Rokokový zámek zbudovaný z podnětu Jindřicha Pavla Mansfelda, pochází z let 1745-1765. Jeho dcera Marie Isabella se provdala za Františka Gundakara Colloreda, tak vznikl šlechtický rod Colloredo-Mannsfeld, kterému byl zámek v roce 1945 zabaven státem. Sloužil téměř 50 let jako Domov spisovatelů. V roce 1998 se zámek navrátil současnému majiteli Ing. Jerome Colloredo-Mannsfeldovi.
Zámek v Dobříši přímo vybízí k návštěvě nejen díky své architektuře, ale také díky svým zahradám, podobným těm ve Versailles nebo vídeňském Schönbrunnu. Jedná se o jedinečnou ukázku francouzských a anglických parků, kde najdete například fontánu, nejrůznější okrasné keře, krásně sypané cesty nebo sochy. Zámecké interiéry jsou zpřístupněny v celkem 11 pokojích a velkém zrcadlovém sále. Na zámku je možnost ubytování, stravování nabízí zámecká restaurace se zahrádkou. Není divu, že romantická zákoutí zámeckého areálu lákají filmaře, kteří zde natočili několik filmů i pohádek, jako byla Princezna ze mlejna a mnohé další.
KAM na výlet z Dobříše
Památník Karla Čapka ve Strži je vhodným výletem především pro rodiny s dětmi. Nenáročná, asi tříkilometrová trasa, vás zavede k domu, kde žil na sklonku života a tvořil světově proslulý spisovatel Karel Čapek. Okolí památníku vyniká přírodními zajímavostmi, rozkládajícími se v okolí rozlehlé vodní nádrže. Památník přístupný veřejnosti vznikl v roce 1963. Po rozsáhlé rekonstrukci objektu i expozice byl znovuotevřen pro veřejnost 25. dubna 1997 a je věnován také jeho manželce, herečce a spisovatelce Olze Scheinpflugové. Samostatnou expozici zde má od roku 1998 i novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka.
Protože jsou Dobříš i zmíněný památník Karla Čapka dobře dostupné z Prahy nejen autem, ale také vlakem, můžeme vám obě místa doporučit, třeba jako příjemný nedělní výlet s rodinou.
Nikola Dohnalová, studentka OA Holešovice, Praha
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.