Na Padrťsku v chráněné krajinné oblasti Brdy se usídlili bobři a během několika let se jim podařilo obnovit mokřady kolem říčky Klabavy pod Dolejším Padrťským rybníkem. Jsou ideálním místem pro rozmnožování žab – ropuch a skokanů – a prospívají také raku kamenáči, který v říčce Klabavě žije.
Bobr staví hráze na tocích, aby zvýšil úroveň hladiny v místech, kde se pohybuje. Ve vodě se totiž cítí nejbezpečněji, pod hladinou potřebuje mít i ukryté vchody do svých nor. Po vodě se mu i lépe transportují větve a kmeny dřevin, které využívá jako zdroj potravy či stavební materiál. Bobřími hrázemi tak vzniká soustava jezírek, tůní či celý mokřad. Tento druh tedy vytváří „zadarmo“ to, po čem je v kontextu klimatické změny mimořádná poptávka – jeho hráze zadrží vodu v krajině. Mohou dokonce přispět ke snížení rizika menších povodní a fungují také podobně jako kořenové čističky. Snižují totiž koncentraci dusíku a fosforu v tocích.
Padrťské rybníky v chráněné krajinné oblasti Brdy můžete navštívit i vy, stačí vyrazit na zhruba třináctikilometrový výlet. Území je dobře turisticky značené a kolem rybníků vás provede stejnojmenná naučná stezka. Při svých toulkách buďte prosím ohleduplní nejen k bobrům, ale i k dalším obyvatelům zdejší přírody.
foto © Archiv AOPK ČR, Bohumil Fišer
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.