Skvosty obdivované pro svou mimořádnou architektonickou a uměleckou hodnotu a také lokality, kam se chodí přemýšlet o životě a duchovních hodnotách – to jsou poutní místa. Ve středních Čechách jich jsou desítky, od nejmenších po velká a světoznámá. Dnes se zaměříme na tři z nich: nejstarší mariánské poutní místo v zemi, patrně nejnavštěvovanější poutní místo u nás a místo, které je letos nejvíc „v kurzu“ díky významnému výročí.
Jedním z nejstarších mariánských míst v zemi je Stará Boleslav. Zdejší kostel sv. Václava založil kníže Břetislav I. údajně tam, kde byl roku 935 zavražděn kníže, pozdější světec a patron české země Václav. Dnes se do Staré Boleslavi konají poutě spojované jednak s kultem svatého Václava, jednak s palladiem – záštitou české země.
K nejnavštěvovanějším poutním místům patří Svatá Hora u Příbrami, která je zároveň jednou z nejcennějších architektonických památek období raného baroka v Čechách. Jádrem areálu se stal barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie s titulem basilica minor, postavený podle projektu předního italského architekta Luraga. Na stavbě i výzdobě se podílel také věhlasný stavitel Dientzenhofer.
Velkou pozornost si letos právem zasluhuje Tetín, a to díky svému propojení s patronkou české země svatou Ludmilou. V letošním roce je tomu totiž přesně 1100 let od doby, kdy byla právě na Tetíně zavražděna. Ať už se sem vypravíte kdykoliv, ohromí vás síla ducha a klidu, která z Tetína dělá jedno z nejvýznamnějších poutních míst. Jako bonus si užijete krásný výhled, který jeho poloha vysoko nad řekou Berounkou nabízí.
foto © Veronika Janečková; František Ortmann; archiv Středočeské centrály cestovního ruchu
www.strednicechy.cz
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.