Klášterní komplex v srdci Vysočiny nabízí návštěvníkům kombinaci historie, odpočinku a kulturních prožitků. Také proto sem s chutí jezdí nejen celé rodiny s dětmi, ale také manažeři a známé osobnosti.
Na soutoku řeky Želivky s Trnávkou již po několik staletí stojí starobylý želivský klášter. V roce 1139 ho založil biskup Ota, kníže Soběslav a jeho žena Adléta.
Po velkém požáru v roce 1712 byl Želiv znovu obnoven ve slohu barokní gotiky Janem Blažejem Santinim.
V roce 1950 byl klášter komunisty zrušen a jeho opat Vít Bohumil Tajovský byl na jedenáct let uvězněn. Byl zde zřízen internační tábor pro kněze a řeholníky, kteří nebyli pohodlní režimu. V letech 1957−1992 tu byla psychiatrická léčebna. Řeholní komunita premonstrátů se mohla do části kláštera vrátit až v květnu 1991.
Nadchne každého
Klidná oblast nazývaná Údolí štěstí, kde se Želivský klášter nachází, je pro většinu návštěvníků láskou na celý život a místem, kam se opakovaně a rádi vracejí. „Klášterní komplex je rozmanitý a nabízí turistům ideální podmínky pro odpočinek v přilehlých zahradách a jednotlivých objektech,“ vysvětluje správce želivského kláštera František Marek. I proto v Želivě nedávno nachystali tabulkové značení jednotlivých objektů kvůli snažší orientaci pro návštěvníky.
Pobyt v místním klášteře vyhledávají návštěvníci ve velkém o Vánocích a Velikonocích, ale i v dalších měsících. Klášterní komplex byl díky své bohaté historii zapsaný v roce 2010 mezi Národní kulturní památky.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.