Herci říkají, že i malá role je součástí velkého kumštu, historici pak, že i malé památky jsou nedílnou součástí celého dějinného kontextu. A právě představit i méně známé památky jako stále žijící svědky minulosti, propojující historii s přítomností, to je cílem přeshraničního projektu Památky žijí.
Do projektu jsou zapojeny čtyři regiony v České republice a Rakousku. Celkem se na obou stranách hranice jedná o 96 památkových objektů a městských památkových rezervací. V jižních Čechách se do projektu zapojily například České Budějovice, Písek, Nové Hrady, Tábor, Slavonice, Nová Bystřice a další místa s jednotlivými památkami. Na Vysočině nechybí města Telč, Jihlava, Havlíčkův Brod, či kláštery v Želivě a Nové Říši. V Horním Rakousku se přidala čtyři místa, město Freistadt, zámek Weinberg, hrad Reichenstein a klášter Schlägl. Dolní Rakousy pak zastupuje dalších 21 památek.
Vznikají také celé tematicky zaměřené přeshraniční trasy. Jejich součástí budou nejen historická témata, ale také ucelená nabídka kvalitních ubytovacích a gastronomických služeb, relaxace, pěší turistiky, cykloturistiky i kulturních akcí. To vše ve spojení s návštěvou do projektu zapojených památek.
Příkladem je například festival Jihočeská intermezza, který loni poprvé nabídl vážnou hudbu na vybraných památkách. Letos v létě budou koncerty na zámcích a hradech Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk a v klášteře Zlatá Koruna.
Projekt „Památky žijí“ se bude prezentovat mimo jiné také na letošním veletrhu cestovního ruchu Travelfest v Českých Budějovicích. Odstartuje v pátek 26. a potrvá do neděle 28. dubna v prostorách pavilonů T1, T2 a Z v areálu českobudějovického výstaviště.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.