název TIC: TIC mikroregionu Hrušovansko, Hrušovany nad Jevišovkou
zřizovatel TIC: Zájmové sdružení obcí Hrušovansko
adresa: nám. Míru 9, 67167 Hrušovany nad Jevišovkou
kraj: Jihomoravský
destinační společnost: ZnojmoRegion
GPS: 48.8295827N, 16.4001039E
IČO: 70904391
telefon:
mobil: +420 601563140
e-mail: info@hrusovansko.cz
Mikroregion Hrušovansko - Region klidu a pohody. Motto, které stále charakterizuje náš mikroregion na samém jihu České republiky, ve znojemském okrese.
Borotice jsou nejzápadněji položenou vinařskou obcí mikroregionu s tradicí masných a uzenářských výrobků, jimž vévodí zabijačkové speciality. Na okraji obce se nad bývalým panským dvorem nachází významné mohylové pohřebiště ze střední doby bronzové.
Božice leží z velké části v široké úrodné nivě řeky Jevišovky Božice. Obec vznikla sloučením původních dvou obcí České Křídlovice a Božice. Na trase cyklostezky Mezi poli a vinohrady směrem od Borotic jsou situovány vinné sklepy vyhloubené v pískovcovém svahu, jejichž podzemní prostory vznikly při těžbě písku – tzv. Sklepní ulička. Božice se hlásí k dlouholeté vinařské tradici, o čem svědčí na 150 vinných sklep rozesetých v obci a přilehlém okolí. Uprostřed kopce na kraji tzv. Dubovy zahrady se nachází Obecní sklep, před jehož prostranstvím je umístěn historický kládový lis. V centru obce je zbudován lesopark s přilehlými mokřady. Oblíbeným cílem vycházek je naučná stezka Údolím lásky, která je součástí Přírodní rezervace Karlov. V Božicích je v provozu centrum Relax, kde se nachází vnitřní bazén se slanou vodou a jiné služby pro občany.
Břežany byly na Hrušovansku první obcí, která uvedla do provozu alternativní zdroj energie – větrnou elektrárnu. Projekt větrného parku Břežany byl navržen s maximálním ohledem na respektování krajiny. Dominantou obce je původně barokní zámek ze 17. století, který obklopuje rozsáhlý anglický park se vzácnými dřevinami o rozloze 6 ha. Zámek slouží sociálním účelů a je veřejnosti nepřístupný. Centrum obce tvoří areál s přilehlým rybníkem, na němž se každoročně konají rybářské závody.
Čejkovice patří k nejmenším obcím Hrušovanska. K zázemí obce patří venkovní kulturní areál s dětským hřištěm a fotbalové hřiště s víceúčelovým sportovištěm.
Dyjákovice leží na jihu mikroregionu. Kolem obce protéká řeka Dyje, která napájí zavlažovací kanál vedoucí do Hevlína. V okolí obce se nachází více než 30 vojenských objektů opevnění. Známkovým turistickým místem je pěchotní srub MJ-S 15 s krycím jménem Závora, který je průběžně rekonstruován. Upomínku na vinařskou tradici představují sklepní uličky se zachovanými vinnými sklepy.
Hevlín je příhraniční obec, jejíž sousedství s rakouským městečkem Laa an der Thaya umožnilo nebývalý rozvoj obce, a to i v oblasti turistiky. Křižuje se zde velké množství cyklostezek, které navazují na mezinárodní cyklotrasy s cílovými městy jako Praha, Vídeň či Krakov . V katastru obce se nachází největší a nejkvalitnější ložisko cihlářské hlíny v ČR. Významnou vodní plochou je přírodní památka Hevlínské jezero, kterou tvoří několik malých jezer s rákosovým porostem. Vyskytuje se zde řada chráněných druhů obojživelníků a mokřadních ptáků. Protože obec patří mezi nejsušší na Znojemsku, jsou pole v katastru obce protkána sítí zavlažovacích kanálů, které jsou napájeny vodou z řeky Dyje.
Hrabětice leží na hlavním tahu cyklostezky Brno – Vídeň. V katastru obce se nachází chráněná přírodní lokalita Travní dvůr. Jde o zachovalý několikadílný zbytek nivy řeky Dyje mezi obcemi Hevlínem a Jevišovkou se slepými rameny, malými vodními plochami, nivními loukami a charakteristickou vegetací. K místním památkám patří kostel sv. Antonína z roku 1863, jehož přístupovou cestu lemuje 6 soch kapucínských mnichů z konce 18. století. Obec zrekonstruovala bývalé poutní místo Kalvárii. Křížová cesta na vyvýšenině na okraji obce zahrnuje 14 betonových sloupů s obrazy křížové cesty a kapličku. Uprostřed prostranství se tyčí kříž se sochou Ježíše Krista. V uměle vytvořené jeskyni naleznete sochu Panny Marie.
Hrušovany nad Jevišovkou se nacházejí při východní hranici okresu Znojmo a jsou obklopeny úrodnými rovinami Dyjsko-svrateckého úvalu, které jsou ideální pro pěstování cukrové řepy a vinné révy. V 19. stol. byl v Hrušovanech postaven cukrovar a tím byl položen základ cukrovarnické tradice, která trvá dodnes. Významným památkovým objektem je původně gotický kostel sv. Štěpána ze 14. století, barokně přestavěný v polovině 18. století. Náměstí dominuje sousoší Nejsvětější Trojice. Hlavní stavební památkou města je empírový trojkřídlý zámek stojící v přírodně krajinářském parku na mírném návrší, který byl vystavěný po roce 1669. Jeho současný stav vyžaduje kompletní rekonstrukci, která postupně probíhá, a zámek tak není přístupný veřejnosti. Město se stalo působištěm českého historka umění Maxe Dvořáka, který je pochován na místním hřbitově. Hrušovany jsou také spojeny se jménem malíře Alfonse Muchy, jehož fresky zdobí některé sály zámečku na náměstí, v němž sídlí městský úřad.
Jevišovka leží při soutoku řek Jevišovka v Dyje, která představuje symbol historické mnohonárodnostní vzájemnosti. Obec osidlovaly národy Němců, Chorvatů, Slováků, Čechů, ale i Bulharů a dalších národností. Každý z nich zde zanechals svou stopu, nejlépe viditelnou v architektuře obce a v péči o krajinu. dodnes můžeme obdivovat několik chorvatských domů původní lidové architektury. Obec je křižovatkou všech nejvýznamnější cyklostezek v regionu, které navazují na mezinárodní trasy, jež propojují české a rakouské příhraničí. Upravené stezky jsou ideální jak pro cyklisty, tak i pro vyznavače inline bruslení. V nivě řeky Jevišovky se o rozloze 10 ha rozkládá vrbový háj vysazený v 16. století chorvatskými obyvateli. dominantou je vrba hlavatá, některé zdejší exempláře jsou staré 200 i více let. V obci se každoročně v měsíci záři koná slavnost zvaná Kiritof, kdy se zde scházejí lidé chorvatské národnosti, a to nejen ti z Jevišovky, ale přijíždějí Chorvaté z celé ČR a Slovenska.
Litobratřice patří k nejstarším ze znojemského okresu. Od minulého století je obec spjata s chovem koní. Litobratřický plnokrevný chov zde založili začátek sedmdesátých let a orientovali se především na produkci překážkových koní pro domácí dostihovou stáj. Nejlepším místním odchovancem je Peruán, jeden z nejslavnějších závodních českých koní, který se zapsal zlatým písmem do historie Velké pardubické. Mezi krajinářský zajímavá území patří údolí Litobratřického potoka s pásmem rybníků. Jde o soustavu tří revitalizovaných rybníků s rozmanitou flórou a faunou, v níž mají své zástupce i vzácní živočichové, především vodní ptactvo. V obci jsou dva sirné prameny. Průzkumy ukázaly, že pod vesnicí se nachází obrovské, hospodářsky využitelné léčivé jezero.
Mackovice se mohou pyšnit zmínkami o osídlení již z doby, kdy byly naše země v moci germánských kmenů. V 18. století byla v obci postavena malá kaple, která byla později rozšířena na současný filiální kostel Zasnoubení Panny Marie. Za obcí směrem na Brno se nachází starý německý hřbitov. Mackovice mají směrem na Břežany malou sklepní uličku, jejíž objekty postupně procházejí rekonstrukcí. Obcí protéká potok Břežanka, pramenící na katastru obce.
Pravice se nacházejí 3 km od Hrušovan nad Jevišovkou. Nejvýznamnější památkou v obci je empírová kaple Nejsvětější Trojice, která nahradila původní gotický kostel neznámého zasvěcení, připomínaný již v roce 1222. V Pravicích se každý rok koná tradiční pálení čarodějnic s obrovskou vatrou. Dne 30. 4. 2018 byla pravická vatra s výškou 13,47 m+ 3m kříž zapsána do České knihy rekordů jako nejvyšší hořící vatra z akátového dřeva. Novodobou tradicí se stala traktoriáda s názvem Pravický výfuk.
Šanov se díky svému zázemí stává turistickým centrem nabízejícím široké možnosti sportovního vyžití, vinařské turistiky, či pobytu pro rodiny s dětmi. Obcí prochází Muchova cyklostezka vedoucí k Eminu zámku, ve kterém započala kariéra celosvětové uznávaného malíře Alfonse Muchy, po němž cyklostezka nese své jméno. Krajina v okolí Emina zámku zaujala i významného historika umění Maxe Dvořáka, který na zámku také pobýval. V současnosti je zde umístěn ústav sociální péče, proto není zámek přístupný veřejnosti. Trasa Muchovy cyklostezky dále prochází Přírodní rezervací Karlov, jedné z nejstarších na Znojemsku. Na hranici rezervace vyvěrá pramínek vody, nad nímž byla v roce 1810 postavena Hraběcí studánka. Obec zde od roku 2009 pořádá jarní slavnost Otvírání studánky, kdy součástí programu bývá vystoupení v rolích královničky, vodopanenek, klíčníka a strážců studánky.
Velký Karlov je nejmladší, nově založenou obcí v regionu. Vybudována byla v letech 1955 – 1972 „na zelené louce“. chloubou obce je samostatných provoz centrální kotelny na biomasu s dálkovým rozvodem tepla do obecních budov, domácností občanů i objektů podnikatelů. Vzhledem k době vzniku Velkého Karlova se jeho architektura značně liší od klasické vesnické zástavby obce srovnatelné velikosti. Obec nemůže nabídnout žádné církevní ani historické památky, ale její celková koncepce umožňuje pohled na architekturu dané doby.
otevírací doba |
|||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
pondělí | úterý | středa | čtvrtek | pátek | sobota | neděle | |
hlavní sezona | 8:00 - 12:00 12:30 - 15:00 |
8:00 - 12:00 12:30 - 15:00 |
8:00 - 12:00 12:30 - 15:00 |
8:00 - 12:00 12:30 - 15:00 |
8:00 - 12:00 12:30 - 15:00 |
zavřeno | zavřeno |
co prodáváme: turistické vizitky, magnetky
náš předprodej: Ne
průvodci / prohlídky: Ne
pomoc s ubytováním: Ne
internet pro veřejnost: Ne
městský zpravodaj: Ano, přispíváme
czechpoint: Ne
ostatní:
TIC mikroregionu Hrušovansko je malé sezónní informační centrum sídlící ve městě Hrušovany nad Jevišovkou. Jeho zřizovatelem je dobrovolný svazek čtrnácti obcí Zájmové sdružení obcí Hrušovansko. Infocentrum poskytuje informace o turistických cílech v obcích mikroregionu Hrušovansko, ale i sousedních turistických oblastech Znojemsko, Mikulovsko či rakouských regionech Land um Laa a Retzer Land. Zdarma jsou k dispozici propagační materiály a mapy s obsahovou náplní odpovídají působnosti TIC. K prodeji jsou dostupné turistické vizitky a magnetky města Hrušovany nad Jevišovkou.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.