejich zastupitelé jsou v každodenním kontaktu s občany, a o jejich potřebách toho proto vědí nejvíce. To je to poslední, čeho bych chtěl ještě v politice dosáhnout.
Berounské hradby patří mezi nejzachovalejší v Česku
Svou městskou památkovou zónu vyhlásil Beroun v roce 1992 a o dva roky později ji začal postupně zvelebovat. Za tu dobu se vložené investice vyšplhaly na bezmála 600 milionů korun. Z historického hlediska jsou jednoznačně nejcennější městské hradby, které vymezují celou oblast památkové zóny a patří mezi nejkomplexněji zachované opevnění u nás. Žádné jiné město se nemůže pochlubit dvojicí původně zcela shodných bran, navíc z doby nejstaršího budování městských opevnění v českých zemích. V jejich interiérech jsou výstavní prostory přístupné veřejnosti a je z nich krásný výhled na město.
Pyšní jsou Berouňané samozřejmě i na své Husovo náměstí, které po ničivé povodni (2002) prošlo komplexní opravou, při níž se výrazně změnila jeho tvář. Vynikly opravené fasády a štíty měšťanských domů i starobylost historického jádra města. Do centra města se vrátila i původní historická kašna z roku 1729. Za zmínku určitě stojí také pseudorenesanční Duslova vila z roku 1890, v jejímž přízemí sídlí městská galerie.
Beroun je ideálním místem pro aktivní i pasivní odpočinek. Můžete se projít historickým centrem města, navštívit galerii nebo lesopark Městská hora, kde nedaleko 13,6 m vysoké rozhledny žijí také známí večerníčkoví méďové Vojta, Kuba a Matěj. Aktivní odpočinek nabízí Městský plavecký areál Tipsport laguna, nová in-line dráha či jeden z nejmodernějších skateparků v ČR. Dobrým důvodem k návštěvě města jsou také proslulé Hrnčířské trhy pořádané od roku 1997, vždy o druhém zářijovém víkendu. Od roku 2003 se v květnu konají také Jarní hrnčířské a řemeslné trhy, které letos připadnou na 8. a 9. května. Navíc 19. června si město historickým průvodem v čele s Přemyslem Otakarem II. připomene již 745. výročí svého založení. Přijeďte, určitě nebudete litovat.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.