(725 let)
Při mincovní reformě nahradil Václav II. roku 1300 stávající denáry a brektáty pražským grošem. Váha mince měla být 3,95 g, což bylo 1/64 pražské hřivny.
První mince byly o hmotnosti 3,5–3,7 g a dosahovaly ryzosti 923–933/1000. Za téměř 250 let ražby však docházelo k odchylkám v hmotnosti i ryzosti, zpravidla k horšímu.
Předlohou pražského groše byl turský groš ražený v Tours od roku 1266 Ludvíkem IX. Název je z latinského denarius grossus (tlustý denár). Vzhled mince se příliš neměnil, líc nesl královskou korunu a rub korunovaného dvouocasého lva. Měnily se však signatury panovníků. Za dobu ražby bylo vyraženo na půl miliardy kusů a ve své době se jednalo o oblíbenou minci, s níž se platilo v celé Evropě. Pražský groš byl vzorem groše míšeňského, uherského a polského. Ražen byl v kutnohorské mincovně, ale také krátkou dobu ve šlikovské mincovně v Jáchymově a lišil se šlikovským štítkem v rubním opise. Ražba pražských grošů byla ukončena roku 1547, kdy byly nahrazeny tolary.
Pražský groš je ikonickou mincí, jež provokuje sběratele. Kdo touží po skutečném originálu, může se ponořit do spletitých uliček historie jeho ražby a odhalit svět jemných odlišností, které dokáže rozpoznat jen oko znalce.
-lgs-, foto © Luděk Sládek
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.