Byl nejslavnějším Tristanem své doby i prvním králem Herodem ve Straussově opeře Salomé.
Celkem zpíval přes sto operních rolí a na začátku dvacátého století patřil společně s Carusem a Destinnovou k nejzářivějším hvězdám světových operních jevišť. Před 150 lety se v Rousínově u Rakovníka narodil titán světové opery Karel Burian (1870–1924).
Jeho kovově jasný hlas zněl prý jako proud ryzího zlata a měl takovou sílu, že ještě druhý den se ozýval divadlem jako ozvěna. Králové a prezidenti skládali Burianovi nejvyšší pocty a ovace publika při jeho vystoupeních dosahovaly síly orkánu. Byl prvním českým pěvcem, který vystoupil v newyorské Metropolitní opeře, kde v letech 1906–1913 zpíval přes sto třicet hlavních rolí.
Světová operní jeviště opustil Burian po tragické smrti své životní lásky Elsy Dingesové. V roce 1913 zemřela v pouhých pětadvaceti letech na mozkovou tuberkulózu. Ve stejnou chvíli, kdy v newyorské nemocnici vydechla naposledy, Burian v kostýmu Tristana umíral na jevišti bostonské opery a nad jeho nehybným tělem zněla Isoldina srdceryvná milostná árie o mrtvé lásce.
Městská knihovna v Rakovníku připomíná letošní 150. výročí narození Karla Buriana životopisnou výstavou v Roubence Lechnýřovně (20. 5. – 16. 8.) a také letošním vydáním rakovnických Turistických novin s rozsáhlým průvodcem po Burianových rakovnických stopách.
foto © archiv Městské knihovny Rakovník
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.