Výzva ke spolupráci
Národní zemědělské muzeum Praha připravuje ve spolupráci se Společností Antonína Švehly stálou expozici - „Památník Antonína Švehly“.
15. dubna 2013 uplyne 140 let od narození Antonína Švehly, který - po vzniku Československé republiky – pomohl vytvořit Československé zemědělské museum - ústav pro výzkum a zvelebení venkova. Po velkolepém rozkvětu za první republiky bylo muzeum v době poúnorové "rozpuštěno" v Československé akademii zemědělských věd, posléze v Ústavu vědeckotechnických informací pro zemědělství. Teprve rozhodnutím ministra kultury bylo muzeum znovu zřízeno jako samostatná instituce, a to k 1.1.1993.
Antonín Švehla je veřejnosti znám jako ministerský předseda tří československých vlád (1922-25, 1926, 1926-29), ministr vnitra, který prosadil v revolučním Národním shromáždění soubor ústavních zákonů a dlouholetý předseda agrární strany (Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu, 1909-33). Byla to výrazná a nesmírně vlivná politická autorita, která se však záměrně držela ve stínu jiných politických osobností (T. G. Masaryk, K. Kramář, E. Beneš), jež jsou současné veřejnosti mnohem známější. Je to způsobeno i výukou mezi lety 1948-1989, která zužovala výklad dějin Československé republiky na dějiny dělnického hnutí. Obnova Agrární strany byla zakázána v hlavě IX. Košického vládního programu.
Národní zemědělské muzeum Praha - v rámci připravovaného Památníku Antonína Švehly - hledá dokumenty, fotografie, zvukové, obrazové záznamy a trojrozměrné předměty, které souvisejí s osobností státníka Antonína Švehly a agrární stranou a nejsou součástí archívů a muzejních sbírek. Prosíme, podle možností, o Vaši pomoc a spolupráci !
Kontaktní informace:
602 932 578 – Mgr. Lubomír Maršík, NZM Praha
608 515 271 – Mgr. Pavel Černý
případně na e-mail: lubomir.marsik@nzm.cz nebo pavel.cerny@mail.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.