Nejsilněji opevněné území Republiky československé a jeden z nejvíce opevněných úseků hranic v Evropě představovala ve 30. letech XX. století oblast okolo městečka Králíky (Pardubický kraj). Na poměrně malém prostoru se zde v letech 1935–1938 stavebním firmám vedeným Ředitelstvím opevňovacích prací podařilo vybudovat velké množství obranných pevnostních objektů a zařízení. Část těchto pevnostních staveb je zpřístupněna veřejnosti. Patří mezi ně i nejzachovalejší dělostřelecká tvrz na našem území – Bouda a v roce 2008 veřejnosti zpřístupněná dělostřelecká tvrz Hůrka. V Králické pevnostní oblasti se koná jedna z nejvýznamnějších vojensko-historických akcí s bojovými ukázkami – CIHELNA, nachází se zde rovněž nejmodernější vojensko-historické muzeum v ČR. Návštěva Králické pevnostní oblasti je určena všem příznivcům vojenské historie, obdivovatelům technických památek a těm, kteří mají rádi cestování přírodou za zajímavostmi z naší minulosti.
Tvrz Boudaje nejzachovalejší dělostřeleckou tvrzí na území ČR. Tvoří ji pět mohutných bojových objektů a rozsáhlý systém podzemních chodeb a sálů hluboko ve skalním masivu. Bouda je ve zcela původním stavu zpřístupněna veřejnosti a zdejší atmosféra, připomínající podzim 1938, je neopakovatelná.
Novinky, podrobnosti a aktuální informace najdete zde: www.boudamuseum.com
Tvrz Hůrkaje nejdokončenější dělostřeleckou tvrzí na území ČR. I ona je tvořena pěti mohutnými bojovými objekty a rozsáhlým podzemním systémem chodeb a sálů hluboko ve skalním masivu. Tvrz je přístupna veřejnosti ve stavu, v jakém ji v květnu 2008 předalo Ministerstvo obrany městu Králíky.
Novinky, podrobnosti a aktuální informace najdete zde: www.boudamuseum.com
Návštěva obou tvrzí vyžaduje teplé oblečení a pevnou obuv! V podzemí tvrze Bouda je teplota 4,5 až 8°C, v podzemí Hůrky 8 až 11°C.
Vojenské muzeum Králíky (VMK)je ústředním objektem v Králické pevnostní oblasti (KPO) s celoročním provozem. V letech 2009–2010 prošlo zásadní modernizací a přestavbou financovanou ze zdrojů EU. Stalo se tak nejmodernějším muzeem s tímto zaměření na území ČR. V expoziční hale s plochou 2 400 m2 představuje formou průřezu historii československé a české armády, její spojence a nepřátele v roce 1938, čs. opevnění, 2. světovou válku, historii odboje a okupaci, vojenské osobnosti a problematiku obrany státu. V expozicích muzea se lze setkat s těžkou bojovou a vojenskou technikou, municí, prostředky ochrany proti bojovým otravným látkám a zbraním hromadného ničení, výstrojí a pěchotní výzbrojí. Součástí muzea je předváděcí polygon (40 000 m2) – určený k ukázkám bojové a těžké vojenské techniky v pohybu a činnosti. VMK je východištěm k dalším muzeím a památníkům v KPO.
Informace: www.armyfort.com
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.