Každý, kdo projížděl údolím řeky Labe, si jistě povšiml vinic, na kterých právě teď dozrávají odrůdy pro výrobu známých značek bílých i červených vín. Střediskem vinohradnictví v úrodném pásu podél Labe jsou Litoměřice, Roudnice nad Labem a Velké Žernoseky – zdejší vína si určitě co do kvality nezadají s kvalitními moravskými víny. A protože se blíží doba sklizně úrody z vinohradů, blíží se i slavnosti vína – vinobraní.
Jako první se sejdou příznivci dobrého vína na vinobraní ve Velkých Žernosekách ve dnech 18. a 19. září. Historie vinařství v okolí této obce sahá nejméně do 10. století, ve 13. století zde byly vybudovány vinné sklepy, které se zachovaly a ve kterých dodnes vyzrává víno v tradičních dubových sudech – to je možno ochutnat ve sklepení přímo u sudů. Ti, kdo na slavnosti vína zavítají, mají možnost kromě ochutnávky vína zhlédnout průvod a vystoupení historických postav, ale také mají možnost se zúčastnit již tradiční atrakce – dražby obřího hroznu vinné révy.
www.zernosecke-vinarstvi.cz
http://mesta.obce.cz/velkezernoseky
V nedaleké Roudnici nad Labem, na lobkowiczkém zámku, naplánovali vinobraní také na 19. září. Vystoupení hudebních skupin, program pro děti, historický šerm, příchod praotce Čecha, ale třeba i výstava historických vozidel na Karlově náměstí – to všechno jsou lákadla, která do Roudnice v tuto zářijovou sobotu jistě přivedou velké množství přátel dobrého vína. www.roudnicenl.cz/vinobrani
Největší vinobraní v oblasti litoměřické se letos koná ve dnech 25. a 26. září. A tentokrát má zcela nový kabát. Ti, kdo si chtějí užít klasické slavnosti (ochutnat dobré víno, připomenout si tradiční řemesla a způsob života či setkat se s přáteli), ti bezpochyby zamíří na litoměřické Mírové náměstí. Na Střeleckém ostrově pak proběhne „festivalová“ část vinobraní – vystoupení hudebních skupin nebo třeba rekonstrukce pravé vikingské bitvy. Speciální program se chystá i na lodi Porta Bohemica 1.
www.vinobranilitomerice.cz
Jubilejní 10. ročník Svatováclavského vinobraní letos proběhne v sobotu dne 26. září v Kadani, královském městě, kterému udělil právo viničné sám císař Karel IV. Program vinobraní, který vyplňují vystoupení folklorních hudebních a tanečních těles z Čech a Moravy, se odehraje v prostorách zahrad Františkánského kláštera, kde každoročně několik tisíc lidí přihlíží vinařskému rituálu Otvírání hory. K samozřejmostem patří ochutnávka kadaňského vína a moštu, ukázky lisování, tombola, prodej burčáku a kvalitních vín, ale i různých dalších produktů z kulinářské i řemeslné oblasti. Své zastoupení mezi stánky budou mít i terapeuti z psychiatrické léčebny Bohnice, takže si návštěvníci budou např. moci vyzkoušet, jak se vyrábí ruční papír či jak se přede na kolovrátku. Místní ochotnické divadlo uvede zdramatizovanou Romanci o Karlu IV. Jana Nerudy. Vstupné činí 30 Kč. Sám Františkánský klášter je národní kulturní památkou, v níž sídlí Městské muzeum a jejíž nově objevené a restaurované malby na stěnách kostela lákají do Kadaně čím dál tím více kunsthistoriků i řadových turistů.
www.mesto-kadan.cz www.kultura-kadan.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.