1. května
Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se slaví od roku 1890. Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890.
1. května 1953
První veřejné vysílání (krátké vystoupení Františka Filipovského) Československé televize se považuje i za vznik ČST jako takové. ČST byla zpočátku financována státem, koncesionářské poplatky přišly až později.ČST zanikla spolu s ČSFR dne 31. prosince 1992.
3. května 1993
Před 20 lety nás opustila česká scenáristka, režisérka a spoluzakladatelka českého animovaného filmu Hermína Týrlová. Její tvorba je spojena s Filmovým studiem ve Zlíně, kdy začínala na kreslených filmových reklamách, později natočila loutkový film „Ferda Mravenec“. Hermína Týrlová byla oceněna řadou domácích i zahraničních cen.
5. května 1818
Karl Heinrich Marx(1818–1883), německý filosofa publicista, který zpracoval s Engelsem teorie, podle nichž je ve společnosti přítomen konflikt mezi ovládanými a vládnoucími a který bude odstraněn zrušením soukromého vlastnictví a nastolením beztřídní komunistické společnosti. Jeho práce ovlivnila svět 19. a 20. století.
9. května 1948
Takzvaná Ústava 9. května– lidovědemokratická Ústava Československé republiky byla přijata po „Vítěznémúnoru"Ústavodárným národním shromážděním. Formálně zachovávala rysy pluralitní demokracie, skutečné ústavní poměry se ale od jejího znění značně odchylovaly. Prezident Edvard Beneštuto ústavu nepodepsal.
13. května 1923
Charlotte Garrigue Masaryková(1850–1923), manželka prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, výrazně působila v ženském hnutí a zasadila se o to, aby v první ústavě Československa z roku 1920 byla žena ve všech oblastech postavena naroveň muži. V témže roce se účastnila i voleb.
13. května 1923
Původ oslav svátku matek spadá do starověkého Řecka a uctívání matky bohů Kybelé. Svátek, jak jej známe dnes, vznikl v roce 1907 v USA na počest bojovnice za práva matek Anny Reeves Jarvisové a slaví se druhou neděli v květnu. V Československu se začal svátekslavit v roce 1923, na popud Alice Masarykové.
14. května 1863
Připomínáme si 150 let od narození českého spisovatele, dramatika, překladatele a literárního kritika Viléma Mrštíka. Na nejvýznamnějším realistickém dramatu „Maryša“ ale nepracoval sám. Jde totiž o výsledek vzájemné spolupráce bratrů Aloise a Viléma Mrštíků, patřící k vrcholům jejich společné tvorby.
15. května 1618
Německý matematik, astrolog a astronom Johannes Kepler (1571–1630) působil několik let i na dvoře Rudolfa II. V Praze formuloval dva ze tří Keplerových zákonů. Třetí, o planetárním pohybu, říká, že planety blízko Slunce jej oběhnou za kratší čas než planety vzdálené. Od publikování tohoto zákona uplyne letos395 let.
15. května 1903
Herečka Anny Ondráková(1903–1987) měla vlastní filmovou společnost a spolupracovala s režisérem Karlem Lamačem. Tenjí sliboval sňatek, ale neoženil se s ní, a Anny si vzala německého boxera Maxe Schmelinga. Od 30. let hrála v Německu a Rakousku, i ve filmechAlfreda Hitchcocka.
15. května
O Mezinárodním dnu rodinyrozhodlo Valné shromáždění OSN v roce 1992. Rodinou je podle sociologické definice skupina osob navzájem spjatých pokrevními svazky, manželstvím (nebo srovnatelným právním vztahem) nebo adopcí. Existuje několik variant uspořádání rodiny, základní rodinu tvoří muž a žena a jejich děti.
16. května 1868
Proběhla veřejná slavnost pokládání základního kamene Národního divadla za velké účasti lidu. Odhaduje se přítomnost asi 100 až 150 tisíc lidí. Kromě základních kamenů bylo rovněž slavnostně uloženo pouzdro s prstí z Plavského mohylníku, jenž je jedním z nejrozsáhlejších předkřesťanských pohřebišť v Čechách.
16. května 1868
V Praze měla při příležitosti položení základního kamene Národního divadla premiéru opera Bedřicha Smetany „Dalibor“. Operu dirigoval sám Bedřich Smetana. „Dalibor“ je opera o třech dějstvích, která vznikla na libreto Němce Josefa Wenziga v překladu Ervína Špindlera. Smetana ji napsal v letech 1866–1867.
18. května 1923
Československý rozhlaszahájil pravidelné rozhlasové vysílání. Až do rozvoje televize v 70. letech minulého století plnil vedoucí úlohu v informovanosti obyvatelstva Československa, při invazích vojsk v letech 1945 a 1968 se o něj svedly klíčové boje. Zanikl 31. prosince 1992 spolu s ČSFR.
19. května 1958
Zemřela česká spisovatelka a novinářka Marie Pujmanová. Počátky její tvorby jsou ovlivněny impresionismem, pozdější díla vznikla již zcela pod vlivem socialistických myšlenek. Její nejznámější díla jsou např. „Pod křídly“, „Pacientka doktora Hegla“, „Předtucha“, „Svítání“ nebo „Lidé na Křižovatce“.
20. května 1883
Uplyne 130 let od narození českého inženýra a průkopníka českého letectví Jana Kašpara. Proslavil se svými průkopnickými dálkovými lety. Letoun, kterým uskutečnil slavný let z Pardubic do Velké Chuchle, daroval tehdejšímu Technickému muzeu Království českého (dnešní Národní technické muzeum), kde je vystaveno dodnes.
22. května 1813
Narodil se Richard Wagner, německý hudební skladatel, výrazný představitel hudebního romantismu. Mezi jeho nejznámější díla patří opery „Bludný Holanďan“, „Lohengrin“, „Tristan a Isolda“, „Mistři pěvci norimberští“, „Rienzi“, „Parsifal“ a operní tetralogie „Prsten Nibelungův“.
26. května 1928
Přípravy výstavby nového veletržního výstaviště v Brně se datují ještě do časů Rakouska-Uherska. Práce přerušila 1. světová válka. Po ní nastala krátká hospodářská recese, ale již v srpnu roku 1923 rozhodl Moravský zemský výbor o stavbě a v květnu 1928 byl provoz výstaviště slavnostně zahájen.
27. května 1703
Založil Petr Veliký Petrohrad, v letech 1712–1917 hlavní město Ruského impéria. Dodnes je kulturním střediskem celého Ruska s mnoha památkami Světového dědictví UNESCO a také jedním z nejdůležitějších ruských přístavů. Je sídlem Leningradské oblasti a Severozápadního federálního okruhu.
29. května 1953
V tento den si připomínáme jednu z nejvýznamnějších událostí v dějinách horolezectví. Uplynulo 60 let ode dne, kdy nepálský šerpa Tenzing Norgay a novozélandský horolezec Edmund Hillary dosáhli jako první lidé vrcholu Mount Everestu (8848 m).
31. května 2003
Před 10 lety bylo zinscenováno fiktivní otevření pražského supermarketu. Šlo o součást filmového dokumentárního projektu dvou studentů filmu Filipa Remundy a Víta Klusáka nesoucí název„Český sen“. Po smyšleném otevření se ukázalo, že šlo pouze o akci studentů filmu a strhla se diskuse mezi kritiky a příznivci.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.