Pardubice (18. 4.2012) – Na tiskovou konferenci k otevření nové expozice Afrického muzea Dr. Emila Holuba v Holicích dorazil dnes do sídla Pardubického kraje i sám cestovatel. Na jeho hlavě nemohl chybět dobový cestovatelský klobouk, který je dnes součástí expozice. Kromě zástupců Holic ho přivítal i hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, který mu představil nové možnosti, které pro vylepšení Afrického muzea v Holicích vznikly se schválením téměř dvacetimilionové podpory z evropských fondů. Doktor Holub s potěšením sledoval, jak se jeho sen, i když dlouho po jeho smrti, splnil. Škoda jen, že v době, kdy byly jeho sbírky ucelené, o ně neměl nikdo zájem, a tak byly z velké části rozdány.
„Oceňuji, že s dobrými nápady využili v Holicích vše, co měli od manželky doktora Holuba k dispozici, a vytvořili moderní a zajímavé možnosti také pro návštěvy škol a rodičů s dětmi,“ řekl hejtman Martínek. „Velkým táhlem bude jistě funkční model Viktoriiných vodopádů a venkovní africká vesnice s audiovizuální projekcí.“ Muzeum bude přístupné od 3. května 2012.
Na jeho otevření navazuje i další turistická zajímavost podpořená unijními fondy. Lesní družstvo Vysoké Chvojno využije téměř pětimilionový příspěvek k adaptaci historického objektu ve Vysokém Chvojnu na pension se sedmi lůžky. Zámeček bude sloužit k ubytování hostů a jako centrum ekologické výchovy především pro žáky okolních základních škol. Od Afrického muzea k němu povede značená, zhruba osmikilometrová, cesta.
Otevření nové expozice Afrického muzea Dr. Emila Holuba v Holicích
Dr. Emil Holub 1847 - 1902
V Holicích dne 10.4. 2012
V roce 1966 byl v Holicích – rodném městě našeho nejslavnějšího cestovatele, místními občany postaven Památník Dr. Emila Holuba. Od svého otevření fungoval v podstatě beze změn 44 let, do roku 2010. Během této doby jej navštívil 1 406 000 návštěvníků. Po dlouholetém provozu bylo nutné opravit budou a změnit vnitřní expozici tak, aby vyhovovala současným standardům. V roce 2008 vznikl projekt „Rekonstrukce Památníku Dr. Emila Holuba spojená s vytvořením nové expozice“. Finanční prostředky na uskutečnění projektu byly získány na základě rozhodnutí Regionální rady regionu soudružnosti Severovýchod a dotace byla poskytnuta z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Autorem návrhu nové expozice se stal Ak.arch. David Vávra.
V listopadu 2010 byl Památník pro veřejnost uzavřen. Posledními návštěvníky se bohužel stali zloději, kteří z expozice muzea odcizili několik cenných exponátů.
Na jaře 2011 započala rekonstrukce. Během roku probíhaly stavební práce a úpravy uvnitř muzea. Postupně byla opravena střecha, vyměněna okna a rozvody topení, elektřiny a vody. Na podzim práce pokračovaly novým rozčleněním vnitřních prostor muzea. Počátkem roku 2012 byl interiér muzea připravený k instalaci exponátů.
David Vávra do své koncepce zahrnul prvky stimulující všechny smysly návštěvníků. Ti se prostřednictvím nově pojatých instalací daleko podrobněji seznámí s jednotlivými etapami života Dr. Emila Holuba a jeho manželky Růženy Holubové. Prohlídku zahájí životopisný film o Dr. Holubovi „Africká dobrodružství Dr. Emila Holuba“, ve kterém hrají i oživlé kresby z Holubových cestopisů. Autory scénáře a zároveň režiséry jsou Milan Šteindler a Martin Kopp. Následují kóje ukazující cesty Dr. Holuba, jeho úspěšné výstavy a ocenění. Nebude chybět ani cestovatelova známá pracovna a také manželka Růžena, která hrála v jeho životě velmi důležitou roli.
Nejpůsobivější částí nové expozice je prostor africké vesnice s modely domorodců. Zde dominují stylizované Viktoriiny vodopády s tekoucí vodou a plynoucí řekou Zambezi. Návštěvník bude přímo vtažen do atmosféry africké přírody s poletujícími ptáky, rozestupující se savanou, proudící vodou a zvuky divokých zvířat.
V části expozice budou nově představeni i Holubovi následovníci. Návštěvník tak bude moci srovnat rozdíly cestování v různých dobách. Nahlédne do stanu Bedřicha Machulky, rozhlédne se po světě s Hanzelkou a Zikmundem, přímo ve vozidle vyzkouší, jaká asi byla cesta „Trabantem napříč Afrikou“.
Nová expozice bude za přítomnosti mnoha významných hostů slavnostně otevřena
2. května 2012 v 11.00 hod. Veřejnosti bude přístupná od 3. května 2012.
Marcela Jeřábková, vedoucí Afrického muzea Dr. Emila Holuba v Holicích
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.