Cestování bez hranic po celá staletí k rozjímání.
Kostel Nalezení svatého Kříže a mariánský sloup
Pojďte se s námi vydat na cestu za významnými svědectvími sakrálního umění a napínavých dějin, tam kde se stýkají regiony Horní Lužice, Slezska a Čech. Tudy vede turistická trasa Via Sacra – posvátná cesta k místům víry, vážnosti, uvědomění a vždy k vlastnímu já. Více informací najdete na www.via-sacra.info.
Slavnostní otevření zahrady se přesouvá ze 4. května na 1. června 2019.
Součástí programu bude vystoupení pěveckého sboru Severáček a ZUŠ Liberec.
Více informací k programu na www.visitliberec.eu. K této příležitosti bude vydána nová turistická vizitka i turistické razítko.
V srpnu roku 1680 vypukla v Liberci morová epidemie, která si vyžádala na 300 obětí. Pro tak velký počet zemřelých nedostačoval městský hřbitov u kostela sv. Antonína, a proto bylo vybudováno nové pohřebiště. V jeho blízkosti postavil M. A. Canevalle, pražský stavitel italského původu, v roce 1696 malý kostel. Pro půdorys symbolicky zvolil tvar kříže, neboť právě svatému Kříži byl kostel zasvěcen. Kostel je jedinou barokní stavbou svého druhu v Liberci.
Mariánský sloup, který se nachází v zahradě kostela Nalezení svatého Kříže, pochází z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Údajně byl postaven jako dík za záchranu od morové epidemie v roce 1680. Stojí na třech stupních a tvoří osmihrannou, výklenky členěnou stavbu. V rozích stojí na sloupech sochy sv. Jana Nepomuckého, svatého Floriána, sv. Šebestiána a sv. Rocha. Nad zeměkoulí s obláčky se vznáší Panna Marie s gloriolou dvanácti hvězd a prosebně vzhlíží k nebi.
Kostel se zahradou je otevřen od dubna do října každou středu od 14 do 18 hodin a každou sobotu od 10 do 16 hodin.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.