Posláním Národního památkového ústavu (NPÚ) je především chránit svěřené kulturní dědictví naší země tak, aby zůstalo zachováno pro další generace. Atraktivní a jedinečnou činností je prezentace památek široké veřejnosti formou zpřístupněných prohlídkových tras, které dokládají život někdejších majitelů v původním prostředí a rozmanitém historickém období s dobovým zařízením.
Vedle toho rozšiřuje NPÚ poznání o svěřených památkách prostřednictvím tematických expozic, vzdělávacích programů i mimořádných akcí. Dbá na to, aby památkové objekty plnily svou tradiční funkci center společenského a kulturního dění v daném regionu, lákaly k nerušenému odpočinku, zábavě, ale i k prožití aktivní dovolené. Památky by však nebyly ničím bez svých návštěvníků. Branami těch státních jich ročně projde více než čtyři a půl milionu. Výzkumy tvrdí, že hrady a zámky, ale také kláštery, skanzeny či technické památky ročně navštíví třetina obyvatel ČR, někteří z nich i opakovaně.
Tradicí už se stal projekt Oživlé památky, který v průběhu návštěvnické sezony postupně otevírá několik tematických celků. Červen je tak zasvěcen zámeckým zahradám – druhý červnový týden bude již potřetí hostit mezinárodní akci „Víkend otevřených zahrad“, v rámci níž je možné navštívit jindy nepřístupná místa. V prázdninových měsících nás čekají letní milostná ladění, která dovolí poznat milostné příběhy dávných šlechtických majitelů. Září bude dědictvím antiky, ať už je dochovaná v pestrosti stavebních slohů navazujících na klasické řády nebo v mytických příbězích vetknutých do soch, obrazů či tapiserií. V říjnu zazní ozvěny lesních rohů, které nás pozvou k tradičnímu parforsnímu honu, ochutnávkám zvěřinové kuchyně či k poslechu vytříbené hudební produkce.
Zcela speciální nabídka je pak připravena pro příznivce starobylých šlechtických rodů, zejména Pernštejnů, na jejichž počest připravil nejen NPÚ, ale i řada partnerských institucí skutečně bohatý a důstojný program. Pernštejnský rok byl odstartován hned v lednu u příležitosti 425. výročí svatby Polyxeny z Pernštejna s Vilémem z Rožmberka. Došlo tak k pomyslnému předání štafety mezi loňským rokem věnovaným jihočeským Rožmberkům a rokem Pernštejnů. Ti byli neméně vlivným a neméně bohatým rodem, který působil nejprve na území dnešní jižní Moravy a Vysočiny, brzy však expandoval do Pobečví, jižních Čech a na Pardubicko, kde Vilém z Pernštejna vybudoval velkolepé renesanční sídlo. Vyvrcholením Pernštejnského roku je výstava „Pernštejnové a jejich doba“, konaná v pražském Salmovském paláci od května do července.
Pernštejnský rok, to je ovšem také řada zajímavých akcí pořádaných na pernštejnských sídlech a v pernštejnských městech, ať už je to festival Smetanova Litomyšl s podtitulem Pocta Pernštejnům, zážitkové prohlídky hradu Pernštejna nebo třeba Hradozámecká noc na Kunětické hoře. Pernštejnům bude zasvěcena i řada městských slavností a jarmarků, například v Bystřici nad Pernštejnem, Třebíči nebo Pardubicích. K připomenutí rodu bude sloužit i několik vydaných publikací nebo třeba výstavy, které je možné navštívit se slevou prostřednictvím pernštejnského návštěvnického pasu.
Kdo je příznivcem té nejvyhlášenější světové architektury, může na památkách zhlédnout výstavu „Poznej světové dědictví UNESCO“. V letošním jubilejním 10. ročníku zdůrazní putovní výstava fotografi í 40. výročí existence mezinárodní Úmluvy o ochraně světového dědictví. Představuje unikáty nejen z evropských zemí (Švýcarsko, Slovensko a další), ale i z ostatních kontinentů, například z Asie (památky čínské, indické nebo zemí Jihovýchodní Asie), jedinečnosti Austrálie, Nového Zélandu nebo Severní a Jižní Ameriky. V červnu výstavu hostí zámek Kynžvart (1.−29. 6.), v červenci je pak k vidění na zámku v Mníšku pod Brdy (3. 7. − 31. 8.) a na hradě Křivoklát (1.−31. 8.). V září mohou památky UNESCO obdivovat návštěvníci dolu Michal v Ostravě (4.−29. 9.) a v říjnu příznivci zámku Český Krumlov (2.−31. 10.).
Petr Svoboda
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.