Attila tvrdě narazil
451 – 20. 6. došlo k bitvě na Katalaunských polích, kde bylo spojenými silami Římanů, Vizigótů, Alanů a Franků odraženo vojsko divokých Hunů dobyvačného krále Attily. Vítězné Římany a jejich spojence vedl velitel vojska Flavius Aetius. Bitevní pole zřejmě leželo poblíž dnešního města Chalons-en-
-Champagne ve Francii.
Keltové v Čechách
1771 – v břehu potoka u vsi Podmokly na Rokycansku byl nalezen náš největší poklad (40 kg) keltských mincí duhovek z 1. století př. n. l. Duhovky jim kdysi začali říkat lidé, kteří je nacházeli na polích po prudkém dešti. Zlaté mince si spojovali s duhou a domnívali se, že padají právě z ní nebo že se nalézají tam, kde se duha dotýká země.
Nejslavnější český padělatel
1791 – 10. 6. se v Hořiněvsi narodil český spisovatel, jazykovědec a vysokoškolský pedagog Václav Hanka. Prosadil reformu českého pravopisu (psaní v místo w, ou místo au), která se užívá dodnes. Slavným se však stal jako pravděpodobný padělatel českých rukopisů – Rukopisu královédvorského a Rukopisu zelenohorského.
Pavel Josef Šafařík
1861 – 26. 6. zemřel v Praze Pavel Josef Šafařík, který se narodil 13. 5. 1795 v Kobeliarově na Slovensku. Byl to spisovatel, literární historik, etnograf a jazykovědec. Psal česky. Vedl časopis Muzejník a vydával časopis Světozor. Jeho synem byl Vojtěch Šafařík, významný chemik a astronom, který se podílel na zkoumání pravosti Rukopisů.
Vítězství u Trutnova
1866 – 27. června se odehrála bitva u Trutnova, jediná vítězná bitva Rakouska v prusko-rakouské válce. Bojovalo se o to, kdo ovládne rozdrobené Německo. Vítězstvím Pruska se Rakousko muselo vzdát myšlenky připojení k Německu a spokojit se s tím, být „pouhým“ Rakouskem-Uherskem. Prusové byli po bitvě k Trutnovským nemilosrdní.
Koňka to neměla lehké
1876 – 4. 6. byl zahájen provoz druhé koňské tramvaje v Brně. Pro nedostatek financí a malou poptávku byl první provoz zastaven (1869–1874). Představitelé města však chtěli, aby v Brně jezdila tramvaj, a tak se dohodli s B. Kollmannem, provozovatelem pražské koňky. Dne 4. června byl tedy zahájen provoz na trati Hlavní nádraží – Pisárky.
Autor Rozmarného léta
1891 – 23. 6. se v Háji ve Slezsku narodil spisovatel Vladislav Vančura. Za okupace vedl spisovatelskou sekci Výboru inteligence (ilegální odbojová organizace). Dne 1. 6. 1942 byl v Praze popraven. K jeho nejznámějším dílům patří knihy Markéta Lazarová a Rozmarné léto. Tento román proslavila vynikající filmová adaptace s Rudolfem Hrušínským.
Herečka s duší vědmy
1936 – 13. 6. si připomeneme výročí narození jedné z našich nejvýraznějších hereček – Heleny Růžičkové. Tato živelná filmová matrona s duší vědmy chtěla být původně baletkou. Naštěstí se rozhodla pro herectví a natočila desítky úspěšných českých komedií, jako byly filmy o Homolkových či trilogie Slunce, seno…
Němci se přepočítali
1941 – 22. 6. byla zahájena operace Barbarossa (podle německého císaře Fridricha I. Barbarossy), což byl kódový název pro invazi do SSSR. Hitler i jeho generálové si byli jisti rychlým vítězstvím, ale nepočítali s obrovským odporem a krutou ruskou zimou. Operace Barbarossa tak vlastně přispěla k pádu Velkoněmecké říše.
Epidemie bezpáteřnosti
1951 – v červnu bylo naší vládou převedeno 77 000 úředníků do výroby. Tak se vláda vypořádala s nedostatkem pracovních sil v těžkém průmyslu (Gottwaldovy závody) a také obsadila důležitá úřednická místa vlastními lidmi. Tisíce lidí tak byly z mocenských důvodů vyřazeny z vlastního života a musely se přizpůsobit zcela novému prostředí.
Oštěpem až za obzor
1966 – 16. 6. oslaví narozeniny oštěpař Jan Železný. První medaili si odnesl z MS v Římě v roce 1987, už na své první olympiádě v Soulu získal stříbro. V diplomatických kruzích proslul jako odpůrce legalizace dopingu a strážce myšlenky fair play. Jeho rekord je neuvěřitelných 98,48 metru. Oficiálně svou kariéru ukončil v roce 2006.
Oblíbená paní profesorka
1991 – 26. 6. v Praze zemřela Vlasta Fabianová, herečka aristokratického zjevu se sametovým hlasem. Kromě účinkování v Národním divadle stíhala ještě vyučovat na pražské DAMU. Je pochována na Vyšehradském hřbitově v hrobě Herecké asociace společně s Ljubou Hermanovou, Zdeňkem Dítětem, Karlem Vlachem a dalšími.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.