Král dobyvatel
1271 − 13. 4. Přemysl Otakar II. podnikl vpád do Uher, protože uherský král Štěpán V. porušil předchozí mírovou smlouvu. Vojsko českého krále obsadilo Slovensko (Pezinok, Trnavu, Devín, Nitru a také Prešpurk, Bratislavu). Válka skončila mírem, podepsaným 2. června 1271 v Bratislavě.
Čtyři pražské artikuly
1421 − 21. 4. pražský arcibiskup Konrád z Vechty přechází na stranu husitů a uzavírá smlouvu s pražany, ve které se zavazuje respektovat čtyři pražské artikuly. Zároveň přestal uznávat Zikmunda jako českého krále. Katolický klérus v odvetu odmítl arcibiskupa respektovat, a ten proto přesídlil do Žitavy v Horní Lužici.
Žižka a pikarti
1421 – V tomto roce Jan Žižka potlačil ve svém vojsku vzpouru extrémních heretiků, nazývajících se pikarti. V dubnu pak nechal upálit na Klokotech u Tábora na šedesát táborských stoupenců tohoto směru včetně zajatého kněze Petra Kániše. Druhý vůdce pikartů, Martin Húska, byl zajat a 21. srpna upálen v sudu na náměstí v Roudnici.
Počátek selských bouří
1766 − 10. 4. vypukly na Těšínsku selské bouře, které se postupně rozšířily až na Opavsko. Poddaní ze 137 vesnic odmítali konat své robotní povinnosti. Marie Terezie sice vydala ustanovení, v němž nabádala vrchnost, aby s poddanými zacházela mírněji, ale to se zřejmě všude nedodržovalo. Nepokoje skončily až koncem roku 1767.
Divadlo Bouda
1786 – 6. duben byl pro nezaměstnané herce z Prahy šťastným dnem – císař Josef II. vyhověl jejich žádosti o založení samostatné herecké společnosti. A tak vzniklo Vlastenecké divadlo neboli Bouda, kolem níž se seskupili první čeští dramatici a herci. Divadlo působilo od 8. července 1786 do června 1789, v září téhož roku byla Bouda zbořena.
Počátky pražské konzervatoře
1811 – 24. dubna byl zahájen první školní rok na hudební konzervatoři v Praze, nejstarší ve střední Evropě. Ředitelem se stal český skladatel Bedřich Diviš Weber, který vypracoval plán nového ústavu podle vzoru pařížského a milánského. Studenti byli zpočátku přijímáni ve stáří pod deset let a v hodinách měli k dispozici nástroje patřící konzervatoři.
Kam se hrabe Rocky
1911 – Sto let by oslavila bojovnice za lepší míčky Marie Kettnerová. Vítězila na MS v době, kdy ženám byla souzena role hospodyněk a stolní tenis nehráli pomalu ani muži. Skóre: 23 medailí. Narozeniny slaví také bratři Pospíšilové, známí kolováci, mistři ve fotbalu na kolech. Skóre: 20 zlatých. No řekněte – kdo to má?
Olbram Zoubek
1926 – 21. duben je den, kdy se narodil Olbram Zoubek. Tento český sochař, patřící mezi nejvýznamnější, má výrazný podíl na rozvoji české architektonické plastiky. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou u profesora Josefa Wagnera a je autorem např. posmrtných masek Jana Palacha, Jana Zajíce a Pomníku obětem komunismu na úpatí Petřína.
Dovolená s Andělem?
1946 – je tomu 65 let od konání 1. sjezdu ROH v tehdejší ČSR. Revoluční odborové hnutí ROH plnilo za socialismu roli odborů spíše tím, že se staralo o pořádání kulturních akcí k nejrůznějším příležitostem: svátky MDŽ, dovolená v Tatrách, dětské tábory. Tím se snažilo ovlivňovat duchovní a kulturní vlastnictví národa.
První ve vesmíru
1961 − 12. 4. vzlétl první člověk do vesmíru. Byl jím sovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin. Během hodiny se z něho stala doslova hvězda. Celý svět ho vítal, ale jeho první zahraniční cesta vedla do Prahy. „Viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji,“ vzkázal lidstvu.
Dárek z Černobylu
1986 − 26. 4. došlo k havárii jaderné elektrárny Černobyl, která leží na území dnešní Ukrajiny. Katastrofu způsobil nepovedený experiment. Po výbuchu putoval radioaktivní mrak nad Skandinávii a pak přes Polsko i k nám. Kvůli radiaci dorostly ten rok houby do neobvyklých rozměrů, což potěšilo české houbaře. Některé dokonce i svítily.
A máme Oscara!
1996 − Před 15 lety pana Svěráka napadlo: Proč nenatočit komedii o muži, který se domníval, že už nemůže být hůř, a netušil, že právě prožívá dosud nejkrásnější chvíle svého života? A hle, Oscar! První a dodnes jediný Oscar za film pro Českou republiku a Kolju byl na světě. Paradox je zkrátka paradox a umí hýbat emocemi.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.