Vám, kteří nezařazujete Krkonoše prvoplánově do kalendáře svých výletů, rádi připomínáme, že i tady, v turisticky tak frekventované lokalitě, jakou jsou nejvyšší hory Čech, naleznete místa k pasivnímu i aktivnímu odpočinku. Čeká vás tu relaxace, poznání, vzdělání i prožití pohodového dne, přitom se nemusíte tlačit mezi davy tuzemských a zahraničních návštěvníků.
Vezměme to pěkně po pořádku. Je březen. Na horách čas na jarní běžky. Proč ne, vždyť v Krkonoších a Podkrkonoší jsou v rámci projektu Krkonoše – lyžařský běžecký ráj systematicky upravovány stovky běžeckých tras a tratí. A byla by škoda, abyste si některé z nich nevyzkoušeli i vy. Zvláště v období, kdy mají krkonošské skiareály jarní slevy cen jízdenek na lanovky.
Lyžařské běžecké tratě v okolí Žacléře
Upravované tratě pro milovníky klasické bílé stopy v žacléřských osadách Bobr a Černá Voda jsou nenáročné, vysloveně relaxační okruhy, které na sebe vzájemně navazují a dají se snadno propojit. Jeden z možných nástupů je pod Žacléřským hřbetem zvaným Polák u TirBaru ve výšce 645 m n. m. Stopa vede k severu a mírně klesá (2,5 km) až ke státní hranici s Polskem (600 m n. m.). Po pravé straně směrem k východu se rozkládá osada Bobr, založená Kryštofem z Gendorfu v roce 1565. Cestou k můstku (1,5 km) podél státní hranice narazíte na odbočku k restauraci a penzionu Krakonoš (1 km). Rovně vede trasa k můstku přes Boberský potok a navazuje na čtyřkilometrový okruh pod Růžovým paloučkem (626 m n. m.). Tudy procházela stará zemská cesta, po které v roce 1628 odcházeli do exilu čeští bratři v čele s J. A. Komenským. Trasa pak klesá až k rozcestí v Černé Vodě. Zde navazuje na další pětikilometrový okruh osadou, rozkládající se v mírně zvlněné krajině s krásným výhledem k Vraním horám. Osada Černá Voda byla založena také podnikatelem Kryštofem z Gendorfu. Během slezských válek zde několikrát tábořila pruská vojska se svým velitelem, králem Friedrichem II. Až do konce II. světové války měla tato samostatná prosperující obec i vlastní školu. Na konci Černé Vody se můžete rozhodnout, zda se vrátíte po okruhu, nebo budete pokračovat dále směrem do Královce (2 km). Motivací může být i pochoutka v restauraci Královecký kohout či U černého koně. Poslední tříkilometrový okruh je upraven západně pod železniční tratí Žacléř–Lampertice. Nástup do stopy je naproti fi rmě Koster za žacléřským nádražím. Trasa je propojena s ostatními. Zimní romantika s krásnými výhledy a zdravým pohybem vám dá zapomenout na každodenní shon a příjemně vás vyladí. Mapku zmíněných běžeckých tratí obdržíte v Turistickém informačním centru na Rýchorském náměstí v Žacléři.
Běžecký areál Vejsplachy ve Vrchlabí
Vám, kteří si rádi kondičně zaběháte klasickou technikou ve stopě anebo zabruslíte na manšestru, určitě doporučujeme denně upravované lyžařské stopy a tratě ve Vrchlabí v areálu Vejsplachy. Nastoupit do nich můžete třeba u rybníka Kačák, kde se dá zaparkovat. V areálu jsou tratě závodní i pro rekreační sport.
Průběžně je upravováno „kolo“ směrem na Dolní Brannou (6 km) a Horní Brannou (6 km). Tratě navazují na velký okruh přes Valteřice směrem na Kněžice a zpět do Vrchlabí (12 km). Projeté jsou i tratě za městským parkem směrem k letišti a Lánovu. Ty se však upravují vždy jen v pátek před víkendem.
Náš tip na váš výlet
1.−31. 3. Březen, měsíc divadla
Jilemnice (www.sdjilm.cz)
3. 3. Krkonošská 70
Špindlerův Mlýn – Sv. Petr
(www.stopaprozivot.cz , www.lokotrutnov.cz)
10. 3. Krakonošův maškarní rej
Černý Důl (www.spolekkrakonos.cz)
17. 3. Příjezd Krakonoše
Harrachov (www.harrachov.cz) Jinak řečeno, Krkonoše tu jsou pro každého…
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.