Ach, ty ženy…
1353 a 1393 – dva významné roky v životě Karla IV., protože 2. 2. 1353 zemřela jeho druhá manželka Anna Falcká a 14. 2. 1393 pak Eliška (Alžběta) Pomořanská, čtvrtá a poslední manželka Karla IV. Lucemburského. Obě byly českými královnami a Eliška dokonce královnou nejplodnější, která během manželství porodila Karlovi šest dětí.
Knihtiskař Johannes Gutenberg
1468 – 3. 2. si připomínáme výročí úmrtí vynálezce mechanického knihtisku pomocí pohyblivých liter, Johannese Gensfleische, řečeného Gutenberg. Přestože se traduje, že prvním tištěným dílem byla Gutenbergova bible, pravdou je, že nejstarším tiskem byl jednolistový kalendář, který vyšel počátkem roku 1448. Dodnes se zachovalo 36 papírových a 12 pergamenových výtisků.
Cestovatel Martin Kabátník
1503 – 2. 2. zemřel český cestovatel, spisovatel a člen jednoty bratrské Martin Kabátník. Roku 1490 se vypravil do Jeruzaléma a Egypta, aby tam hledal původní křesťanské církve, které se nezpronevěřily prvotnímu křesťanskému poslání. Při svém hledání projel Malou Asii, Egypt, Jeruzalém, Sýrii a Palestinu. Z cesty se vrátil koncem roku 1492.
„Dnes se mi bude špatně hrát“
1673 – 17. 2. zemřel francouzský herec, spisovatel a dramatik období klasicismu Jean-Baptiste Poquelin. Aby svými hrami či vystoupeními nekompromitoval rodinu, vystupoval pod pseudonymem Molière. „Dnes se mi bude špatně hrát,“ prohlásil v reakci na to, jak se jednou před představením cítil. Zemřel na prknech, která byla jeho svět, při čtvrté repríze své hry „Zdravý nemocný“, v níž hrál titulní roli.
Kdo byl Matěj Valentin?
1753 – 9. 2. se narodil český spisovatel, nakladatel a novinář Václav Matěj Kramerius. Nejenže vydával své vlastní Pražské poštovské noviny, později Krameriovy c.k. vlastenecké noviny, ale také založil Českou expedici, první české nakladatelství v Českých zemích. Díky tomu došlo ke znovuuvedení češtiny do oblastí, ze kterých takřka vymizela.
Oslaďme si život
1843 – 23. 1. to bude 170 let, co si nechal Jakub Kryštof Rad, rakouský ředitel dačické rafinérie cukru, patentovat výrobu kostky cukru. Do té doby se cukr prodával ve velkých homolích, které se velmi špatně porcovaly. Bylo zapotřebí vymyslet vhodný lis, díky kterému by vznikly nejlépe kostky cukru. Lis byl sestrojen právě v Dačicích, kde má kostka cukru od roku 1983 svůj žulový pomník a od roku 2003 pamětní desku.
Spisovatel Šumavy
1848– 13. 2. se narodil český realistický spisovatel Karel Klostermann. Tento vyznavač venkovské prózy psal nejraději o tradicích Šumavy a životě jejích obyvatel. Jeho jméno dnes nese například rozhledna na šumavském vrchu Javorník, ale také polotmavý ležák strakonického pivovaru nebo pár vlaků R920/R921.
Od granátů k motocyklům
1878– 23. 1. se narodil český konstruktér a vědec František Janeček. Jeho významné vynálezy sloužily i armádě, kam narukoval během první světové války. Jeho nárazový ruční granát dokonce vyhrál soutěž armády starého mocnářství. Když roku 1929 zakoupil licenci na výrobu motocyklů Wanderer, vznikla dodnes známá firma JAWA.
Byli boží bojovníci
1893, 1903 – 9. 1. se narodil brigádní generál Josef Váňa a 17. 1.nadporučík Vladimír Eliáš. Váňa byl legionář, brigádní generál československé armády, roku 1938 vedl II. sbor při obraně severní hranice, v roce 1945 se zúčastnil květnového povstání v Praze, ale po roce 1948 musel odejít do ústraní. Eliáš, rodák z Vysokého Chvojna, byl také důstojník československé armády, odbojář, který zemřel při pokusu o převzetí kontroly nad Pardubicemi 8. 5. 1945.
Z obav založené muzeum
1933– 18. 1. zemřel český výtvarník, zakladatel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, rodák ze Zlína Bohumír Jaroněk. Nápad založit muzeum valašské roubené architektury vzešel z obav o její budoucnost. V roce 1925 bylo muzeum otevřeno přehlídkou lidových zvyků, písní a tanců pod názvem „Valašský rok 1925“.
Nezapomenutelný debut
1933– 14. 2. se narodila česká filmová a divadelní herečka Bohumila Myslíková. Třebíčská rodačka vystudovala herectví v Brně, působila v Divadle bratří Mrštíků, Státním divadle Brno a v Severočeském divadle v Kladně. Pro svůj debut ve filmu „Nejlepší člověk“ (1954) si jedenáctiletá herečka nemohla přát lepšího kolegu – byl jím Vlasta Burian.
Chytil co mohl
1938– 23. 1. se narodil bývalý československý hokejový brankář Josef Mikoláš. Přestože v dětství prodělal křivici a v pěti letech ani nechodil, stal se později úspěšným brankářem národního celku. Mezi jeho největší úspěchy patří stříbrná medaile z MS 1961 v Ženevě. Téhož roku byl novináři vyhlášen také jako sportovec roku.
Světový Srb
1943– 7. 1. zemřel v New Yorku jeden z nejslavnějších fyziků, vynálezců a konstruktérů Nikola Tesla. Jeho práce a vynálezy formovaly základ moderních systémů na vícefázový střídavý proud. Po předvedení bezdrátové telekomunikace v roce 1893 byl respektován jako nejvýznamnější americký elektrotechnický inženýr.
Bitva u Stalingradu
1943 – 2. 2. se vzdala německá 6. armáda pod velením polního maršála F. Pauluse Rudé armádě. Bitva o Stalingrad (dnešní Volgograd) dodnes představuje jedno z největších válečných střetnutí všech dob. Po kapitulaci bylo zajato na 90 000 nacistických vojáků včetně Pauluse, ale jen 6000 z nich se dožilo svobody.
Autor Slezských písní
1958 – 17. 2. zemřel v Olomouci básník Petr Bezruč, vlastním jménem Vladimír Vašek, příslušník generace anarchistických buřičů, který proslul jako autor sbírky „Slezské písně“. Tyto naprosto ojedinělé verše útočně promlouvající za sociální a národní zájmy obyvatel Slezska nemají svým stylem v naší literatuře obdobu.
Počátky Pražského jara
1968 – 5.1 byl zvolen Alexander Dubček prvním tajemníkem KSČ a nahradil tak ve funkci Antonína Novotného. Dubček pokračoval v liberalizaci režimu a vnesl do tehdejší politiky zcela odlišnou politickou kulturu, uzákonil například úplnou svobodu tisku, čímž odstartoval proces nám dnes známý jako „Pražské jaro 1968“.
Čech na pólu
1973 – 1. 1. zemřel František Běhounek, fyzik, akademik, profesor a spisovatel. Během studií na Sorbonně studoval radiologii pod přímým vedením Marie Curie Sklodowské. Roku 1928 přeletěl se vzducholodí Italia jako první Čech nad severním pólem. Zasadil se o vznik Státního radiologického ústavu a byl docentem v oboru radioaktivity.
Unikátní brněnská operace
1983– 2. 2. se brněnská II. chirurgická klinika stala pátým pracovištěm v Evropě, které uskutečnilo úspěšnou transplantaci jater, první v tehdejším Československu. Příjemcem byl 36letý Josef Mlynář z Tišnova, který trpěl nevyléčitelnou jaterní chorobou. Vedoucím transplantačního týmu byl prof. Vladimír Kořístek.
Světový rekord v letech na lyžích
1983– 9. 1. vytvořil v Harrachově Pavel Ploc nový světový rekord v letech na lyžích, když skočil 181 metrů. Ale ani světový rekordmu tehdy nestačil na celkové vítězství. Přemožitele našel v Klausi Ostwaldovi, který předvedl dva vyrovnanější lety. Plocovi se ale podařilo porazit alespoň legendárního Mattiho Nykänena.
Opravdová rallye
1988– žije ve Frenštátě pod Radhoštěm, od 18 let je zkušebním jezdcem Tatry Kopřivnice, jmenuje se Karel Loprais. V roce 1986 byl prvně nominován na Rallye Paříž–Dakar, o rok později skončil druhý a v roce 1988 ji vyhrál, což ještě čtyřikrát zopakoval. V roce 1994 byl šestý v absolutním pořadí a v roce 2000 dojel druhý v Rallye Paříž–Dakar–Káhira.
Bratrstvo samostatných
1993– 1. 1. se objevily na mapě Evropy dva nové státy, Česká a Slovenská republika. Na slavnostní schůzi PSP ČR bylo vydáno prohlášení k parlamentům a národům světa, že se cítíme být vázáni všemi předchozími smlouvami i dohodami. Vstoupili jsme do NATO i EU, prvním prezidentem byl Václav Havel. Jen ještě musíme zapracovat na mezinárodní pověsti.
Působivá diva
1998– 13. 1. zemřela herečka Vlasta Fialová. V roce 1949 debutovala v roli Divé Báry ve filmové adaptaci „Babičky“. Od roku 1950 byla přední členkou brněnské činohry, ztvárnila velké role ve filmech „Z mého života“, „Legenda o lásce“, „Občan Brych“ či „Policejní hodina“. Nezapomenutelnou se stala díky roli kněžny v Jiráskově „Lucerně“ z roku 1967.
Kdo to má?
1998 – získalo Česko pod vedením Ivana Hlinky zlatou medaili na hokejovém turnaji století při zimní olympiádě v japonském Naganu. Nejvýraznějšími postavami byli brankář Hašek, útočník Jágr a střelci veledůležitých gólů Šlégr či Svoboda. Připočtu-li ke zlatu snů z Nagana také zisk stého Davis Cupu našimi tenisty v Praze, potom opravdu platí: Kdo to má?
Byli dva písaři
2003 – 15. 2.nás navždyopustily dvě významné osobnosti – cestovatel Jiří Hanzelka a herec Miroslav Horníček. Oběma bylo přes 80 let. Hanzelka se Zikmundem procestovali svět a psali o svých zkušenostech. Miroslav Horníček nejen psal, ale především rozdával inteligentní humor. Je nám ctí připomenout, že opravdu byli jednou dva písaři – Hanzelka a Horníček.
Nesouhlas se zpracováním Vašich osobních údajů byl zaznamenán.
Váš záznam bude z databáze Vydavatelstvím KAM po Česku s.r.o. vymazán neprodleně, nejpozději však v zákonné lhůtě.