(425 let)
Renesanční lékař, filozof, přírodovědec, fyzik a matematik, český polyhistor pobělohorské doby a lanškrounský rodák, to byl Jan Markus Marci
(13. 6. 1595 – 10. 4. 1667). Byl také osobním lékařem dvou císařů, děkanem lékařské fakulty a stoupencem Galilea Galileiho.
Studoval u jezuitů v Jindřichově Hradci, filozofii v Olomouci a v letech 1618–1625 lékařskou fakultu v Praze, kterou ukončil doktorátem a disertací o epilepsii a dalších mozkových chorobách. Odmítal jezuitský názor, že epilepsie pochází od ďábla. Stal se profesorem na lékařské fakultě (1625), byl jmenován fyzikem (lékařem) Království českého (1626) a profesorem (1630). V té době se oženil s Italkou, se kterou měl pět dětí. Když roku 1638 navštívil papeže v Římě, aby si získal jeho podporu ve sporu s jezuity, poznal práce Galilea Galileiho. V listopadu 1640 mu napsal do Florencie a připojil své právě dokončené pojednání O zákonitostech pohybu. Odpovědi se nedočkal, ale po 300 letech se zjistilo, že slepý Galileo odpověď sice nadiktoval, ale neodeslal. Marci byl dvorním lékařem císařů Ferdinanda III. a Leopolda I., což mu vyneslo 19. 10. 1654 šlechtický titul s přídomkem „z Kronlandu“ (německá přesmyčka rodného Landskron). Do světové vědy vstoupil knihou o lomu světla a barevném spektru duhy (1648). Ovládal devět jazyků, zabýval se otázkami střetnutí dvou těles, kyvadla k měření času, kvadraturou kruhu a zaváděním souřadnic. Vedle lékařské praxe byl také rektorem pražské univerzity (1662). V té době získal tzv. Voynichův rukopis, knihu neznámého původu, písma i jazyka. Její autorství připisoval teologu Rogeru Baconovi, proto ji zaslal příteli Athanasiu Kircherovi se žádostí o překlad, toho se však nedočkal. Zemřel v Praze a pohřben byl v kostele sv. Salvátora na Starém Městě. Připomínkou jeho výjimečnosti je deska na domu v Melantrichově ulici (dům U Zelené lípy), kráter Marci na Měsíci nebo medaile udělovaná Spektroskopickou společností.
Lucie Sládková, foto © Wikimedia Commons, autor Jan Vilímek
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.