Kouzelný biblický příběh o narození dítěte v opuštěném chlévě inspiroval od svého vzniku všechny umělce ke ztvárnění. Lidoví umělci přijali zvěstování o narození dítěte za vlastní pro jeho obsahovou blízkost
Betlémářství v Třešti vzniklo počátkem 19. století, kdy se objevily betlémy papírové, které byly po roce 1860 postupně nahrazeny betlémy dře - věnými.
Třešťské betlémy jsou komponovány jako diorama, v němž krajina, vytvářená z pařezů, mechu a jiných přírodnin, se stupňovitě zvedá až k horizontu, kde téměř neznatelně přechází v krajinu malovanou na tzv. „lončoftu“. Značná členitost a především hloubka jsou pro třešťské betlémy typické.
Nenechte se však zmýlit tím, že betlémy patří výhradně k zimnímu období. Unikátní třešťské betlémy jsou k vidění v domě J. A. Schumpetera po celý rok ve stálé expozici betlémů a v třešťské pobočce Muzea Vysočiny Jihlava. K vidění jsou papírové i dřevěné betlémy, raritou je rozsáhlý betlém z Dřevořezání, tradičního setkání řezbářů na třešťském náměstí. Rozrůstá se od roku 2002 a čítá víc než šest set fi gurek.
Každoročně po celou vánoční dobu (od 26. prosince do 2. února) jsou betlémy přístupny nejširší veřejnosti. Návštěvníci města mohou navštívit přímo v domácnostech třešťských betlémářů asi dvacítku betlémů. Tradiční Betlémská cesta je fenomén, který nemá v naší republice obdoby. Přijeďte se přesvědčit do Třeště.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.