Letos tomu bude 230 let, kdy 10. října 1780 přijel do městečka Theresienstadt císař Josef II., aby tu položil základní kámen ke stavbě nové pevnosti.
Stavba opevnění o ploše 398 ha zabrala bezmála 10 let, náklady se vyšplhaly na 12 milionů zlatých a stavební práce provádělo na 14 000 lidí. Plocha opevnění zabírá 67 ha, dalších 158 ha čtyři kotliny, které je možné uměle zatopit. Pevnostní val, dlouhý 3 770 m a silný 30 m, měří v místech bastionů ode dna příkopu 12 metrů. Podzemní chodby dosahují délky 29 km. Pevnost se dělila na hlavní (městskou) část, na Malou pevnost a opevnění mezi „malou“ a „velkou“ pevností. Původní opevnění se dochovalo takřka po celém obvodu, jen z původních čtyř bran zbyly dvě (zbořeny byly Litoměřická a Bohušovická).
Jako zdivo bylo použito neskutečné množství tzv. cihel šancovek, které doplňovaly sypané valy a suché příkopy. V červnu 1790 prohlásil hlavní projektant, generál a hrabě Klement Pellegrini pevnost za bojeschopnou. Po stránce stavební i taktické patří mezi nejdokonalejší na světě, možná také proto, že se jí nepřátelská vojska vždy vyhnula. Pokořena byla až mnohasetletou vodou v roce 2002. Během 1. světové války bylo v Malé pevnosti vojenskopolitické vězení, za 2. světové války pak věznice pražského gestapa. Ve vysídleném městě zřídili nacisté židovské ghetto. Město Terezín je dnes památkovou rezervací a v místech utrpení desetitisíců lidí vznikl v roce 1947 nařízením vlády znovuobnoveného Československa Památník Terezín (původní název byl Památník národního utrpení), jehož část Malá pevnost s přilehlým Národním hřbitovem je národní kulturní památkou.
Josef Grof
? Tipnete si, kolik cihel bylo potřeba na stavbu pevnosti Terezín? Pokud ano, napište nám do 15. 10. na adresu redakce nebo na info@kampocesku.cz. Pro autory pěti správných odpovědí máme připraveny publikace věnované Památníkem Terezín.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.